Duchovia a démoni z domácich končín alebo 10 najlepších slovenských a českých hororov

Keď sa chcete báť, nemusíte nutne siahať len po zahraničných tituloch. Táto desiatka filmov z domácich končín vám totiž spoľahlivo naženie husiu kožu.

Zdroj: Julie Vrabelová / Barletta Production

Horory a Slovensko, prípadne Česko? To je kombinácia, ktorá na prvý pohľad nejde príliš dokopy. V našich končinách totiž vzniklo len veľmi málo filmov tohto žánru. Je to do istej miery pochopiteľné, keďže horory tu nemajú žiadnu veľkú tradíciu.

Napriek tomu však na Slovensku, v Česku a bývalom Československu vzniklo viacero pozoruhodných hororov, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie. Po ich napozeraní vám možno bude ľúto, že podobných žánroviek u nás nevzniká viac. Snáď sa ich počet bude v budúcnosti stále rozrastať.

Spalovač mrtvol

Absolútna klasika československej kinematografie a asi jeden z najlepších českých filmov všetkých čias. Adaptácia románu Ladislava Fuksa od Juraja Herza rozpráva príbeh pracovníka krematória Karla Kopfrkingla. Ten je zdanlivo poslušným pracovníkom, oddaným manželom a otcom.

K moci sa však dostávajú nacisti a beštiálna ideológia naplno odkrýva Karlove šialenstvo. Mrazivo dokonalá, temná hororová groteska vás dostane parádnou audiovizuálnou stránkou, desivou atmosférou, hudbou a dokonalým Rudolfom Hrušínským v hlavnej úlohe.

Zlo

Úspešný režisér Peter Bebjak sa rozhodol prispieť svojou troškou k populárnemu sub-žánru found footage hororov. Výsledok nedopadol vôbec zle! Vo filme sledujeme partičku mladých filmárov, ktorí natáčajú reportáž v údajne strašidelnom dome istého podivína.

Ako si iste domyslíte, veci sa „tak trochu“ vymknú spod kontroly. Kvalitná atmosféra, solídni herci a funkčné napätie. S touto žánrovkou čas určite nepremárnite.

Attonitas

Ďalší found footage, tentokrát však menej podarený ako vyššie spomínané Zlo. Pod Attonitas sa podpísal Jaroslav Mottl a rozpráva príbeh skupiny študentov, ktorí sa vydávajú do opusteného kaštieľa v Banskej Bystrici. Ten však nie tak celkom opustený.

V rámci svojho sub-žánru nie je Attonitas žiadna veľká prehra, ale solídna jednohubka, ktorá bez problémov funguje a fanúšikov hororov určite poteší.

Čarodějův učeň

Kultové animované dielo Karela Zemana, ktoré rozpráva hororovo-rozprávkový príbeh na motívy románu Otfrieda Preußlera. V ňom je hlavným hrdinom mladík Krabat, ktorý sa dostane do služby tajomného mlynára a černokňažníka.

Čoskoro však pochopí, že mu pôjde o život. Do istej miery je Zemanova snímka skutočne rozprávkou, ale veľmi temnou a prekvapivo nekompromisnou. Zvážte teda, či necháte vaše deti dívať sa na ňu.

Valerie a týden divů

Poetický horor podľa románu Vítězslava Nezvala je tajomným a surreálnym príbehom dospievajúcej Valerie, ktorá sa ocitne vo víre bizarných, snových udalostí. Príjemne temná a miestami dokonca eroticky dráždivá adaptácia Jaromila Jireša patrí k vašej povinnej výbave, ak obľubujete vizuálne pôsobivé horory a surrealizmus. V tomto prípade si prídete na svoje vrchovatou mierou.

Šílení

Pri surrealizme ešte chvíľu ostaneme. Dáme vám totiž do pozornosti snímku Šílení od legendárneho Jana Švankmajera. Bizarná čierno-humorná hororová komédia si za svoj inšpiračný zdroj zvolila diela Edgara Allana Poea a markíza de Sada.

Ide o alegorické rozprávanie o tom, kto je vlastne v skutočnosti šialený. Je to excentrický markíz alebo celá naša spoločnosť? Fanúšikovia Švankmajera nemajú nad čím váhať, ostatní možno tento film rozdýchajú trochu ťažšie.

Polednice

Vydarená žánrovka, ktorá si ako inšpiráciu vzala rovnomennú baladu od Karla Jaromíra Erbena. Príbeh sa však odohráva v súčasnosti a rozpráva príbeh ženy Elišky, ktorá sa po rokoch aj s malou dcérou vracia do rodnej dediny, aby začala od začiatku.

Staré traumy a démoni však začnú postupne ožívať. Režisér Jiří Sádek doručil sympaticky civilný, psychologický a atmosférický horor, ktorý rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo u nás v tomto žánri za posledné roky vzniklo.

Socialistický Zombi Mord

Slovenský príspevok k obľúbenému žánru krvavých zombie hororov. A treba povedať, že na to, že ide o prvý pokus, tak sa vydaril nadmieru dobre! V tomto prípade budú hlavných hrdinov ohrozovať na zombie zmenení žiaci jednej strednej školy.

Snímka trojice režisérov Rastislava Blažeka, Petra Čermáka a Zuzany Paulini má švih, štýl, humor a výborné masky. Pre fanúšikov zombie hororov rozhodne zaujímavá jednohubka.

Ghoul

Pozoruhodný found footage horor Petra Jákla rozpráva o filmároch, ktorí sa kvôli svojmu dokumentu vydajú na Ukrajinu, aby natočili dokument o kanibalizme a neslávne známom sériovom vrahovi Andrejovi Čikatilovi.

V jeho opustenom dome však mladých nadšencov nič dobré nečaká. Jáklova žánrovka je rozhodne dobre natočená, napätie v nej funguje presne tak, ako má a nedočkáte sa ani žiadnych nechcene smiešnych momentov. Skrátka sebavedomá práca.

Panna a netvor

Rozprávka, pri premiére ktorej deti s krikom utekali z kina. No, ani sa nedivíme! Panna a netvor Juraja Herza síce vychádza z klasického rozprávkového príbehu o kráske a zvierati, ale v skutočnosti ide o poriadne atmosférický, pochmúrny a temný horor.

Atmosféra je jednoducho dokonalá, rovnako ako herecké výkony (mladá Zdena Studenková či Vlastimil Harapes) a celková výtvarná stránka. Deťom to ale vážne nepúšťajte.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Internetom sa šíri nová výzva: opýtaj sa svojho brata, ako vyzeráš

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME