Existuje posmrtný život? Nad touto otázkou sa zamýšľali a zamýšľajú nielen náboženskí predstavitelia, ale aj filozofi či vedci. Mnohí z nich majú zároveň radikálne odlišné názory na to, či život po smrti v nejakej podobe existuje, alebo je to takpovediac „konečná“. V tomto článku si trochu bližšie predstavíme názory, ktoré sa s posmrtným životom spájajú, aj to, ako sa na tento koncept pozerá súčasná veda.
Náboženské predstavy a ezoterika
Na svete existuje a existovalo mnoho náboženstiev a každé z nich malo vlastnú predstavu o posmrtnom živote. Zaujímavé ale je, že aj v rámci jedného náboženstva často nájdeme rôzne výklady toho, ako to po smrti bude vyzerať. Väčšinou sa berie do úvahy to, aký život človek na Zemi prežil, či konal dobro, prípadne, či veril v Boha.
Ak áno, je odmenený večným pobytom v raji, ak nie, bude zatratený a večne mučený v pekle. Tieto predstavy nájdeme v kresťanstve, ale v mierne obmenenej podobe aj v islame. Pravdaže, jednotlivé podmienky, podľa ktorých si daný človek zaslúži večnú blaženosť či zatratenie, sa líšia. Niektoré cirkvi a náboženstvá kladú dôraz na vieru v Boha ako takú, niektoré na dobré skutky, niektoré zase na prísne dodržiavanie prikázaní a pravidiel.
Okrem toho sa v kresťanstve objavuje aj miesto zvané očistec, ktoré je akýmsi medzistupňom medzi nebom a peklom, kde sa dotyčné duše musia očistiť od hriechov. Zaujímavý je v tomto judaizmus, ktorý na problematiku života po smrti nazerá inak.
Židia neveria v nebo či peklo, ale chápu pozemský život ako prípravu na život po smrti. Zároveň ale nepovažujú život na Zemi za menej hodnotný. Dôležitým prvkom, aby im mohli byť v hodine smrti odpustené hriechy, je fakt, že už počas života musia požiadať o odpustenie tých, ktorým ublížili.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako na samotnú smrť nazerá budhizmus či hinduizmus
- Aký postoj majú k posmrtnému životu vedci
- Môžeme brať zážitok blízky smrti ako dôkaz?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom