Európska krajina dala na 1 rok tvrdý zákaz TikToku. Stalo sa tak po tragickej udalosti

Albánsko úplne zakázalo TikTok po tragickej smrti 14-ročného žiaka.


Albánsky Úrad pre elektronickú a poštovú komunikáciu (AKEP) vydal v stredu oficiálnu výzvu všetkým poskytovateľom internetových služieb v krajine, aby od 13. marca implementovali ročný zákaz prístupu k populárnej platforme TikTok. Poskytovatelia sú povinní nielen zablokovať všetky príslušné IP adresy a DNS servery súvisiace s touto aplikáciou, ale musia taktiež písomne zdokumentovať celý postup implementácie blokády.

Toto rozhodnutie neprichádza náhle. Albánsky premiér Edi Rama už v decembri minulého roka avizoval svoj zámer dosiahnuť úplný zákaz platformy TikTok. V tom čase ale nekonkretizoval presný časový rámec. Svoje rozhodnutie podložil rozsiahlym prieskumom, ktorý zahŕňal viac ako 1 300 stretnutí s približne 65 000 učiteľmi a rodičmi. Väčšina z nich sa vyjadrila v prospech zákazu.

Tragická udalosť ako katalyzátor zákazu

Diskusia o potenciálne škodlivom vplyve TikToku na albánsku mládež sa výrazne zintenzívnila po tragickej novembrovej udalosti v Tirane. Pri bitke dvoch skupín detí v blízkosti školy prišiel o život 14-ročný žiak a ďalší utrpel zranenia. Podľa úradov sa konflikt medzi skupinami inicioval práve na platforme TikTok, kde sa zúčastnení dohodli na fyzickom stretnutí s cieľom vyriešiť spor bitkou.

Shutterstock

Prevádzkovateľ platformy TikTok, ktorá patrí čínskej spoločnosti Bytedance, reagoval vyhlásením: „Páchateľ ani obeť nemali na platforme profily a videá spojené s tragédiou sa šírili inde.“ Albánska vláda však trvá na tom, že platforma podnecuje násilie a šikanu, obzvlášť medzi deťmi.

Opozícia s dočasným zákazom TikToku nesúhlasí a na 15. marca zvolala proti tomuto opatreniu protest.

TikTok, ktorý je mimoriadne obľúbený medzi mladými používateľmi, čelí podobným problémom aj v iných krajinách. V USA sa platforma potýka s obvineniami zo špionáže, zatiaľ čo Európska únia ju vyšetruje pre podozrenia z ovplyvňovania volieb v Rumunsku v prospech krajne pravicového kandidáta. Platforme sa tiež vyčíta jej nepriehľadný algoritmus a podpora šírenia dezinformácií, nezákonného, násilného či obscénneho obsahu. Viaceré krajiny vrátane Pakistanu a Nepálu už pristúpili k jej dočasnému zákazu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nový trend na TikToku berie ľudí do minulosti. Potápajú sa s Titanicom, prežívajú mor a fárajú v baniach


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné