Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Existuje parazit, ktorý robí ľudí atraktívnejšími a zvyšuje možnosť intímneho styku. Tvrdia to vedci v novej štúdii

Nie všetky parazity spôsobujú problémy...


Vedci prišli v novej štúdii s pomerne kurióznym záverom. Pokiaľ má človek v tele parazita, na ostatných pôsobí atraktívnejšie a zvyšuje sa tým šanca, že bude mať pohlavný styk. Informoval o tom portál LADbible. Výsledky štúdie boli publikované vo vedeckom časopise PeerJ. Podľa nej platí, že muži s bežným parazitom T.gondii majú symetrickejšiu tvár, čo im pridáva na atraktívnosti.

Ženy s parazitom sa zase vyznačovali nižším indexom telesnej hmotnosti a nechýbalo im sebavedomie. Vedci skúmali 200 ľudí z celého sveta a porovnávali údaje ľudí s a bez parazitov. Okrem príťažlivosti sa zameriavali aj na ich celkové zdravie. Prišli na to, že ľudia s T.gondii boli v priemere zdravší ako tí bez parazita.

atraktivita, príťažlivosť, parazity, parazit, veda, vedecké zistenia
Shutterstock

Zvyšuje príťažlivosť a pravdepodobnosť intímneho styku

V zásade sa tým potvrdili skoršie štúdie, podľa ktorých prítomnosť T.gondii v tele zvyšuje u mužov hladinu testosterónu. V podstate sa dá povedať, že podobné znaky môžeme pozorovať aj u zvierat s týmto parazitom. Ak sa napríklad dostane do mačky, svojím spôsobom ju „prinúti“, aby mala pohlavný styk. Práve tak sa totiž môže najlepšie šíriť, čo je jeho jediný účel.

Hoci si parazity väčšinou spájame s chorobami a infekciami, nie je to vždy tak. Viaceré z nich sa totiž adaptovali na živé organizmy a dokážu tak v človeku prežívať bez toho, aby mu spôsobili zdravotné komplikácie. A ako sa ukazuje, ešte k tomu zvyšujú jeho príťažlivosť, aby sa mohli lepšie šíriť.

Shutterstock

T.gondii alebo toxoplazma obyčajná je vnútrobunkový parazit, ktorý infikuje väčšinu cicavcov na svete. Odborníci ale uvádzajú, že v skúmaní vplyvu T.gondii na človeka budú potrebné ešte ďalšie výskumy.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť