Etiópia, to nie je len káva. Fakty o africkej krajine, ktorá je unikátna mnohými spôsobmi

Okrem iného je Etiópia krajinou s jednou z najdlhších kresťanských tradícií.

Zdroj: Shutterstock

Veľa Európanov má tendenciu vnímať Afriku ako jednoliatu masu a ignorovať jedinečnosti rôznych krajín. Afrika je pre nich jednoducho miesto, kde je teplo, pobehujú tam levy a žirafy a ľudí trápi neznesiteľná bieda, vojny a epidémie. Tento obrovský kontinent toho ponúka oveľa viac a každá jedna krajina je niečím výnimočná.

Zoberme si za príklad Etiópiu. So 117 miliónmi obyvateľov ide o dvanástu najľudnatejšiu krajinu. Priemerný Slovák o nej takmer nič netuší. Hovorí sa tam 80 rozmanitými jazykmi, pýši sa pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO a špičkovými atlétmi. Predstavuje stredisko viacerých medzinárodných ekonomických a politických inštitúcií.

profimedia

Do kameňa vytesaný Kostol sv. Juraja, Lalibela

Zároveň ale krajinu stále sprevádzajú mnohé problémy menej rozvinutých krajín – nízka úroveň vzdelania, chudoba a svetové prvenstvo v počte sirôt.

Toto je niekoľko faktov, vďaka ktorým je východoafrická Etiópia skutočne unikátna: 

Svojské počítanie času

Kalendár, ktorý má 12 mesiacov, a deň, ktorý sa začína a končí o polnoci? NUDA! Etiópčania prišli s vlastným systémom. Čo sa týka kalendára, riadia sa heslom čím viac, tým lepšie, a preto majú kalendár s trinástimi mesiacmi. Etiópsky kalendár má dvanásť mesiacov o tridsiatich dňoch a trinásty mesiac pozostávajúci z piatich alebo šiestich (počas priestupných rokov) dní. V súčasnosti majú rok 2013.

https://www.ethiopiancalendar.net/

Etiópsky kalendár v amharčine

Jednoduché to nie je ani s počítaním hodín počas dňa. Etiópčania sa riadia vlastným systémom aj v tejto oblasti. Deň sa začína s východom slnka, čo znamená jednu hodinu. Dvanásta hodina zasa odbije so západom slnka. Denná doba v Etiópii je ekvivalentom 6:00-18:00 v našom systéme.

Rodisko kávy

Káva je niečo, čo si s Etiópiou spojí každý, kto má aspoň aký-taký prehľad o svete. Krajina je považovaná za pôvodcu kávovníka Coffea arabica, predstavujúceho 60 % vyrobenej kávy vo svete. S objavením kávy sa spája stará legenda o Kaldim, pastierovi kôz.

shutterstock

Ten si jedného dňa mal všimnúť, že po konzumácii istej rastliny sa jeho stádo stalo veľmi neposedným a plným energie. Kaldi niekoľko zŕn zobral na preskúmanie do neďalekého kláštora. Miestny moslimský duchovný zrná odmietol a hodil ich do ohňa. Zaujímavá vôňa, ktorá sa uvoľnila, spôsobila, že káva predsa len dostala druhú šancu.

shutterstock

Dnes je Etiópia siedmim najväčším producentom kávy. Asi 15 miliónov obyvateľov krajiny sa nejakým spôsobom podieľa na jej výrobe. Približne polovica exportu smeruje do Európy, čiže na etiópsku kávu natrafíme aj v slovenských obchodoch.

Jedna z prvých kresťanských krajín

Staroveké kráľovstvo Aksum, ktoré sa nachádzalo na území dnešnej Etiópie, býva označované za druhú krajinu na svete (po Arménsku), ktorá prijala kresťanstvo za oficiálne štátne náboženstvo. Stalo sa tak vyše 600 rokov pred príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. V krajine je dodnes rozšírených niekoľko unikátnych kresťanských cirkví, ktoré nemajú vo svete obdoby. Miestna biblia Tewahedo je považovaná za najstaršiu a najkompletnejšiu zo všetkých.

profimedia

Nehostinný terén

polovica všetkých afrických hôr sa nachádza v Etiópii. Presun krajinou je extrémne náročný – jej povrch pokrývajú vysoké končiare a náhorné plošiny. Územie Etiópie je ďalej popretkávané mnohými riekami a kaňonmi. Fanúšikovia geologických úkazov si určite prídu na svoje!

profimedia

Azda najzaujímavejším prírodným úkazom je Danakilská preliačina. Ide o miesto, ktoré má veľmi blízko ľudským predstavám o pekle. Jedna z najnižšie položených lokalít na Zemi sa nachádza vyše 100 metrov pod strednou hladinou mora. V pustine s rozmermi asi 200 x 50 kilometrov prevládajú šialené horúčavy – zaznamenali tu najvyššiu priemernú celoročnú teplotu (34 °C). Ak by to stále bolo málo, na mieste sa nachádza zhruba štvrtina všetkých sopiek Afriky.

profimedia

Obrovské sírne jazerá v Danakilskej preliačine

Odolávali kolonizácii

Etiópia sa môže pochváliť úspechom ako žiadna iná africká krajina – ako jediná dokázala odolať európskej kolonizácii. Víťazstvá ako to z prvej vojny s Talianskom (1896) sú zdrojom hrdosti nielen pre Etiópčanov, ale aj pre černochov v iných častiach sveta. S výnimkou krátkej okupácie fašistickým Talianskom (1937-1941) sa Etiópčania vždy úspešne bránili cudzej nadvláde.

profimedia

Maľba vyobrazuje etiópske víťazstvo nad Talianmi (1896)

Druhá vojna s Talianskom sa stala krutou ukážkou neschopnosti medzinárodného spoločenstva zaistiť mier a predzvesťou blížiacej sa druhej svetovej vojny. Až na pár formálnych protestov nikto nespravil nič pre to, aby zastavil fašistickú agresiu. Zaujímavosťou je, že ako vojenský poradca etiópskeho cisára Haileho Selassieho slúžil český spisovateľ a cestovateľ Adolf Parlesák.

profimedia

Cvičenie etiópskych vojakov. Ich výbava pozostávala zo žalostne zastaraných zbraní

Chabo vyzbrojení Etiópčania zostali úplne sami a aj napriek odhodlanému odporu Talianom podľahli. To len ďalej posmelilo svetových diktátorov v nárokovaní si ďalších území. Cisár odišiel do exilu a pred Spoločnosťou národov vyhlásil prorocké slová: „Dnes sme to my, zajtra to budete vy!“ To, že mal pravdu, svet videl už čoskoro, keď bolo Československo zlikvidované nacistickým Nemeckom a opäť nikto nekonal. Etiópia bola oslobodená až v roku 1941 britskými vojskami, ktoré sa v tom čase nachádzali vo vojnovom stave s Talianmi.

Cisár – reinkarnovaný Ježiš?

Cisár Haile Selassie bol počas celého obdobia svojej vlády vnímaný ako významný symbol pre Afričanov a osôb afrického pôvodu vo zvyšku sveta. Etiópia a Selassie bývali mnohými černochmi idealizovaní a uctievaní až natoľko, že vzniklo nové náboženstvo – rastafariánstvo. Rastafariánstvo vzniklo na Jamajke v 30. rokoch a jeho ústrednou postavou je Haile Selassie.

profimedia

Haile Selassie

Rastafariáni ho považujú za božieho proroka alebo rovno za druhý príchod Ježiša Krista (ktorý bol podľa nich tiež černoch). Jednou z hlavných ideí je sen, že raz sa všetci černosi vrátia do Afriky, zbavenej cudzieho vplyvu, a premenia ju na raj. Výklady sa rôznia, pretože rastafariánstvo nemá žiadnu centrálnu autoritu a každý jednotlivec si ho môže voľne interpretovať. Niektorí ho dokonca ani nepovažujú za vieru, ale skôr za filozofiu alebo spoločenské hnutie.

profimedia

Juhoafrickí rastafariáni

Aj samotný názov je odvodený od etiópskeho cisára – Ras znamená princ, Tafari (Makonnen) bolo zasa meno Haileho Selassieho predtým, ako sa ujal trónu. Ako vnímal cisár svojich nezvyčajných prívržencov? Selassie ako oddaný kresťan odmietal, že by bol božského pôvodu. Dokonca sa s niekoľkými rastafariánmi osobne stretol a odporučil im, že na spasiteľa si budú musieť počať, pretože on ním určite nie je.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
29
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V Dubaji sa naučili ovládať počasie. Špeciálne drony dokážu vyvolať dážď


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME