Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 29.3.2023
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Európske mýto má na Slovensku začať fungovať v septembri

Zavedenie medzinárodného mýta umožní, že od začiatku roka 2023 bude plynule pokračovať výber mýta aj po tom, čo koncom tohto roka uplynie zmluva so spoločnosťou SkyToll.


Európska služba elektronického výberu mýta (EETS) by mala na Slovensku začať fungovať v septembri tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby a Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) aktuálne rokujú s tromi poskytovateľmi tejto služby.

Zavedenie medzinárodného mýta umožní, že od začiatku budúceho roka bude plynule pokračovať výber mýta aj po tom, čo koncom aktuálneho roka uplynie zmluva so súčasným prevádzkovateľom národného mýtneho systému, so spoločnosťou SkyToll, a. s. Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) a riaditeľ úseku spoplatnenia a informačných technológií NDS Jaroslav Ivanco to potvrdili v stredu na stretnutí s médiami.

Nový domáci mýtny systém po dokončení verejného obstarávania na jeho vybudovanie a poskytovanie mýtnych služieb, ako aj kontrolný systém by mal byť efektívnejší a lacnejší. Náklady na prevádzku mýtneho systému pri ročných výnosoch 230 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) by sa mali znížiť z terajších 85 mil. eur, resp. 37 percent zhruba na 25,5 mil. eur, teda na 11 percent. Čisté výnosy z výberu mýta by sa tak mali zvýšiť zo 63 na 89 percent.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje