Empatia v dnešnom digitálnom veku. Rady, ako bojovať o ľudskosť v online svete

Empatia je kľúčovou zložkou medziľudskej komunikácie.


Moderné technológie premenili náš svet na nepretržitý tok informácií, komunikácie a interakcie. Internet a sociálne siete sa stali nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Umožňujú nám komunikovať a zdieľať informácie s ľuďmi na celom svete. Aké má však v online svete miesto empatia?

Empatia je jednou z kľúčových zložiek medziľudskej komunikácie. Jej špecifickosť tkvie v tom, že sa prejavuje iba pri bezprostrednom kontakte s druhou osobou. No čo sa stane s empatiou, keď komunikujeme cez obrazovky a klávesnice namiesto osobného kontaktu?

V tomto článku sa pozrieme na to, ako moderná technológia ovplyvnila schopnosť ľudí prejaviť empatiu voči ostatným a ako ju môžeme zachovať alebo posilniť v online svete.

Emotikony namiesto tvárí

Sociálne siete a komunikačné platformy nám ponúkajú rôzne spôsoby prejavovania svojich emócií v online svete. Emotikony, reakcie na príspevky a emoji srdcia umožňujú rýchlu a jednoduchú spätnú väzbu na to, čo iní zdieľajú.

Škola odstránila zrkadlá na toaletách. Nechce, aby si tam žiaci natáčali TikTok videá

Mohlo by ťa zaujímať:

Škola odstránila zrkadlá na toaletách. Nechce, aby si tam žiaci natáčali TikTok videá

Otázka ale znie, či sú tieto digitálne vyjadrenia empatie dostatočné na to, aby nahradili empatiu, ktorú by sme prejavili osobne, napríklad úsmevom, objatím alebo povzbudzujúcim slovom.

Svet online komunikácie vytvoril priestor na vytváranie a udržiavanie vzťahov s ľuďmi, ktorých možno nikdy nevidíme tvárou v tvár. Avšak strata osobného kontaktu a verbálnej komunikácie môže viesť k nedorozumeniam a zníženej empatii.

Bez možnosti zachytiť tón hlasu, telesnú reakciu alebo očný kontakt sa stávame náchylnejšími k nesprávnemu interpretovaniu správ a emócií druhých ľudí. Aj keď digitálny svet predstavuje výzvy pre empatiu, existujú spôsoby, ako ju zachovať a posilniť.

Empatia v dnešnom digitálnom veku. Ako bojovať o ľudskosť v online svete
Shutterstock

Ako sa dá ochrániť empatia v online svete?

Kvalitná komunikácia: Snažme sa komunikovať jasne a zreteľne a byť empatickí voči emóciám iných ľudí. Nezabudnime na dôležitosť správnej gramatiky a formulácie, aby sme predišli nedorozumeniam.

Sledovanie empatie online: Nastavme si svoje sociálne siete tak, aby nám prinášali pozitívnu hodnotu a empatiu. Skúmajme a sledujme obsah, ktorý nás inšpiruje a povzbudzuje k empatii voči iným.

Mohlo by ťa zaujímať:

Radšej osobné stretnutie. Veci, ktoré by si nikdy nemal riešiť cez správy

Osobný kontakt: Ak to je možné, snažme sa osobne stretávať s priateľmi a rodinou. Osobný kontakt je nenahraditeľný, pokiaľ ide o prejav empatie a budovanie vzťahov.

Emotikony a smajlíky: Používajme emotikony a smajlíky pre zvýšenie emocionálnej inteligencie v našich online konverzáciách, ale nezabudnime, že tieto symboly nemôžu nahradiť skutočné emócie.

Online vzdelávanie o empatii: Existujú online kurzy a materiály, ktoré nás môžu naučiť, ako byť empatickejšími v online (aj offline) svete.

Empatia v dnešnom digitálnom veku. Ako bojovať o ľudskosť v online svete
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné