Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie
Zdroj: ©Shutterstock

Etiópia nie je len káva. Zaujímavé fakty, ktoré ti priblížia túto unikátnu africkú krajinu

Okrem iného je Etiópia krajinou s jednou z najdlhších kresťanských tradícií.

Veľa Európanov má tendenciu vnímať Afriku ako jednoliatu masu a ignorovať jedinečnosti rôznych krajín. Afrika je pre nich jednoducho miesto, kde je teplo, pobehujú tam levy a žirafy a ľudí trápi neznesiteľná bieda, vojny a epidémie. Tento obrovský kontinent toho ponúka oveľa viac a každá jedna krajina je niečím výnimočná.

Zoberme si za príklad Etiópiu. So 117 miliónmi obyvateľov ide o dvanástu najľudnatejšiu krajinu. Priemerný Slovák o nej takmer nič netuší. Hovorí sa tam 80 rozmanitými jazykmi, pýši sa pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO a špičkovými atlétmi. Predstavuje stredisko viacerých medzinárodných ekonomických a politických inštitúcií.

Profimedia

Do kameňa vytesaný Kostol sv. Juraja, Lalibela

Zároveň ale krajinu stále sprevádzajú mnohé problémy menej rozvinutých krajín – nízka úroveň vzdelania, chudoba a svetové prvenstvo v počte sirôt.

Toto je niekoľko faktov, vďaka ktorým je východoafrická Etiópia skutočne unikátna: 

Svojské počítanie času

Kalendár, ktorý má 12 mesiacov, a deň, ktorý sa začína a končí o polnoci? NUDA! Etiópčania prišli s vlastným systémom. Čo sa týka kalendára, riadia sa heslom čím viac, tým lepšie, a preto majú kalendár s trinástimi mesiacmi. Etiópsky kalendár má dvanásť mesiacov o tridsiatich dňoch a trinásty mesiac pozostávajúci z piatich alebo šiestich (počas priestupných rokov) dní. V súčasnosti majú rok 2014.

Etiópia nie je len káva. Zaujímavé fakty, ktoré ti priblížia túto unikátnu africkú krajinu
Ethiopian Calendar

Etiópsky kalendár v amharčine

Jednoduché to nie je ani s počítaním hodín počas dňa. Etiópčania sa riadia vlastným systémom aj v tejto oblasti. Deň sa začína s východom slnka, čo znamená jednu hodinu. Dvanásta hodina zasa odbije so západom slnka. Denná doba v Etiópii je ekvivalentom 6:00-18:00 v našom systéme.

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o trápne momenty, keď im vôbec nedošlo, že ich niekto balí

Rodisko kávy

Káva je niečo, čo si s Etiópiou spojí každý, kto má aspoň aký-taký prehľad o svete. Krajina je považovaná za pôvodcu kávovníka Coffea arabica, predstavujúceho 60 % vyrobenej kávy vo svete. S objavením kávy sa spája stará legenda o Kaldim, pastierovi kôz.

Shutterstock

Ten si jedného dňa mal všimnúť, že po konzumácii istej rastliny sa jeho stádo stalo veľmi neposedným a plným energie. Kaldi niekoľko zŕn zobral na preskúmanie do neďalekého kláštora. Miestny moslimský duchovný zrná odmietol a hodil ich do ohňa. Zaujímavá vôňa, ktorá sa uvoľnila, spôsobila, že káva predsa len dostala druhú šancu.

Shutterstock

Dnes je Etiópia siedmim najväčším producentom kávy. Asi 15 miliónov obyvateľov krajiny sa nejakým spôsobom podieľa na jej výrobe. Približne polovica exportu smeruje do Európy, čiže na etiópsku kávu natrafíme aj v slovenských obchodoch.

Jedna z prvých kresťanských krajín

Staroveké kráľovstvo Aksum, ktoré sa nachádzalo na území dnešnej Etiópie, býva označované za druhú krajinu na svete (po Arménsku), ktorá prijala kresťanstvo za oficiálne štátne náboženstvo. Stalo sa tak vyše 600 rokov pred príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. V krajine je dodnes rozšírených niekoľko unikátnych kresťanských cirkví, ktoré nemajú vo svete obdoby. Miestna biblia Tewahedo je považovaná za najstaršiu a najkompletnejšiu zo všetkých.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť