Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Európska komisia odporučila pozastavenie financovania Maďarska

Maďarsko nedokázalo primerane implementovať nápravné opatrenia.


Európska komisia (EK) navrhuje ďalej zadržiavať finančné zdroje pre Maďarsko. Po hodnotení krokov Budapešti na základe mechanizmu podmienenosti na ochranu rozpočtu Európskej únie (EÚ) pred porušovaním zásad právneho štátu uviedla, že sa rozhodla zachovať svoj septembrový návrh pozastaviť 65 % záväzkov pre tri operačné programy v rámci politiky súdržnosti, čo predstavuje 7,5 miliardy eur.

Rada EÚ bude teraz o tejto záležitosti hlasovať, pričom má čas do 19. decembra. Na nadobudnutie platnosti pozastavenia finančných prostriedkov bude potrebná kvalifikovaná väčšina, uvádza EK na svojej webstránke.

Shutterstock

Komisia konštatuje, že hoci Maďarsko uskutočnilo alebo realizuje viacero reforiem, nedokázalo primerane implementovať hlavné aspekty potrebných 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného mechanizmu podmienenosti do 19. novembra, ako sa zaviazalo. Týkajú sa najmä efektívnosti novozriadeného úradu pre bezúhonnosť a postupu pri súdnom preskúmavaní rozhodnutí prokuratúry. Komisia dospela k záveru, že podmienky na uplatňovanie nariadenia zostávajú zachované a budú potrebné ďalšie zásadné kroky na odstránenie zostávajúcich rizík pre rozpočet EÚ v Maďarsku.

Výkonný orgán EÚ sa tiež v stredu rozhodol schváliť aj plán obnovy a odolnosti Maďarska, čo je podmienené úplnou a efektívnou implementáciou požadovaných míľnikov. To znamená, že žiadna platba v rámci plánu nie je možná, kým Maďarsko úplne a správne neimplementuje daných 27 „super míľnikov“. Do týchto míľnikov sú zahrnuté kľúčové inštitucionálne reformy na posilnenie právneho štátu v Maďarsku, ktoré sú súčasťou zmieneného plánu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť