Údaje Eurostatu odhaľujú významné rozdiely v príjmoch medzi európskymi krajinami. Zatiaľ čo severné a západné krajiny Európy dominujú v rebríčku najvyšších platov, východná a južná Európa výrazne zaostávajú. Pre Slovákov je alarmujúce, že vo Švajčiarsku zarobia takmer 7-násobne viac. Téme sa venoval portál Euro News.
Švajčiarsko kraľuje európskym platom
Švajčiarsko si udržiava prvenstvo s priemerným čistým ročným príjmom 85 582 eur. To je výrazne viac ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Za ním nasleduje Island s 53 885 eurami a Luxembursko so 49 035 eurami. Priemerný čistý príjem v EÚ dosahuje 28 217 eur ročne, zatiaľ čo na Slovensku je to len 12 744 eur.
„Tieto rozdiely v príjmoch majú významný vplyv na kvalitu života a ekonomickú stabilitu v rámci Európy,“ upozorňujú ekonómovia. Medzi najväčšími európskymi ekonomikami má Nemecko najvyšší čistý príjem 38 086 eur, zatiaľ čo Francúzsko (31 481 eur) a Švédsko (33 926 eur) mierne prevyšujú priemer EÚ.
Východná Európa výrazne zaostáva
Na opačnom konci spektra sa nachádzajú krajiny ako Turecko (8 968 eur) a Bulharsko (9 355 eur). Východoeurópske štáty vrátane Rumunska (11 105 eur), Chorvátska (12 330 eur) a Maďarska (12 456 eur) taktiež patria medzi krajiny s najnižšími príjmami.
Aj po zohľadnení nižších životných nákladov vo východnej Európe zostávajú rozdiely markantné. Kým vo Švajčiarsku si za priemerný plat môžu dovoliť kúpiť napríklad tri nové autá strednej triedy ročne, v krajinách východnej Európy by na to potrebovali aj päť či šesť ročných platov.
EÚ sa snaží riešiť tieto nerovnosti novými pravidlami o mzdovej transparentnosti, ktoré boli prijaté v apríli 2023. Tieto pravidlá vyžadujú od spoločností zverejňovanie informácií o platoch a riešenie rodových rozdielov v odmeňovaní presahujúcich 5 %.
Experti zdôrazňujú, že tieto rozdiely v príjmoch sú ovplyvnené rôznymi faktormi vrátane ekonomického rozvoja, podmienok na trhu práce a celkovej životnej úrovne v jednotlivých krajinách.