EMEFKA na slovenskej premiére pochodu čertov – KRAMPUS

Diabolsky dobré alebo traumatizujúce faux pas?

V posledných dňoch sa rozprúdilo o realizácií tohto pochodu na Slovensku niekoľko búrlivých diskusií. No pre tých, ktorí nie sú veľmi v obraze, najskôr vysvetlím, čo (alebo kto) to vlastne KRAMPUS je.

Krampus je neodmysliteľnou súčasťou starých vianočných rozprávok. Mikuláš bol ten dobrý, ktorý obdarúvaval a Krampus bol ten, ktorý mal večne vyplazený jazyk a neposlušné deti trestal. No nemajte strach, nikde sa žiadne mučivé praktiky nespomínali. Najväčším trestom bola hrozba, že si ich vezme so sebou na jeden rok do podsvetia. Napriek jeho negatívnemu nádychu je už stáročia hviezdou každoročných prehliadok v mnohých európskych krajinách, predovšetkým v Rakúsku. Ľudia sa oblečú do kostýmov, na hlavu nasadia dôverne spracované masky čertov a vydajú sa do ulíc.

https://giphy.com/gifs/foxadhd-fox-animation-domination-high-def-rByt1vFJ3ROLK

Tento rok sa však niekoľko hláv zhodlo, že by radi zorganizovali pochod čertov i na Slovensku. No to sa stretlo ako s pozitívnymi, tak i s negatívnymi ohlasmi. Dokonca sa spísala petícia na zrušenie tejto akcie, ktorú podpísalo viac ako 2500 ľudí a rokovalo i samotné mesto Piešťany. A čo odporcom vadilo? Vraj to spôsobí značné dopravné komplikácie, nakoľko sa pochod konal na kľúčovej ceste pri AUPARKu, taktiež apelovali na rozpor akcie s tunajšími tradíciami a potenciálne riziko vzniknutia psychickej traumy u maloletých. No napriek všetkému sa akcia uskutočnila.

A kde to žije, tam musíme byť aj my! 

Táákže:

Áno, dopravná situácia bola mierne komplikovanejšia, stáli sme pred piešťanským mostom asi 20 minút, no to je taká rutinná Bratislava. Myslím, že obľúbenci neskorých vianočných nákupov si počkajú na svoj nákup omnoho dlhšie či už na cestách alebo v rade pri pokladni.

Parkovanie bolo už o 16:20 plné (akcia začínala o 17:00), no ak ste sa pomotali po okolitých sídliskách, situáciu ste ľahko vyriešili.

Ak ste prišli na miesto o polhodinu skôr, nič lepšie ste urobiť nemohli. Účasť bola naozaj hojná a každý si nekompromisne držal svojho polmetra „akože“ rezervovaného miesta.

https://giphy.com/gifs/lotr-gandalf-lord-of-the-rings-njYrp176NQsHS

No čo neurobíš pre článok? Pár vylakťovaných babiek na dôkaz toho, kto tu bol skôr, sa nakoniec vyplatilo a mohli sme fotiť. Čerti uzreli svetlo (resp. už tmu) sveta asi 20 minút po piatej hodine, no napriek státiu v zime to ľuďom prestalo prekážať vo chvíli, keď uvideli prvú masku. Čerti chodili pomedzi ľudí, premotivovanejší i skočili do davu. Mne osobne sa uštedrilo pár buchnátov s prútmi, niekoľkonásobné šticovanie za vlasy, strapatenie, pokus o odcudzenie mobilného zariadenia (zo srandy, samozrejme) a verbálne náznaky pre vykonanie kanibalizmu na mojej osobe.

…vážne! Najskôr chcel zjesť psa, potom šiel po nás.

autor
autor

Nechýbal však, samozrejme, ani dobrý Mikuláš s anjelom, ktorí rozdávali sladkosti. Atmosféra bola naozaj úžasná a pevne veríme, že sa budúci rok akcia zopakuje (no už bez protestov).

autor
Ozaj, a čo deti? Tie si dávali s čertami highfive. 😉

Viac fotiek z tejto akcii nájdete v našej galérii! 🙂

Titulná fotka: autor

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
15
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 zdĺhavých štádií, ktorými si prejde každá žena, kým vyrazí z domu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME