Držať psa na reťazi bude na Slovensku pravdepodobne čoskoro zakázané

Poslanci NR SR posunuli návrh legislatívy do druhého čítania.

Zdroj: Shutterstock

Držať psa na reťazi mimo verejných priestranstiev by sa mohlo zakázať. Uviazať psa by bolo možné len počas jeho kŕmenia, čistenia chovného priestoru či počas ošetrovania psa. Vyplýva to z návrhu legislatívy novelizujúcej niektoré zákony v súvislosti s chovom a držaním psov, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Po novom by sa mal tiež začleniť pastiersky pes do kategórie zvláštny pes.

Uväzovanie len počas výnimiek

Pri držaní psa mimo verejného priestranstva by po novom musel jeho vlastník alebo držiteľ vykonať opatrenia, aby pes v priestoroch, na ktorých je obvykle chovaný, neohrozoval osoby zdržujúce sa v týchto nehnuteľnostiach so súhlasom ich vlastníka alebo nájomcu.

„Ide najmä o maloleté deti alebo vnúčatá vlastníka alebo nájomcu nehnuteľnosti pohybujúce sa po dvore, návštevy prechádzajúce cez dvor do domu, poštára, ktorému majiteľ otvorí bránu do ulice a podobne. Vlastník zvieraťa to môže napríklad vyriešiť tak, že psa uzavrie na tento čas do ohrady, v ktorej nebude uviazaný,“ spresnili predkladatelia návrhu.

Shutterstock

Uväzovať psa by po novom bolo možné len počas jeho kŕmenia, čistenia chovného priestoru, ktoré musí majiteľ preukázať, alebo na dobu vyšetrovania a ošetrovania psa. Prostriedok na uväzovanie by musel mať dostatočne široký obojok.

A čo pastierske psy?

Pastierske psy, ktoré sú podľa poslancov určené najmä na ochranu stáda, by mali mať voľnosť pohybu. Po novom by sa teda na ne nemali vzťahovať reštriktívne pravidlá o voľnom pohybe psov. Doplnením pastierskeho psa do kategórie zvláštny pes by pre ne nemusela platiť výnimka z ustanovení o voľnom pohybe.

V prípade definitívneho schválenia má byť nová legislatíva účinná od 1. júla.

Zdroj: TASR

Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ktorý štát spotrebúva najviac tabaku? Zaujímavosti zo sveta fajčiarov a fajčiarok


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME