Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Trvalo to dlho, ale napokon sme sa konečne dočkali! Epické sci-fi Duna od Denisa Villeneuvea si už o pár dní odbije premiéru aj v slovenských kinách. Kvôli pandémii sme si na film museli počkať takmer celý rok, a to čakanie bolo veru poriadne dlhé.

Snímka Denisa Villeneuvea sa totiž skloňuje ako jeden z kandidátov na najlepší film roku a zahraničné recenzie potvrdzujú, že tieto dohady nie sú vôbec prestrelené. O čom ale tento epos vlastne je?

Continental Film

Film je adaptáciou legendárneho románu Franka Herberta a odohráva sa v ďalekej budúcnosti, v ktorej galaktickému impériu vládne niekoľko mocných rodov. Tie sa snažia získať kontrolu nad púštnou planétou Arrakis, prezývanou Duna, ktorá je zdrojom veľmi vzácneho korenia. To rozširuje psychické schopnosti a zároveň umožňuje nadsvetelné cestovanie vesmírom.

Správa nad planétou je zverená rodu Atreidesovcov, na čele s mladým Paulom Atreidesom (Timothée Chalamet). V skutočnosti ale ide o pascu, ktorá má za cieľ odstrániť všetkých členov tohto rodu. Paulovi a jeho matke Lady Jessice (Rebecca Ferguson) sa ale podarí utiecť a na Dune sa stretávajú s domorodým kmeňom Fremenov. A tí v Paulovi vidia dlhoočakávaného mesiáša.

Continental Film

Okrem Timothéeho Chalameta a Rebeccy Ferguson uvidíme vo vedľajších úlohách celú plejádu fantastických hercov, menovite Oscara Isaaca, Zendayu, Josha Brolina, Stellana Skarsgårda, Javiera Bardema, Davea Bautistu, Stephena McKinleya Hendersona, Davida Dastmalchiana, Charlotte Rampling, Jasona Momou či Changa Chena.

O knižnej predlohe Franka Herberta sa dlho hovorilo ako o nesfilmovateľnej. Ruky si na nej spálil aj David Lynch, ktorý vlastnú adaptáciu Duny natočil už v roku 1984. Jeho verzia sa síce dnes teší kultovému statusu, ale v čase premiéry kriticky aj finančne vybuchla. V roku 2000 sme sa dočkali aj trojdielnej minisérie a v roku 2003 jej pokračovania.

Denis Villeneuve si už stihol urobiť solídne meno ako precízny a vizionársky tvorca. Jeho snímky ako Sicario: Nájomný zabijak, Prvý kontakt či Blade Runner 2049 sa tešili mimoriadne spokojným ohlasom, takže sa zdá, že réžie Duny sa nemohol chopiť nikto povolanejší. A podľa trailerov sa zdá, že Villeneuve rozhodne nesklamal.

Ukážky totiž lákajú na poriadne epický a silný príbeh, ktorý osloví fanúšikov knižnej predlohy, ale aj tých, ktorí s ňou zatiaľ nemali tú česť a s Dunou sa stretli možno len prostredníctvom série známych počítačových hier. O tom, že Villeneuveovi sa podarilo mamutiu predlohu zvládnuť, svedčia aj veľmi spokojné zahraničné recenzie.

Tie tvrdia, že nás v kinách čaká vizuálne opulentná epická jazda, ktorá ale svojím pomalším tempom rozhodne nesadne každému. Nevieme ako ty, ale my v tom kine rozhodne chýbať nebudeme. Na stránkach EMEFKA ti následne prinesieme aj recenziu, takže ostaň naladený. Duna si slovenskú premiéru odbije 21. októbra 2021.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť