Výstrel, ktorým začala prvá svetová vojna (1914)
Prvú svetovú vojnu odštartoval atentát na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este. Fotografia zobrazuje zatknutie srbského nacionalistu Gavrila Principa, muža, ktorý v Sarajeve zavraždil arcivojvodu. Odkaz fotky je silný, pretože zachytená udalosť spôsobila smrť desiatok miliónov ľudí.
Obed na vrchole mrakodrapu (1932)
Táto fotografia má pre Slovákov špecifický význam. Zobrazuje jedenásť robotníkov sediacich na oceľovom mostíku vo výške 260 m nad zemou, konkrétne na 69. poschodí budovy 30 Rockefeller Plaza na Manhattane v New Yorku. Fotka vznikla ako súčasť reklamy na mrakodrap. Autorstvo fotky, ktorá dostala titul „kúsok americkej histórie“, nie je jednoznačné, podobne ako identita mužov na nej.
Dokument Men at Lunch z roku 2012 sa pokúsil vyšetriť tvrdenia a identifikácie robotníkov, podarilo sa mu potvrdiť totožnosť dvoch mužov: Josepha Ecknera (tretí zľava) a Joea Curtisa (tretí sprava). Pre nás je ale najdôležitejším prvý muž sprava, ktorý drží v ruke fľašku – je ním Slovák Gustáv (Gusti) Popovič.
Dôkazom o tom, že ide o nášho rodáka, je aj jeho pozostalosť, v ktorej sa našla práve táto fotografia. Na jej zadnej strane stálo „Neboj sa, moja milá Mariška, ako vidíš, stále som s fľašou.“
„Rozbaľovanie“ Sochy slobody (1885)
Jedným zo svetových monumentov je jednoznačne Socha slobody. Postavená bola vo Francúzsku a do USA ju poslali rozloženú na časti spolu v 214 debnách. Francúzsky parník Isère s rozobratou sochou dorazil do New Yorku 17. júna 1885. Domáci Američania boli nadšení, okolo dvestotisíc ľudí lemovalo doky a stovky člnov vyplávali na more, aby „svoju pani“ privítali.
Podstavec pod sochu bol ale dokončený až v roku 1886, takže až vtedy sa začalo s inštaláciou jednotlivých kovových častí, ktorých konštruktérom bol otec Eiffelovej veže Gustave Eiffel. Slávnostné odhalenie Sochy slobody sa konalo 28. októbra 1886.
Mraky smrti nad Nagasaki (1945)
Jednou z najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny, ale aj histórie vôbec, boli určite atómové výbuchy v Hirošime a Nagasaki. Existuje veľa obrázkov, ktoré zobrazujú túto explóziu, no väčšina z nich je fotená z leteckej perspektívy. Výnimkou je táto fotografia, ktorá zobrazuje katastrofu v Nagasaki z pohľadu obyčajných ľudí. Fotka dýcha hrôzostrašnou históriou…
Muž, ktorý odmietol pozdraviť Hitlera (1936)
Poslednou v tomto zozname je fotografia, ktorá opäť súvisí s najkrvavejšími udalosťami našej histórie. O tom, kto je Adolf Hitler, sa baviť nemusíme. A vlastne ani o tom, prečo je táto fotka taká „výnimočná“. Je na nej August Landmesser – muž, ktorý odmietol pozdraviť Hitlera.