Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 25.12.2024
sk
Prvý sviatok vianočný
cz
1.svátek vánoční

Okrem fyzického zdravia by sa ľudia rovnako mali starať aj o svoje psychické zdravie. Žiaľ, aj u nás sú ešte stále psychické ochorenia stigmatizované a spája sa s nimi plno nepravdivých mýtov. Pritom to posledné, čo potrebujeme, je démonizovanie psychických chorôb a označovanie ľudí, ktorí sa s nimi boria, za „bláznov“.

Dôležitú rolu zohráva (resp. by mala zohrávať) skôr empatia, ľudskosť a snaha pomôcť. Na problematiku duševného zdravia upozornil aj umelec Phil Wall. Ten na svojom instagramovom účte zverejňuje výtvarné práce rôzneho druhu, ale zameriava sa aj na psychické ochorenia.

V sérii kresieb ich zobrazil ako obludy z hororového filmu, ktoré ľudí neustále prenasledujú. Jeho kresby v sebe majú nezameniteľný štýl, ale aj silné emócie.

1. Nenávidíme ťa/Prosím, neopúšťaj ma (hraničná porucha osobnosti)

Hraničná (emočne nestabilná) porucha osobnosti je typom poruchy osobnosti, ktorý sa vyznačuje emocionálnymi výkyvmi, impulzivitou, problémom kontrolovať svoje správanie. Vyskytuje sa aj problém ovládať negatívne emócie, uvažovanie v extrémoch, pocity prázdnoty, neistota o sebe a svojej osobnosti či sklony k samovražde či sebapoškodzovaniu.

View this post on Instagram

Custom version of Borderline as a monster.

A post shared by Never Stay Dead (@neverstaydead) on

2. Chcem na teba proste zabudnúť (posttraumatická stresová porucha)

Posttraumatická stresová porucha vzniká ako následok silnej psychickej traumy. Človeku sa vracajú spomienky na traumatickú udalosť, pričom môžu byť mimoriadne živé. Objavujú sa aj symptómy depresie, úzkosti či sklon k užívaniu návykových látok. Časté je aj vyhýbavé správanie či nočné mory.

3. Si bezcenná (depresia)

Depresia patrí k najrozšírenejším psychickým ochoreniam. Medzi jej hlavné symptómy patria pocity hlbokého smútku, beznádeje, poruchy spánku, úzkosti či znížené sebahodnotenie. Človek s depresiou stráca radosť z činností, ktoré mal rád, a má pocit, že jeho život nemá zmysel.

Časté sú samovražedné myšlienky či samotné pokusy o samovraždu. Pri najťažších prípadoch depresie má človek problém s jednoduchými úkonmi (nedokáže sa sám umyť, nedokáže prakticky ani vstať z postele).

4. Chcem proste spať… (nespavosť)

Nespavosť patrí medzi spánkové poruchy. Medzi jej symptómy patrí dlhá doba zaspávania, prerušovaný spánok a jeho nedostatok. Človek v dôsledku toho pôsobí podráždene, má výkyvy nálad a celý deň sa cíti ospalý. Nespavosť môže mať súvis s inou chorobou (napr. depresiou), ale môže tiež vzniknúť bez zjavnej príčiny.

5. Nerozumejú mi/Ja áno (autizmus)

Autizmus nepatrí medzi duševné choroby, ide o vývojovú poruchu, ktorá je charakterizovaná deficitom v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Človek s autizmom môže mať problém chápať emócie a reč druhých ľudí, ťažšie tiež nadväzuje medziľudské vzťahy. Autizmus patrí medzi pervazívne vývojové poruchy.

6. Porucha pozornosti a hyperaktivity

Porucha pozornosti a hyperaktivity je najčastejšie diagnostikovaná medzi deťmi. Problémy však môžu pretrvávať až do dospelosti. Porucha sa vyznačuje impulzívnosťou, problémom udržať pozornosť a sústrediť sa.

Deti s poruchou pozornosti nevydržia dlho v pokoji, veľa sa pohybujú a striedajú rôzne aktivity. Toto správanie im spôsobuje problémy v škole, v rodine, ale aj v nadväzovaní vzťahov.

7. Musíš zamknúť dvere (obsedantno-kompulzívna porucha)

Obsedantno-kompulzívna porucha patrí medzi časté úzkostné poruchy. Človek má pri nej vtieravé, nepríjemné myšlienky, ktoré nedokáže ovládať. Tieto myšlienky (obsesie) mu spôsobujú veľkú úzkosť, ktorej sa zbavuje kompulzívnym, teda nutkavým konaním.

Človek má napríklad pocit, že nezamkol dvere a musí si overiť, či sú zamknuté aj niekoľkokrát po sebe. V prípade obsedantno-kompulzívnej poruchy sa môžu objavovať aj príznaky depresie.

8. Bipolárna porucha

Bipolárna porucha, niekedy nazývaná aj maniodepresia, je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje zmenami nálady. Prítomné sú obdobia silných depresií a obdobia veľkej aktivity a prehnanej radosti (mánie). Medzi manické príznaky patrí napríklad rýchly sled myšlienok, znížená potreba spánku, impulzívnosť a ľahkomyseľnosť.

9. Všetci sa ti smejú (úzkosť)

Úzkosť je nepríjemný psychický stav, charakterizovaný silným strachom. Pokiaľ sa u človeka objavuje pravidelne a v silnej miere, možno hovoriť o niektorej úzkostnej poruche. Sem patrí napríklad generalizovaná úzkostná porucha,vyhýbavá porucha osobnosti či panická porucha.

Charakteristickým znakom je pocit silnej úzkosti a strachu, premýšľania nad katastrofickými scenármi a nereálnymi obavami. Okrem psychického nepokoja sa objavujú aj fyzické prejavy – rýchle búšenie srdca, trasenie rúk či závrat.

10. Daj si len jedenkrát, to ti nič neurobí. Je to to, čo chceš (závislosť)

Závislosť je choroba definovaná ako duševný či telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby opakovane privádzať do svojho tela príslušnú látku. Závislosti sa delia na rôzne skupiny.

V prvej máme drogové závislosti, v druhej návykové konanie (napríklad gambling či kleptománia). Ľudia so závislosťou majú znížené sebaovládanie, abstinenčné príznaky, psychický nepokoj, úzkosti či depresie.

11. Dysmorfofobická porucha

Dysmorfofobická porucha je charakterizovaná tým, že človek je presvedčený o tom, že má na povrchu svojho tela deformáciu. Kvôli tomu vyhľadáva odborníkov, aby túto deformáciu odstránili. Porucha sa vyznačuje aj tým, že pacient nikdy nie je s výsledkom spokojný. Ide o poruchu hodnotenia vlastného tela. Človek s touto poruchou prežíva silné úzkostné stavy či depresie.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.