Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Outerbanks Entertainment / MovieStillsDB

Emo oblečenie a potýčky s vlkolakmi. Otrepané klišé upírskych filmov a seriálov

Klišé nie je nikdy dosť. A o upíroch je ich až-až.

Naposledy sme preskúmali všetky klišé a stereotypy, ktoré sa objavujú v tínedžerských drámach, tentoraz sa pozrieme na ďalší obľúbený režisérsky žáner – upírov. Kto nevidel ani jeden seriál alebo film s upírmi, tak akoby ani nežil. Sú príťažliví, trbliecú sa na svetle (alebo sa rovno spália na oškvarok) a väčšinou sa zamilujú do nejakého nenápadného dievčaťa zo strednej.

Tých stereotypov je však viacej. V EMEFKA sme sa rozhodli poriadne sa do toho ponoriť a nájsť tie najčastejšie… a najpatetickejšie.

1. Nadprirodzený karneval

Prirodzene, že základom každého upírskeho seriálu alebo filmu sú práve ozubení… upíri. Lenže režiséri nikdy neostanú len pri nich. Asi si povedia, že sa do budgetu ešte niečo zmestí. Napríklad vlkolaci. Potom si však povedia: „Hm! A čo takto pridať ešte čarodejnice? A čo napríklad víly?“ A to je začiatok nadprirodzeného karnevalu.

Nikdy to neostane len pri vlkolakoch, prípadne čarodejniciach alebo vílach. Čoskoro sa seriálom začnú preháňať špagetové monštrá, morské panny a jednorožce. Ak si aj niekedy bral vážne seriál o upíroch, tak pri takej desiatej sérii, keď sa má v seriáli objaviť múmia nápadne sa podobajúca na jednu nemenovanú slovenskú celebritu v starších rokoch, to už fakt nedávaš. Akože menej je niekedy viac, áno?!

Warner Bros. Television / MovieStillsDB

2. Drsná intimita

Upíri sú super rýchli, super zvodní a hrozne silní. K tomu asi tak nejako patrí to, že pokiaľ príde na intímne scény… tak sa nejako nedokážu krotiť. Teraz fakt – menuj seriál, kde sa hlavné postavy milovali bez toho, aby si nespravili niekoľko šrámov, modrín alebo otvorených rán na tele! Že ti nič nenapadá? Mysleli sme si.

Prirátajme do drsnej intimity scény, keď upír so svojím milencom/milenkou rozbije niekoľko kusov nábytku, ktoré sa rozletia rýchlejšie ako tvoj nábytok po tom, čo doň niečo zľahka fúkne. Napadá nám otázka – to majú tí upíri nevyčerpateľné fondy na nábytok? A ako to vyzerá, keď prídu zase do nejakého nábytkárskeho obchodu? To ich rovno predavač pozdraví nejako takto: „Zdravím, Patrick. To čo obvykle? Zase rušná noc?“

CW Television Network / MovieStillsDB

Odporúčame prečítať:

Výkladový slovník ženského správania, ktorý ocení každý zmätený muž

3. Stále v malom mestečku

Z nejakého dôvodu sa temer všetky filmy a seriály o upíroch odohrávajú v malých, bohom zabudnutých mestách. Mystic Falls, Forks, Bon Temps a ďalšie… Je pozoruhodné, že napriek tomu, aké je mesto malé, vyskytuje sa tam celá encyklopédia nadprirodzených bytostí. Prirátajme do toho stereotyp, že hlavný upír seriálu alebo filmu stál pri zakladaní tohto mesta. Hlavná hrdinka sa tak vždy dostane k historickej fotke, ktorá zachytáva zakladateľov. Medzi nimi je aj jej upír (prípadne na fotke nie je, pretože… upíri…).

Je to akoby si býval v Rimavskej Seči, obci s 2081 obyvateľmi, a z toho tri štvrtina ľudí má niečo dočinenia s mystikou a nadprirodzenom. Teraz nemáme na mysli šialenú babku bývajúcu pri lese, ktorá sa tvári, že je bylinkárka.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť