Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

We Will Rock You, We Are the Champions, Bohemian Rhapsody... to je len zlomok z neuveriteľného množstva hitov, ktoré kapela Queen za niekoľko rokov svojho pôsobenia vyprodukovala. Aj po takmer pol storočí sa ich piesne stále hrajú v rádiách a získavajú si fanúšikov naprieč generáciami. Každý jeden člen kapely oplýval neskutočným talentom, no nemožno poprieť, že svetlá reflektorov sa najčastejšie upínali na jej frontmana ­– Freddieho Mercuryho.

O Freddiem a kapele Queen vyšlo už mnoho kníh, no jedna vždy mimoriadne pútala pozornosť. My vám ju dnes predstavíme v tomto článku.

EMEFKA/Tess Slašťanová

Hoci sa Freddie na pódiu prezentoval ako nespútaný a excentrický umelec, v súkromí bol presný opak a jeho pravé ja nepoznalo veľa ľudí. Medzi ľudí, ktorí mu boli najbližší, patril jeho priateľ Jim Hutton. Práve on sa rozhodol niekoľko rokov po Freddieho smrti napísať knihu o ich vzťahu a o tom, čo preňho Freddie znamenal.

Kniha Mercury & Me prvýkrát uzrela svetlo sveta už v roku 1994 a odvtedy vyšla v niekoľkých ďalších vydaniach. Vďaka vydavateľstvu Slovart budeme mať možnosť prečítať si túto biografiu aj v českom jazyku, a to už začiatkom novembra.

Čo ponúka kniha Mercury a já?

Na stránkach tejto biografie nájdete jedinečný a dojímavý príbeh vzťahu Freddieho Mercuryho a jeho dlhoročného priateľa Jima Huttona, ktorý bol pre Freddieho v posledných rokoch jeho života najväčšou oporou. Jim spomína na ich prvé stretnutie, keď ešte netušil, že Freddie je rocková hviezda, na roky, ktoré spolu prežili, a ťažké obdobie po tom, ako bola Freddiemu diagnostikovaná choroba AIDS, ktorej napokon podľahol.

Táto kniha ponúka náhľad do súkromného života jedného z najtalentovanejších spevákov sveta, a to jedinečným spôsobom. Nikto by totiž nedokázal opísať posledné roky Mercuryho súkromného života presnejšie a úprimnejšie – so všetkými radosťami a strasťami – ako Jim Hutton.

Kniha okrem iného obsahuje aj niekoľko desiatok fotografií z Jimovej osobnej zbierky. Zachytáva na nich Freddieho v každodenných situáciách, nespočetné párty vo Freddieho dome, spoločné výlety a oslavy, stretnutia s inými slávnymi osobnosťami… Niektoré fotografie sú naozaj jedinečné a osobné a je z nich cítiť, ako Jimovi na Freddiem záležalo. Nájdete tam dokonca aj úplne posledný záber zachytávajúci Freddieho, keďže pár mesiacov nato zomrel.

Knihu Mercury a já si môžeš objednať tu.
EMEFKA/Tess Slašťanová
Zopár zaujímavostí o Freddiem Mercurym:

1. Freddie navrhol a nakreslil slávne logo kapely Queen

Okrem toho, že bol Freddie talentovaný spevák, vynikal aj vo výtvarnom umení. Predtým, než sa pridal k ostatným členom kapely a stal sa svetovou hviezdou, vychodil vysokú školu umenia a dizajnu. Preto sa chopil tvorenia jedinečného loga, ktoré charakterizuje všetkých členov kapely. Môžete na ňom vidieť dva levy, kraba a víly, ktoré symbolizujú znamenia zverokruhu všetkých členov. Nad všetkým ešte vystiera svoje krídla fénix a uprostred je veľké písmeno Q a koruna, ktoré odkazujú na meno kapely.

2. Bol obrovským milovníkom mačiek

Freddie miloval mačky, o čom svedčí aj to, že ich mal počas svojho života asi 10 a niektoré z nich mali v jeho dome dokonca vlastné izby. Keď bola kapela na cestách, často sa stalo, že Freddiemu začali jeho miláčikovia chýbať, a tak zvykol telefonovať do svojho domu a pýtal si ich k telefónu. Svojej najobľúbenejšej mačke dokonca venoval pieseň a aj ju po nej nazval – volá sa ,,Delilah“.

3. Jeden z najväčších hitov kapely napísal vo vani za pár minút

Queen je ako kapela jedinečná aj v tom, že každý jeden z členov napísal pre skupinu niekoľko piesní, ktoré sa umiestnili na prvom mieste v rebríčku najväčších hitov. Freddie bol v skladaní piesní naozaj ako doma, o čom svedčí aj fakt, že jeden z najznámejších hitov kapely – pieseň Crazy Little Thing Called Love – napísal za 10 minút vo vani hotelovej izby vo Švajčiarsku. Freddie ju písal ako poctu Elvisovi Presleymu a bola to prvá pieseň, ktorú hral na koncerte na gitare, keďže väčšinou sprevádzal kapelu na klavíri.

Profimedia

4. V súkromí bol úplne iný než na pódiu

Freddie patrí medzi najväčších showmanov v histórii a jeho schopnosť ovládať publikum bola nenapodobiteľná. Rád sa obliekal do extravagantných kostýmov a nebál sa byť sám sebou. Preto by sa mohlo zdať, že jeho osobnosť je rovnaká vo všetkých aspektoch jeho života. Jeho najbližší priatelia však tvrdia, že v súkromí bol Freddie veľmi hanblivý. Vraj mu trvalo, kým si niekoho pripustil k telu, a sám sa opisoval ako introvert. Keď však vyšiel na pódium, stala sa z neho neriadená strela a každý jeho koncert sa zapísal do histórie.

5. Verejnosti oficiálne oznámil, že je chorý, len deň predtým, než zomrel

Freddie si svoje súkromie naozaj chránil, a keď mu diagnostikovali AIDS, dlhý čas o tom nikto z verejnosti nevedel. Čoskoro sa však choroba začala prejavovať aj na Freddieho vzhľade a už nemohol ďalej zapierať, že je chorý. No aj keď sa postupne stiahol z verejného života a prerušil koncerty, nikdy nevydal oficiálne vyhlásenie o tom, čo mu je. To, že umiera na AIDS, verejne oznámil až 23. novembra 1991, čo bolo len jeden deň pred jeho smrťou.

Profimedia

Ak sa chcete dozvedieť ďalšie zaujímavosti o Freddiem Mercurym, kniha Mercury a já opisuje život tejto rockovej legendy v takom svetle, ktoré by nedokázal poskytnúť nik iný než Jim Hutton. Spolu s autentickými fotografiami a zaujímavými historkami prináša toto rozprávanie netradičný pohľad na jedného z najtalentovanejších spevákov všetkých čias.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť