Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Dumbledore viac nie je gay. Aspoň v čínskej verzii Fantastických zverov 3

Film sa musel prispôsobiť "špecifikám čínskeho trhu".


Čínske úrady sú známe svojou prísnou kontrolou mediálneho obsahu, ktorý sa k obyvateľom najľudnatejšej krajiny sveta dostane. Vládnuca Komunistická strana Číny si dáva záležať na tom, aby filmy a iné médiá nepropagovali „nevhodné hodnoty“ vymykajúce sa tej jedinej správnej ideologickej línii strany. Svedčí o tom aj najnovší prípad, ktorý sa týka tretej časti Fantastických zverov, uvádza News.

Len nedávno svet obleteli správy o bizarne upravenom konci, ktorého sa na čínskej streamovacej platforme dočkal kultový Klub bitkárov. Predtým sme sa zasa stretli s tým, že z filmu Bohemian Rhapsody boli odstránené zmienky o HIV, AIDS a homosexualite. Freddie Mercury v ňom zomrel na „následky alternatívneho životného štýlu“.

Mágia nepomohla

Vzťah osôb rovnakého pohlavia sa stal tŕňom v oku aj v čerstvej novinke Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora. Ako je fanúšikom Harryho Pottera známe, obľúbený múdry čarodej je gay. Nie je tomu inak ani pri jeho mladšej verzii, ktorú stvárnil Jude Law.

Continental Film / MovieStillsDB

Hoci sexuálna orientácia Dumbledora nezohráva v príbehu žiadnu významnú rolu, ide o súčasť tejto postavy a vo filme sa priamo spomína. Práve dve krátke zmienky o vzťahu dvoch mužov sú dôvodom, prečo štúdio Warner Bros. film upravilo pred uvedením na čínsky trh.

Z filmu boli vystrihnuté vety „pretože som ťa miloval“ a „to leto, keď sme sa do seba ja a Gellert zamilovali“. Hovorí sa teda o niekdajšom vzťahu Albusa Dumbledora a Gellerta Grindelwalda (Mads Mikkelsen). V čínskej verzii boli len „veľmi dobrí kamoši“.

Mohlo by ťa zaujímať:

Kultový Fight Club sa v Číne vďaka cenzúre dočkal nového bizarného konca

Oplatilo sa to!

Warner Bros. nič nepopiera a otvorene hovorí o tom, že z filmu bolo odstránených šesť sekúnd. Urobilo tak na základe žiadosti čínskych úradov. Napriek tomuto ústupku v snahe „vyhovieť miestnym požiadavkám“ vraj film nič nestratil zo svojho „ducha“.

Z finančného hľadiska určite išlo o praktický krok. Vďaka vystrihnutiu dvoch viet mohol film vstúpiť na lukratívny čínsky trh, ktorý sa štúdiu štedro odvďačil. Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora sa stal najnavštevovanejším filmom v čínskych kinách a za prvé tri dni zarobil takmer 10 miliónov dolárov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť