V minulosti sa medzi vzdelancami tešila veľkej obľube alchýmia. Tá bola akýmsi mixom skutočných vied ako fyzika či chémia a zároveň pseudovedeckých teórií typu astrológia či mágia. V mnohom teda išlo o prvotný stupeň moderného vedeckého bádania.
Alchýmii sa darilo v rôznych častiach sveta, vrátane arabských krajín, Indie či Číny. Veľmi populárna bola aj v Európe. Medzi najznámejších alchymistov, ktorí na starom kontinente pôsobili, patrí Edward Kelley. Ten má na konte nielen viaceré smelé tvrdenia, ale aj rôzne podvody a pokus o útek z väzenia.
Nejasná mladosť
Edward Kelley sa narodil v roku 1555 v anglickom Worcestri. Jeho mladosť a študijné roky nie sú dobre zdokumentované. Je možné, že istú dobu študoval na univerzite v Oxforde pod menom Edward Talbot. Je ale pravdepodobné, že štúdiá napokon nedokončil. To mu však nebránilo v tom, aby o sebe tvrdil, že je erudovaný vzdelanec, a dokonca používal aj univerzitné tituly.
V rodnom meste pracoval ako lekárnik a pomocník v advokátskej kancelárii. Práve tu sa dopustil prvého pokusu o podvod. Pravdepodobne sfalšoval nejaké advokátske listiny, avšak bol odhalený a za trest ho posadili na pranier a odrezali mu tiež obe uši.
Po odpykaní trestu sa začal viac zaujímať o alchýmiu. Študoval spisy o mágii či nekromancii a vyhlasoval o sebe, že dokáže komunikovať s anjelmi. Vyhľadal ďalšieho známeho mystika a alchymistu Johna Deeho. Ten bol jeho „schopnosťou“ komunikácie s nebeskými bytosťami ohúrený a prijal ho ako svojho pomocníka. Usporiadali spolu mnoho špiritistických seáns, počas ktorých Kelley slúžil ako médium, cez ktoré prehovárali anjelské bytosti.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako podľa Kelleyho vznikol jazyk enoch
- S akou správou prišiel alchymista do Prahy za cisárom Rudolfom II.
- Za čo ho cisár povýšil do šľachtického stavu
- Prečo Kelleyho uväznili na hrade Křivoklát
- Aké boli špekulácie o príčine jeho smrti
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom