Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 29.2.2024
sk
Radomír
cz
Rufin
, Horymír

Trvalo to dlho, ale napokon sme sa konečne dočkali! Epické sci-fi Duna od Denisa Villeneuvea si už o pár dní odbije premiéru aj v slovenských kinách. Kvôli pandémii sme si na film museli počkať takmer celý rok, a to čakanie bolo veru poriadne dlhé.

Snímka Denisa Villeneuvea sa totiž skloňuje ako jeden z kandidátov na najlepší film roku a zahraničné recenzie potvrdzujú, že tieto dohady nie sú vôbec prestrelené. O čom ale tento epos vlastne je?

Continental Film

Film je adaptáciou legendárneho románu Franka Herberta a odohráva sa v ďalekej budúcnosti, v ktorej galaktickému impériu vládne niekoľko mocných rodov. Tie sa snažia získať kontrolu nad púštnou planétou Arrakis, prezývanou Duna, ktorá je zdrojom veľmi vzácneho korenia. To rozširuje psychické schopnosti a zároveň umožňuje nadsvetelné cestovanie vesmírom.

Správa nad planétou je zverená rodu Atreidesovcov, na čele s mladým Paulom Atreidesom (Timothée Chalamet). V skutočnosti ale ide o pascu, ktorá má za cieľ odstrániť všetkých členov tohto rodu. Paulovi a jeho matke Lady Jessice (Rebecca Ferguson) sa ale podarí utiecť a na Dune sa stretávajú s domorodým kmeňom Fremenov. A tí v Paulovi vidia dlhoočakávaného mesiáša.

Continental Film

Okrem Timothéeho Chalameta a Rebeccy Ferguson uvidíme vo vedľajších úlohách celú plejádu fantastických hercov, menovite Oscara Isaaca, Zendayu, Josha Brolina, Stellana Skarsgårda, Javiera Bardema, Davea Bautistu, Stephena McKinleya Hendersona, Davida Dastmalchiana, Charlotte Rampling, Jasona Momou či Changa Chena.

O knižnej predlohe Franka Herberta sa dlho hovorilo ako o nesfilmovateľnej. Ruky si na nej spálil aj David Lynch, ktorý vlastnú adaptáciu Duny natočil už v roku 1984. Jeho verzia sa síce dnes teší kultovému statusu, ale v čase premiéry kriticky aj finančne vybuchla. V roku 2000 sme sa dočkali aj trojdielnej minisérie a v roku 2003 jej pokračovania.

Denis Villeneuve si už stihol urobiť solídne meno ako precízny a vizionársky tvorca. Jeho snímky ako Sicario: Nájomný zabijak, Prvý kontakt či Blade Runner 2049 sa tešili mimoriadne spokojným ohlasom, takže sa zdá, že réžie Duny sa nemohol chopiť nikto povolanejší. A podľa trailerov sa zdá, že Villeneuve rozhodne nesklamal.

YouTube video

Ukážky totiž lákajú na poriadne epický a silný príbeh, ktorý osloví fanúšikov knižnej predlohy, ale aj tých, ktorí s ňou zatiaľ nemali tú česť a s Dunou sa stretli možno len prostredníctvom série známych počítačových hier. O tom, že Villeneuveovi sa podarilo mamutiu predlohu zvládnuť, svedčia aj veľmi spokojné zahraničné recenzie.

Tie tvrdia, že nás v kinách čaká vizuálne opulentná epická jazda, ktorá ale svojím pomalším tempom rozhodne nesadne každému. Nevieme ako ty, ale my v tom kine rozhodne chýbať nebudeme. Na stránkach EMEFKA ti následne prinesieme aj recenziu, takže ostaň naladený. Duna si slovenskú premiéru odbije 21. októbra 2021.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.