Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Elona Muska zažalovali za porušenie zákona pre jeho podiel v Twitteri

Musk podľa žaloby porušil regulačnú lehotu na odhalenie, že nahromadil podiel vo výške najmenej 5 %.


Elon Musk čelí žalobe pre kúpu podielu v spoločnosti Twitter, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu a mikroblogovaciu sieť.

Žaloba, ktorú na neho podal investor Marc Bain Rasella na federálnom súde v New Yorku, obviňuje excentrického miliardára z porušenia regulačnej lehoty na odhalenie, že nahromadil podiel vo výške najmenej 5 %, pretože podľa nej počkal až sa takmer zdvojnásobil na viac ako 9 %. Táto stratégia podľa žalobcu poškodila menej bohatých investorov, ktorí predali akcie spoločnosti takmer dva týždne predtým, ako Musk priznal, že má veľký podiel.

Podľa regulačných dokumentov Musk kúpil 31. januára viac ako 620-tisíc akcií za 36,83 amerických dolárov za kus a potom pokračoval v hromadení ďalších akcií takmer každý jeden obchodný deň až do 1. apríla. K pondelku vlastnil 73,1 milióna akcií Twitteru, čo predstavuje podiel 9,1%. Dovedna Musk na akcie Twitteru minul zhruba 2,6 miliardy dolárov.

TASR

Podľa žaloby Muskov podiel dosiahol hranicu 5 % do 14. marca, čiže podľa zákona mal svoje vlastníctvo zverejniť do 24. marca. On tak však urobil až 4. apríla.

Odhalenie Muskovho podielu spôsobilo, že akcie Twitteru v ten deň do konca obchodovania vzrástli o 27 % v porovnaní s 1. aprílom na takmer 50 dolárov. Investori, ktorí predali akcie pred Muskovým oneskoreným zverejnením, tak prišli o možnosť dosiahnuť značné zisky, uvádza sa v žalobe. Musk medzitým mohol pokračovať v nákupe akcií, ktoré sa obchodovali za ceny od 37,69 do 40,96 dolárov.

Žaloba žiada o kvalifikáciu ako skupinová žaloba, aby zastupovala akcionárov Twitteru, ktorí predali akcie medzi 24. marcom a 4. aprílom. Tento proces by mohol trvať rok aj viac.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť