Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Europoslanci schválili ďalšiu pomoc Moldavsku vo výške 145 miliónov eur

Európska rada 23. júna 2022 udelila Moldavsku štatút kandidátskej krajiny.


Európsky parlament (EP) v utorok schválil zvýšenie makrofinančnej pomoci Moldavsku o 145 miliónov eur s cieľom pomôcť krajine pokryť časť jej potrieb financovania v roku 2023.

Návrh Európskej komisie poskytnúť moldavskej vláde podporu na stabilizáciu hospodárskej situácie krajiny europoslanci schválili 561 hlasmi, pričom 43 členov EP bolo proti a 20 sa zdržalo hlasovania. Parlament o tom informuje v tlačovej správe.

Podporu v celkovej výške 45 miliónov eur vo forme grantov a v sume 100 miliónov eur vo forme úverov vyplatia v dvoch splátkach plánovaných na tretí a štvrtý štvrťrok 2023 za predpokladu, že Moldavsko splní určité politické podmienky. Patria medzi ne reformy justičného systému, zabezpečenie fungovania právneho štátu a boja proti korupcii a dobrý pokrok pri vykonávaní makroekonomického programu Medzinárodného menového fondu (MMF).

„Ruská agresia na Ukrajine neušetrila nikoho a určite nie Moldavsko. Nešťastná kombinácia vojny, energetickej krízy, obrovskej inflácie a poklesu spotreby domácností a investícií poškodzuje verejné financie a živobytie moldavských občanov. Okrem toho rastúci vplyv Ruska v tomto regióne vytvára ďalší tlak na moldavskú ekonomiku. V týchto ťažkých časoch hospodárskej a politickej zraniteľnosti musíme Moldavsku pomôcť a podporiť ho,“ uviedla spravodajkyňa návrhu na schválenie pomoci Moldavsku, česká europoslankyňa z frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia Markéta Gregorová.

Vzťahy EÚ s Moldavskou republikou sú založené na dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom vrátane prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu, ktorá zabezpečuje silnejšie politické pridruženie a hospodársku integráciu medzi EÚ a Moldavskom. Európska rada 23. júna 2022 udelila Moldavsku štatút kandidátskej krajiny.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje