Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Estónsko ako prvé v Pobaltí legalizovalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Predmetná legislatíva bude platiť od budúceho roka.


Estónsky parlament schválil v utorok zákon legalizujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Estónsko sa tak stalo prvou pobaltskou krajinou, ktorá takéto zväzky odobrila.

Predmetná legislatíva bude platiť od budúceho roka, oznámila premiérka Kaja Kallasová, uvádza portál Euronews. Za uzákonenie takýchto manželstiev hlasovali 55 poslanci, zatiaľ čo proti sa vyslovilo 34 členov 101-členného jednokomorového parlamentu.

K takémuto kroku došlo len dva mesiace po nástupe novej liberálnej vlády a deväť rokov po tom, ako Estónsko odhlasovalo zavedenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia„Som hrdá na svoju krajinu. Budujeme spoločnosť, v ktorej sa rešpektujú práva všetkých a kde sa ľudia môžu slobodne milovať,“ uviedla Kallasová na Twitteri po hlasovaní parlamentu.

Shutterstock

Obdobne sa vyjadril aj estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna. Estónsko je podľa jeho slov hrdé na to, že manželstvá osôb rovnakého pohlavia uzákonilo ako prvá pobaltská krajina. Postoj k manželstvám osôb rovnakého pohlavia sa podľa Estónskeho centra pre ľudské práva v tejto krajine od roku 2012 dramaticky zmenil. Podľa prieskumov centra podporuje v súčasnosti takéto zväzky 53 percent Estóncov, čo je o šesť percent viac než pred dvoma rokmi. Zároveň je to enormný nárast oproti roku 2012, v ktorom takéto zväzky podporovalo len 34 percent Estóncov.

Predseda estónskeho parlamentu Lauri Hussar v minulotýždňovom rozhovore pre televíznu stanicu LRT naznačil, že k zmene postoja v spoločnosti prispela vojna na Ukrajine. „Myslím si, že nálada sa zmenila aj kvôli tomu, čo sa stalo na Ukrajine, pretože vojna nás priviedla k skutočným problémom a k tomu, čo je pre nás naozaj dôležité… Zjednotila nás v pomoci Ukrajine a tiež nás priviedla ku koreňom liberálnej demokracie,“ povedal.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.