5. Team – Nároční
Najskôr natočili esperantskú verzie albumu Team a v lete 1989 sa vybrali na koncertné festivaly do západnej Európy. Vystúpili v Holandsku, Nemecku a v Anglicku, kde na ich vystúpenie zavítal producent Michael Walker, ktorý mal za manželku Slovenku. Rozhodol sa, že sa Team pokúsi pretlačiť do Británie.
Natočili singel Change s pôvodnou hudbou Piesne pre nesmelých. Tiež skladbu My Roxy s hudbou z piesne Nároční. Pesničky mali premiéru 11.6.1990 v anglickom rádiu Radio One. Nevyvolali však žiadny väčší ohlas a tým sa táto spolupráca a zahraničná kariéra skončila.
6. Gladiátor ako trashmetalová kapela
Málokto vie, že história súčasného Gladiátoru, ktorý hrá rádiový pop rock a obieha slovenské festivaly, začala v undergrounde. Mali dlhé vlasy, nosili čierne veci a oddávali sa trash metalu. Nejeden zarytý metalista by ti potvrdil, že dosahovali svetovú úroveň. Potom prešli na grunge a o niekoľko ďalších rokov sa vyformovali do podoby, v akej ich poznáme teraz. Zrejme premrhali šancu preraziť, lebo dnes by z nich bola minimálne na Slovensku legenda.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
7. Karol Duchoň
Neskúšal to len Karol Duchoň, ale aj mnohí ďalší po vzore Karla Gotta. Najlukratívnejšou destináciou bolo pre nich Nemecko, preto skladali a prerábali svoje pesničky do nemčiny. Zrejme navždy najznámejšia zostane maestrova Včielka Mája – Die Biene Maja. Svoju kvalitu však mal aj náš slovenský Karol, veď posúď sám.
Bonus: We are Slovakia – We are the world
Zlatý klinec na záver. Ani americkí vedci nedokázali zistiť, prečo vznikla slovenská verzia svetoznámeho hitu We are the world. Človek nevie, či sa má smiať, alebo plakať. Herecké výkony stoja za dve koruny a angličtina niektorých zúčastnených nedosahuje ani úroveň A1. Keď budeš pociťovať smútok, pusti si toto a zaručujeme, že sa vyliečiš.