Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Eset odhalil malvér Hodur, útočníci pri špionážnej kampani zneužívajú vojnu na Ukrajine aj obavy Európanov

Medzi známymi obeťami sú výskumné organizácie, poskytovatelia internetových služieb a európske diplomacie najmä vo východnej a v juhovýchodnej Ázii, hlavne v Mongolsku.


Výskumníci spoločnosti Eset odhalili aktuálne prebiehajúcu špionážnu kampaň zneužívajúcu vojnu na Ukrajine aj obavy Európanov.

Medzi známymi obeťami sú výskumné organizácie, poskytovatelia internetových služieb a európske diplomacie najmä vo východnej a v juhovýchodnej Ázii, hlavne v Mongolsku. Eset pomenoval nový malvér Hodur pre jeho podobnosť s variantom Thor z roku 2020. Informovala o tom spoločnosť v stredu s tým, že v nórskej mytológii je Hodur slepý nevlastný brat boha Thora.

„Na základe podobností v kóde a mnohých spoločenských znakov v taktikách, technikách a procedúrach vieme túto kampaň s vysokou mierou istoty pripísať skupine Mustang Panda. Je to špionážna skupina, ktorá sa zameriava najmä na vládne inštitúcie a neziskové organizácie,“ priblížil výskumník spoločnosti Eset Alexandre Côté Cyr, ktorý malvér Hodur objavil. Útočníci v menšej miere cielia aj na Európu, skupinu napríklad neslávne preslávila kampaň z roku 2020 namierená na Vatikán.

Útočníci pravdepodobne lákajú obete cez phishingové dokumenty, ktoré odkazujú na najnovšie udalosti v Európe, vrátane ruskej invázie na Ukrajinu. Jeden z dokumentov je zameraný na situáciu na hraniciach Európskej únie s Ukrajinou.

Ďalšie dokumenty sú o aktuálnych pandemických cestovných obmedzeniach, schválenej mape pre regionálnu pomoc v Grécku či o nariadeniach Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie. Poslednou návnadou je zneužitý skutočný dokument, ktorý je dostupný na stránke Európskej rady. Podľa spoločnosti Eset ide o dôkaz toho, že skupina, ktorá je za touto kampaňou, pozorne sleduje aktuálne dianie a je naňho schopná úspešne a rýchlo reagovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť