Na Slovensku by sa mohla zakázať držba vybraných druhov veľkých mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. Regulovať by sa mal ich súkromný a komerčný chov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.
Zakázaná by podľa novely mala byť držba živých exemplárov tigrov, leopardov, levov, gepardov, jaguárov, rysov, púm, medveďov a primátov. „Cieľom zavedenia zákazu odovzdania uvedených exemplárov do držby zariadeniu alebo inej osoby v rámci SR je zároveň eliminovať možnosť nadobúdať exempláre držané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákazu inými súkromnými chovateľmi na území SR, aby sa tak zabránilo zväčšovaniu počtu takýchto chovateľov,“ tvrdí envirorezort.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2021/11/tiger-1024x683.jpg?x17175)
Pokračuje, že na zvieratá, držané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákazu, sa zákaz držby nebude vzťahovať a chovatelia si ich budú môcť ponechať na dožitie. Zároveň zákaz držby nebude platiť na zvieratá, ktoré boli nadobudnuté vlastným odchovom u chovateľa od 1. januára 2022 do 30. júna budúceho roka. Cieľom je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zabezpečiť, aby mláďatá narodené v stanovenom období, ktoré boli pravdepodobne počaté pred nadobudnutím účinnosti zákazu držby, neboli považované za držané v rozpore s týmto zákonom.
Zákaz držby by sa podľa materiálu nemal vzťahovať napríklad na licencované zoologické záhrady, chovné stanice a rehabilitačné stanice pôvodných druhov živočíchov, záchytné strediská, zariadenia prevádzkované osobou zapojenou do programu starostlivosti pre predmetné druhy, zariadenia pre živočíchy používané na vedecké alebo vzdelávacie účely, veterinárne ordinácie a kliniky.
Zaviesť by sa mohla aj povinnosť vyhotovenia fotodokumentácie neživého exemplára vo forme spracovanej kože s jedinečným vzorom alebo dermoplastického preparátu vybraných druhov živočíchov s kožou s jedinečným vzorom. Ide o vybrané druhy mačkovitých šeliem. „Vyhotovenie fotodokumentácie má za cieľ umožniť stotožnenie držaných neživých exemplárov takýchto živočíchov a minimalizovať tak možnosť vydávať nelegálne nadobudnuté exempláre za legálne nadobudnuté a evidované exempláre pri prípadnej kontrole orgánmi vymáhania práva,“ vysvetľuje MŽP.
Novela by mala posilniť aj kompetencie a oprávnenia orgánov štátneho dozoru vo veciach ochrany exemplárov. Účinnosť by mohla nadobudnúť od 1. januára 2022.