Duchovia, démoni alebo 10 najlepších hororov o strašidelných domoch

Skvelé horory, pri ktorých vás dokáže poriadne zamraziť.

Strašidelné domy sú v hororoch mimoriadne často využívaným prvkom. Dokonca až tak veľmi, že to nezriedka pôsobí mierne otravne a otrepane. Napriek tomu však stále ide o životný koncept, a pokiaľ sa správne uchopí, môže vzniknúť skutočná hororová pecka.

V nasledujúcom článku vám predstavíme 10 hororov, kde strašidelné domy hrajú hlavnú rolu. Vybrali sme klasické žánrovky, ale aj tie z rokov nedávno minulých.

Poltergeist

Dnes už nesmrteľná klasika z producentskej dielne Stevena Spielberga patrí k najznámejším zástupcom hororov o strašidelných domoch. Dodnes Poltergeist nestratil takmer nič zo svojej pôsobivosti a v závere dokáže aj dnes poriadne našponovať nervy, ako aj prekvapiť svojou intenzitou. Pokiaľ máte radi duchárske príbehy, je pre vás táto snímka povinnosťou.

Sinister

Poriadne znepokojivý a temný zážitok. Scott Derrickson sa opäť ukázal ako šikovný hororový tvorca. Zlo sa v tomto prípade začne dávať do pohybu, keď hlavný hrdina objaví tajomné staré filmové pásky, ktoré zachytávajú záhadné vraždy. Keď sa v tom začne rýpať hlbšie, rozpúta okolo seba peklo.

Tí druhí

Tí druhí už tiež svojím spôsobom patria k novodobej klasike. Niet divu. Film je plný nádherne temnej atmosféry a Nicole Kidman v hlavnej úlohe predvádza herecký koncert. Príbeh rozpráva o matke, ktorá spolu so služobníctvom vychováva v obrovskom dome svoje dve deti, alergické na slnečný svit.

Čoskoro však o sebe začnú dávať vedieť záhadné nadprirodzené sily. Za pozornosť stojí aj vydarená záverečná pointa. Pokiaľ ju nepoznáte, nič si nezisťujte a okamžite si film zapnite. Ľutovať nebudete.

V zajatí démonov

James Wan je kráľom súčasného hororu, aspoň toho mainstreamového a V zajatí démonov je toho jasným dôkazom. Paranormálni vyšetrovatelia Ed a Lorraine Warrenovci musia pomôcť rodine Perronovcov, ktorú v ich novom dome terorizujú temné sily.

Film je dynamický, napínavý a atmosférický. Dvojka je tiež kvalitná, hoci nie tak ako jednotka, no za naše odporúčanie jednoznačne stojí.

Crimson Peak

Veľmi štýlový horor Guillerma del Tora si inšpiráciu berie v gotike, romantizme, viktoriánskej dráme, ale aj v modernom duchárskom horore. Výsledkom je pomerne netradičná žánrovka, ktorá však funguje a ponúka hneď niekoľko krásne znepokojivých scén.

Čo sa týka strachu, tak určite nejde (pre skúseného diváka) o žiadny veľký nervák, ale to ani nevadí. Film má totiž nádhernú výtvarnú stránku, pôsobivých hercov a zaujímavé rozuzlenie.

Osvietenie

Osvietenie nemôžeme vynechať. Legendárny film Stanleyho Kubricka patrí k najlepším hororom histórie a čas sa na ňom vôbec nepodpísal. Spisovateľ Jack Torrance prichádza s manželkou a synom do hotela Overlook, kde bude počas zimy pôsobiť ako jeho správca.

Tajomná stavba však začne negatívne vplývať na jeho psychiku. Temný, nervydrásajúci, psychologicky prepracovaný a s hudbou, ktorá sa vám vryje pod kožu. Osvietenie je jednoducho majstrovské dielo.

The Amityville Horror

The Amityville Horror tiež patrí do zlatého fondu hororov a v histórii tohto žánru mu patrí nezanedbateľné miesto. Údajne skutočný príbeh rodiny Lutzovcov, ktorí sa vo svojom novom dome stanú terčom nadprirodzených síl, je dodnes určite pôsobivým hororom. Čas ho už mierne nahlodal, takže niektoré scény nepôsobia tak intenzívne, ako by možno chceli. Stále však stojí za vyskúšanie.

Insidious

Ďalší James Wan v našom rebríčku, ale Insidious nemôžeme vynechať. Zároveň vám rovno môžeme odporučiť celú sériu, ktorá má síce kvalitatívne výkyvy, ale ako celok je pre žánrových fanúšikov iste pozoruhodná.

V tomto prípade Wan klasickú historku o strašidelnom dome celkom zaujímavo rozvinul a vydal sa trochu inými cestami, než by diváci čakali. Aj vďaka tomu je Insidious kvalitný horor, ktorý by ste nemali minúť.

1408

V tomto prípade nejde o strašidelný dom, ale o strašidelnú hotelovú izbu. Máme však pocit, že 1408 tak trochu zapadol prachom, takže vás naň chceme upozorniť aspoň takto. Hlavným hrdinom je cynický vyšetrovateľ paranormálnych prípadov, ktorý na žiadnych duchov neverí.

Rozhodne sa stráviť jednu noc v izbe číslo 1408 v hoteli Delfín. Tá je známa okrem iného tým, že v nej nikto nevydržal dlhšie než hodinu – ľudia si v nej vypichli oči alebo spáchali samovraždu. Film sa môže pochváliť skvelým vizuálom, dobrými nápadmi a výborným Johnom Cusackom, ktorý sa hlavnej úlohy chopil priam skvostne (skvelý je aj Samuel L. Jackson ako správca hotela).

Paranormal Activity

Séria Paranormal Activity je rozhodne fenoménom. Jednotlivé filmy sú však veľmi diskutabilnej kvality a najlepšie v skúške času a diváckeho záujmu obstála hneď jednotka. Jednoduchý koncept, spracovaný formou found footage, divákov nadchol.

Rozhodne ide o kvalitnú, atmosférickú a miestami poriadne znepokojivú duchárčinu, ktorá dokazuje, že aj z mála ingrediencií sa dá ukuchtiť lahodná žánrovka. Z ďalších dielov stoja za zmienku snáď len dvojka a trojka.

Titulná fotka: Solana Films

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Vieš, ktoré logo známej značky je to správne?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME