Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 6.12.2023
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš, Nikolas
V spolupráci s Tatran
Zdroj: ©Shutterstock

Emotívne, provokatívne a strhujúce čítanie? Toto všetko nájdeš v novinke Druhá tvár od Ashley Audrain

Napínavá psychologická dráma o žene, pre ktorú sa materstvo stalo nočnou morou...

Vo svete kníh sme si už tak trochu zvykli na to, že snáď ani neexistuje téma, na ktorú by niekto v minulosti nenapísal nejakú knihu. Rodičovstvo a príbehy dokonalých rodinných vzťahov patria tiež medzi ne. Čo ale popôrodná depresia, neistoty a nie až také dobré vzťahy rodičov a detí?

V prípade, že máš chuť na neobvykle úprimný, dychvyrážajúci triler, siahni po novinke Druhá tvár z pera talentovanej Ashley Audrain. Podľa nás je tento temný, provokatívny príbeh ideálny na toto ročné obdobie a môžeš nám veriť, že zimomriavky ti budú naskakovať nielen z mínusových teplôt vonku.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Ashley Audrain?

Ashley Audrain pôsobila ako vedúca propagačného oddelenia vo vydavateľstve Penguin Books Canada. Žije v Toronte, kde spolu so svojím partnerom vychováva dve malé deti. Druhá tvár je jej debutový román, ktorý zaznamenal obrovský úspech v USA aj v Kanade a vyšiel v tridsiatich štyroch krajinách.

Svoj román nazvala „psychologickou drámou z pohľadu materstva“ a rozoberá v ňom rodinné vzťahy, manželstvo a skryté obavy čerstvej mamičky, ktorá zisťuje, že materstvo nie je také, ako si predstavovala, skôr naopak, napĺňa všetky jej obavy.

Autorka je presvedčená, že každá generácia odovzdáva rodinnú históriu zapísanú v génoch ďalej. Matka dcére. Dobré i zlé. Nevyberáme si, čo zdedíme. Nerozhodujeme o tom, kým sme. Občas sme ako anjeli. A občas ako netvori…

O čom je kniha Druhá tvár?

Violet je vytúžené dieťa mladého manželského páru. Blythe túži byť láskavou a milujúcou matkou, ktorá jej samej celý život tak veľmi chýbala. No len čo jej vložia novorodené dieťatko do náručia, zmocní sa jej pocit, že niečo nie je v poriadku. Čím je dievčatko väčšie, tým viac v matke narastá strach pred malou Violet a jej nepriateľským správaním, ktoré si nevie vysvetliť.

Žeby si to všetko len nahovárala, alebo je dievčatko naozaj zlé? Manžel Fox dcérku z celého srdca ľúbi, preto pozoruje svoju ženu s rastúcou nedôverou. Zdá sa mu, že sa o dieťa málo zaujíma a nedostatočne stará. Jedného dňa však na celú rodinu doľahne obrovské nešťastie – a Blythe sa musí postaviť pravde zoči-voči.

Kniha rozpráva o nezávideniahodnej situácii mladej matky – Blythe túži bezvýhradne milovať svoje dieťa, ale dennodenne prežíva nevysvetliteľný strach a pochybnosti, či ako matka nezlyhala. Román Druhá tvár prináša napínavý príbeh o osudových rodinných putách, o obsesiách, ktoré sa u nás môžu zmocniť v krajných životných situáciách, keď už nedokážeme rozlišovať medzi pravdou a podozrievavosťou, a o krehkosti ľudského šťastia.

Prenikavý a hlboko pôsobivý román je napísaný brilantným štýlom, veľmi presvedčivo a dôveryhodne.

Knižnú novinku Druhá tvár si môžeš objednať tu
Vydavateľstvo Tatran

Čo nás na knihe Druhá tvár zaujalo?

Rozprávač

Autorka počas celého príbehu využíva rozprávanie hlavnej postavy Blythe, čím sa čitateľovi naskytá istá intímna atmosféra spovede matky, ktorá si prechádza ťažkým obdobím. Jej myšlienkové pochody v tebe počas čítania prebudia mnoho emócií – či už zúfalstvo, nenávisť alebo súcit. Jednoznačne si vďaka príbehu užiješ horskú dráhu pocitov, ku ktorým sa len tak bežne nedostaneš.

Kapitoly

Štýl písania, aký Ashley použila pri písaní knihy Druhá tvár, by sme asi s pokojným svedomím mohli prirovnať k štýlu, aký využíva náš obľúbený Sebastian Fitzek – hlavne čo sa týka dĺžky kapitol.

Krátke kapitoly, ktoré ale zakaždým končia neurčito, ťa prinútia pokračovať ďalej a nepustiť knihu z ruky, kým neskončíš na poslednej strane. A môžeš nám veriť, že nebudeš mať dosť! Na konci budeš mať pocit, že ti zopár strán knihy chýba… A ešte to nejaký čas po dočítaní budeš predýchavať.

Pocity počas čítania a po dočítaní

Veľa čitateľov považuje knihu Druhá tvár za jednu z najviac emotívnych kníh, aká sa im tento rok dostala pod ruky, a nám nezostáva nič iné, ako s nimi súhlasiť. Čítanie tohto príbehu bolo takou malou schizofrenickou jazdou a veľakrát nás postavilo pred rozhodnutie „buď – alebo“…

Si „tím Blythe“ alebo „tím Violet“? Sú obavy Blythe opodstatnené, alebo prehnané? Naozaj chceš mať dieťa, alebo to radšej nebudeš riskovať? A mnoho podobných…

Kniha iba pre matky? Ani náhodou!

Síce sa podľa anotácie môže zdať, že je kniha primárne určená pre matky, keďže „kto iný pochopí matku lepšie, než iná matka?“, ale nenechaj sa pomýliť. My knižku jednoznačne odporúčame aj čitateľom, ktorí vlastné deti ešte nemajú.

Síce sa môže stať, že po dočítaní budeš chvíľu prehodnocovať, či si na dieťa dostatočne pripravený, ale nič sa neboj – je to predsa iba výborne napísaný psychologický triler, v ktorom autorka odviedla skvelú prácu. A presne o tom podobné príbehy majú byť.

Ria Veresová / EMEFKA

Ako sa o knihe Druhá tvár vyjadrili zahraničné média?

„Celý čas, čo som knihu čítala, som bola ako na ihlách. Nenechajte si ju ujsť.“

Lisa Jewell, autorka bestsellerov Jednoducho zmizla a Rodina v podkroví

„Znepokojujúce, drsné, provokatívne, strhujúce.“ (Sarah Vaughan)

„Tento pútavý triler je zároveň presvedčivým a srdcervúcim opisom nevydareného materstva. Určite vyvolá množstvo diskusií.“ (Booklist)

„Čo sa stane, keď matka neľúbi svoju dcéru? Audrainovej debut je napínavý, mrazivý ponor do temnej stránky materstva. Neveľmi šťastné detstvo a sporná výchova rozprávačky príbehu Blythe vyvoláva otázku: Je možné, aby človek zdedil neschopnosť byť dobrým rodičom? Druhá tvár je nepríjemné a provokatívne čítanie, čosi ako trosky vlaku, od ktorých nedokážete odtrhnúť pohľad.“

The Washington Post

„Dychvyrážajúci triler… Druhá tvár je dômyselným spracovaním jednej z najviac tabuizovaných tém: matku ohrozuje jej vlastné monštruózne dieťa.“ (Maureen Corrigan)

„Poznáme veľa kníh o nevierohodných historkách matiek zanedbávajúcich svoje deti… No tento príbeh sa odlišuje od ostatných, pretože presne opisuje, že verejnosť neberie hlasy žien na vedomie, že tisíc drobných znevážení dokáže nahlodať aj pevné manželstvo a čo prežívajú ženy s problematickými deťmi.“

The Los Angeles Times
Vydavateľstvo Tatran

Dúfame, že ťa táto provokatívna psychologická dráma zaujala, a keďže je obdobie sychravých večerov, novinku Druhá tvár jednoznačne odporúčame ako ideálneho spoločníka k šálke čaju. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.