Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 16.9.2024
sk
Ľudomila, Ľudmila
cz
Ludmila

Einsteinov mozog, pohlavný úd cisára Napoleona či Galileov prostredník. Čo ich spája?

K telu Marie Curie-Skłodowskej sa nikto neodvážil priblížiť.


Einstein, Napoleon či Galileo. Každý z nich žil v inej dobe a zapísal sa do histórie z rôznych dôvodov, no jedna vec ich predsa len spája – ich pozostatky alebo časti tela a to, čo sa s nimi stalo.

Patológ ukradol Einsteinov mozog, kňaz odrezal Galileovi prostredník a lekár Napoleona počas pitvy zbavil pohlavného údu. Časti tiel zosnulých osobností fascinovali a stále fascinujú zberateľov. Ako opísali Napoleonov pohlavný úd?

Einsteinov mozog

Mozog nositeľa Nobelovej ceny za fyziku a všestranného génia Alberta Einsteina (1879 – 1955) je predmetom mnohých výskumov a polemík. Po Einsteinovej smrti v Princetonskej nemocnici 17. apríla 1955 mu patológ Thomas Harvey bez súhlasu Einsteina alebo jeho rodiny v priebehu niekoľkých hodín po smrti vyoperoval mozog.

Harvey odfotografoval Einsteinov mozog z mnohých uhlov a rozrezal ho na 240 blokov, z ktorých vytvoril desiatky preparátov. Kvôli tomuto škandálu nakoniec prišiel o prácu, ale mohol si Einsteinov mozog ponechať. V roku 2010 Harveyho rodina odovzdala pozostatky Einsteinovho mozgu Národnému múzeu zdravia a medicíny vrátane 14 nikdy predtým nevidených fotografií mozgu.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Pohlavný úd cisára Napoleona

Ľudia sa zaujímajú o Napoleonov penis, odkedy ho Napoleonov lekár údajne odrezal počas jeho pitvy v roku 1821 a dal ho kňazovi na Korzike. Penis, ktorý nebol správne zakonzervovaný, bol v priebehu rokov prirovnávaný ku kusu kože, vyschnutému úhorovi či k sušenému hovädziemu mäsu.

Keď bol v roku 1927 vystavený na Manhattane, časopis TIME ho prirovnal k „zle spracovanému prúžku šnúrky do topánok“. V roku 1977 urológ žijúci v New Jersey kúpil túto relikviu za 3 000 dolárov a skladoval ju pod svojou posteľou až do svojej smrti. Jeho dcéra zdedila Napoleonov penis a dostala najmenej jednu ponuku na 100 000 dolárov.

Profimedia

Marie Curie-Skłodowska

Marie Curie-Skłodowskú si dnes pripomíname vďaka jej priekopníckej práci v oblasti rádioaktivity, ktorá jej priniesla nielen dve Nobelove ceny, ale aj uznanie ako „matky modernej fyziky“. Hoci jej výskum rádioaktívnych prvkov polónia a rádia zabezpečil trvalú slávu, tie isté látky spôsobili aj jej smrť.

Marie Curie-Skłodowska zomrela 4. júla 1934 vo francúzskom meste Passy na aplastickú anémiu spôsobenú jej prácou s radiáciou. Nikto sa vtedy neodvážil dotknúť jej tela, nieto ešte ukradnúť niektorú z častí. Jej telo bolo také rádioaktívne, že ju museli uložiť do olovenej rakvy. Nikto to však nevedel až do roku 1995, keď bola jej rakva exhumovaná.

Francúzske úrady vtedy chceli manželov Curiovcov premiestniť do národného mauzólea v Panthéone, aby si uctili ich prínos vede a to, že sú ikonami francúzskej histórie. Úradníci zodpovední za exhumáciu kontaktovali francúzsku agentúru na ochranu pred žiarením s obavami zo zvyškovej radiácie a požiadali o pomoc pri ochrane pracovníkov na cintoríne.

Najprv sa zdalo, že jej rakva je vyrobená z dreva, ale po otvorení zistili, že je vyložená 2,5 milimetrami olova. Neskoršie skúmanie tela Curiovej odhalilo, že zostalo pozoruhodne dobre zachované. Mnohé z jej vecí vrátane nábytku, kuchárskych kníh, oblečenia a laboratórnych poznámok sú však aj po 100 rokoch mimoriadne rádioaktívne. Tie sú v súčasnosti uložené v olovených škatuliach vo francúzskej Národnej knižnici v Paríži.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.