Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Horory máme naozaj radi a rozhodne nie sme sami. Najmä v posledných rokoch sa zdá, že hororom sa medzi kritikmi aj divákmi mimoriadne darí. Najväčšiemu úspechu sa pritom najčastejšie tešia tie strašidelné snímky, ktoré pracujú s nejakým nadprirodzeným elementom. Či už sú to duchovia, démoni alebo čarodejnice. Na podobné žánrovky sme sa zamerali aj v tomto článku.

V ňom nájdeš 10 výborných duchárskych a mysterióznych hororov, ktoré vznikli za posledných desať rokov. Pokiaľ patríš k fanúšikom tohto žánru, tieto snímky by si mal rozhodne poznať.

1. V zajatí démonov

V zajatí démonov je známa značka. Prvý diel dorazil do kín v roku 2013 v réžii Jamesa Wana a stal sa kritickým aj diváckym hitom. Príbeh vychádzal zo skutočných udalostí a sústredil sa na dvojicu vyšetrovateľov paranormálnych javov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga).

Tých kontaktuje zúfalá rodina Perronovcov s tým, že v ich dome straší. Film ponúkol solídne mrazivú atmosféru, niekoľko vychytaných nápadov a poriadnu porciu napätia. V rámci mainstreamových hororov ide rozhodne o špičku. Za pozornosť stojí aj dvojka (tiež od Jamesa Wana), ktorá už ale bola predsa len o niečo slabšia. Tretieho dielu sa dočkáme budúci rok.

2. Babadook

Pokiaľ máš však chuť na niečo umeleckejšie, môžeme ti odporučiť vynikajúci psychologický horor Babadook od Jennifer Kent. Hlavnou hrdinkou je vdova Amelia (Essie Davis), ktorá sa stále nevyrovnala so smrťou manžela a nezvláda výchovu svojho problematického syna (Noah Wiseman).

A akoby to nestačilo, začne mať pocit, že v jej dome sa skrýva desivý prízrak. Snímka Jennifer Kent nestavia na lacných ľakačkách, ale na precízne budovanej atmosfére, výborne vykreslenej psychológii postáv a myšlienkovej hĺbke. Odporúčame!

3. Sinister

Výživnou atmosférickou peckou je aj skvelý horor Sinister od Scotta Derricksona. Hlavnou postavou je spisovateľ Ellison Oswalt (Ethan Hawke), ktorý v podkroví svojho domu objaví znepokojujúce filmové kotúče, zobrazujúce bizarné vraždy.

Čoskoro ale zistí, že tieto filmy zachytávajú niečo, čo nepochádza z nášho sveta. Derricksonovi sa za skromný peniaz podarilo natočiť funkčnú žánrovku, ktorá síce má svoje chyby (hlavne nadužívanie otravných ľakačiek), ale pozitíva v tomto prípade prevažujú. Druhému dielu sa však radšej vyhni.

4. Purpurový vrch

Zaujímavým príspevkom do žánru duchárskych hororov je Purpurový vrch od Guillerma del Tora. Nejde totiž len o horor, ale aj o gotický príbeh a viktoriánsku romancu. Hlavnou hrdinkou je mladá Edith Cushing (Mia Wasikowska), ktorá sa vydá za záhadného sira Thomasa Sharpea (Tom Hiddleston) a nasťahuje sa na jeho rozľahlé panstvo. Thomasova sestra Lucille (Jessica Chastain) však prítomnosťou Edith nie je vôbec nadšená. Navyše sa zdá, že v útrobách starého sídla sídlia aj nadprirodzené sily.

Film vyniká nádhernou výtvarnou stránkou, schopnými hercami a výbornou atmosférou. Po stránke strašidelnosti mohol byť síce desivejší, ale podľa nás rozhodne stojí za pozornosť.

5. Insidious

Insidious je ďalšia hororová pecka z dielne Jamesa Wana. Príbeh je zdanlivo klasický: rodina sa nasťahuje do nového domu, pričom zisťuje, že v stavbe sa skrývajú aj iné a mocnejšie sily. Wanovi sa ale podarilo tradičnú duchársku historku okoreniť aj pomerne osviežujúcimi motívmi.

Ide teda o výborne natočenú žánrovku, ktorá dokáže diváka držať v napätí po celú dobu stopáže. Nasledujúce diely už také dobré neboli, hoci aj medzi nimi by sme našli zopár kvalitných kúskov.

6. Nezhasínaj!

Horor Nezhasínaj! od Davida F. Sandberga určite patrí k tým výraznejším žánrovkám posledných rokov. V tomto prípade nám režisér predstavil tajomné zlo, ktoré sa skrýva v tieňoch a tme. Jediným spôsobom, ako sa voči nemu brániť, je ostať v blízkosti svetla.

Snímka sa celkom očividne inšpirovala filmami Jamesa Wana (ktorý film aj produkoval), ale vôbec to nebolo na škodu. Ponúkla totiž poriadne mrazivú atmošku, solídnych hercov a svižné tempo. Fajn.

7. The Autopsy of Jane Doe

V prípade The Autopsy of Jane Doe od talentovaného Andrého Øvredala sa vrátime do nezávislých vôd. Hlavnými hrdinami tohto minimalisticky poňatého hororu sú Tommy Tilden (Brian Cox) a jeho syn Austin (Emile Hirsch), ktorí pracujú ako patológovia. Jedného večera im na pitevnom stole pristane mŕtvola tajomnej ženy (Olwen Kelly) bez mena. 

Keď však začnú telo obhliadať, aby zistili príčinu smrti, začnú sa okolo nich diať zvláštne veci. Snímka dokázala zaujímavý ústredný nápad vyťažiť naozaj výborne, Brian Cox a Emile Hirsch opäť potvrdili svoje kvality a hororoví fanúšikovia tak mohli byť viac než spokojní. Pokiaľ ťa snímka minula, rozhodne by si jej mal dať šancu.

8. Doktor Spánok

Horor Osvietenie od Stanleyho Kubricka asi netreba predstavovať. Dodnes ide o jeden z najlepších hororov histórie (ak nie najlepší). Pokúsiť sa naň po rokoch nadviazať chce teda slušnú odvahu. Talentovaný Mike Flanagan sa na adaptáciu knihy Stephena Kinga odhodlal a rozhodne urobil dobre!

Hlavným hrdinom je už dospelý Danny Torrance (Ewan McGregor), ktorého stále prenasledujú spomienky na šialenstvo prekliateho hotela Overlook a jeho otca. Spojí sa s mladou Abrou (Kyliegh Curran), ktorá s ním zdieľa schopnosť osvietenia, a zistí, že im ide po krku podivná sekta, vedená sadistickou Rose the Hat (Rebecca Ferguson).

Doktor Spánok je výborným rozšírením Osvietenia, jeho mytológia je pohlcujúca a zaujímavá, film má dokonale tiesnivú atmosféru a výborných hercov (scény pre seba si kradne najmä parádna Rebecca Ferguson). Výborný sequel!

9. Prekliate dedičstvo

Vynechať nesmieme ani jeden z najpozoruhodnejších hororov posledných rokov, a síce Prekliate dedičstvo od Ariho Astera. Hlavnou hrdinkou je umelkyňa Annie Graham (Toni Collette), ktorá po smrti svojej excentrickej matky Ellen zisťuje, že stará pani skrývala desivé tajomstvá.

Prekliate dedičstvo je po stránke hercov (okrem Collette hviezdia aj Alex Wolff, Gabriel Byrne či Milly Shapiro) a atmosféry absolútnou špičkou. Ide o temný, depresívny, mrazivý, ale aj emocionálne silný príbeh o strate, traume a krehkej psychike človeka. Upozorňujeme ale, že nejde o horor, ktorý by bol určený pre popcornového diváka. Neobsahuje žiadne ľakačky ani prvoplánové klišé. Ak máš rád náročnejšie kúsky, prídeš si na svoje.

10. Čarodejnica

Článok ukončíme mrazivým historickým hororom Čarodejnica od Roberta Eggersa. Ten patrí k filmom z podobného súdka ako Prekliate dedičstvo. Užijú si ho hlavne milovníci artoviek a nezávislých filmov.

Príbeh sa odohráva v 17. storočí. Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) je po konflikte s obyvateľmi mesta vyhnaná a založí farmu uprostred prírody v blízkosti temného lesa. Keď ale najmladší člen rodiny Samuel zmizne, členovia rodiny začnú postupne prepadať šialenstvu, ktoré zosilňuje ich náboženský fanatizmus. Naozaj sa ich pokúšajú zničiť čarodejnícke sily?

Čarodejnica boduje hlavne historickou vernosťou (vrátane presných prízvukov a archaického výberu slov), realizmom, desivou hudbou, krásnou kamerou a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Samozrejmosťou je poriadne hustá atmosféra a navodenie nepríjemne úzkostnej atmosféry. To všetko bez akýchkoľvek lacných trikov či ľakačiek. Bravo!

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť