Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona
Zdroj: ©Shutterstock

Existuje život po smrti? Takéto odpovede ponúkajú náboženstvá a veda

Nebo, peklo, očistec? Alebo nič z toho?

Existuje posmrtný život? Nad touto otázkou sa zamýšľali a zamýšľajú nielen náboženskí predstavitelia, ale aj filozofi či vedci. Mnohí z nich majú zároveň radikálne odlišné názory na to, či život po smrti v nejakej podobe existuje, alebo je to takpovediac „konečná“. V tomto článku si trochu bližšie predstavíme názory, ktoré sa s posmrtným životom spájajú, aj to, ako sa na tento koncept pozerá súčasná veda.

Náboženské predstavy a ezoterika

Na svete existuje a existovalo mnoho náboženstiev a každé z nich malo vlastnú predstavu o posmrtnom živote. Zaujímavé ale je, že aj v rámci jedného náboženstva často nájdeme rôzne výklady toho, ako to po smrti bude vyzerať. Väčšinou sa berie do úvahy to, aký život človek na Zemi prežil, či konal dobro, prípadne, či veril v Boha.

Ak áno, je odmenený večným pobytom v raji, ak nie, bude zatratený a večne mučený v pekle. Tieto predstavy nájdeme v kresťanstve, ale v mierne obmenenej podobe aj v islame. Pravdaže, jednotlivé podmienky, podľa ktorých si daný človek zaslúži večnú blaženosť či zatratenie, sa líšia. Niektoré cirkvi a náboženstvá kladú dôraz na vieru v Boha ako takú, niektoré na dobré skutky, niektoré zase na prísne dodržiavanie prikázaní a pravidiel.

Shutterstock

Okrem toho sa v kresťanstve objavuje aj miesto zvané očistec, ktoré je akýmsi medzistupňom medzi nebom a peklom, kde sa dotyčné duše musia očistiť od hriechov. Zaujímavý je v tomto judaizmus, ktorý na problematiku života po smrti nazerá inak.

Židia neveria v nebo či peklo, ale chápu pozemský život ako prípravu na život po smrti. Zároveň ale nepovažujú život na Zemi za menej hodnotný. Dôležitým prvkom, aby im mohli byť v hodine smrti odpustené hriechy, je fakt, že už počas života musia požiadať o odpustenie tých, ktorým ublížili.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje