Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Poriadny spánok ovplyvňuje celý tvoj nasledujúci deň. Všetci dobre poznáme, aké to je, keď sme nevyspatí a od rána sa tešíme na to, ako si večer ľahneme do postele. Občas sa však môže stať, že spíme osem hodín, no aj tak sme unavení.

Možno za to môžu niektoré z týchto vecí, ktoré by sme si podľa expertov na spánok nemali nechávať v spálni. Zaujímavé informácie priniesol web huffpost.

Práca

Spálňa má byť jednoducho izba určená na spánok, nie na prácu. Čo je, povedzme si na rovinu, pre mnohých z nás nemožné, hlavne ak máme k dispozícii iba jednu izbu. Môžeš si však aj v takomto prípade pomôcť. Odporúča sa aspoň 30 minút pred spánkom vypnúť „vonkajší svet“, teda nesledovať televíziu, sociálne siete a už vôbec nepracovať. V tomto čase by si mal jednoducho upokojiť svoju myseľ.

Zvieratá

Predpokladáme, že nespávaš v posteli so sliepkami alebo kobrou. No aj taká nevinná mačka či psík dokážu ovplyvňovať náš spánok. Síce sú štúdie o tom, akí sú majitelia domácich zvierat šťastnejší, no experti na spánok majú na to iný názor.

Zvieratká môžu náš spánok prerušovať tým, že nám skočia do postele, zobudia nás, lebo sa chcú hrať, alebo sú hladné. Okrem toho môžu zhoršovať alergie a doniesť nám do postele blchy.

Javier Ezpeleta, Unsplash

Jedlo

Nehovoríme o tom, že nemáš mať v izbe chladničku, aj keď to by bolo tiež zvláštne… experti odporúčajú nejesť tri hodiny predtým, ako pôjdeš spať. Vyhneš sa tak zlým snom a nebodaj refluxu. Ak máš chuť na malý snack, odporúča sa jogurt s ovocím alebo orechmi, avšak porcie by si mal udržiavať malé.

Zariadenia, ktoré vyžarujú svetlo

Určite si už počul o tom, aké je pozeranie do displeja na mobile pred spánkom škodlivé a ako by sme mali mať smartfóny čo najďalej od hlavy počas spánku, ideálne v inej izbe.

Modré svetlo z displejov negatívne ovplyvňuje náš spánok, preto experti odporúčajú vyhnúť sa minimálne 30 minút pred spánkom pozeraniu do mobilu, televízie alebo do počítača. Taktiež odporúčajú odstrániť zo spálne všetky led lampy a počas spánku mať vypnuté svetlá.

Televízia

Okrem modrého žiarenia z displeja, ktoré sa spomínalo vyššie, môže mať televízia aj ďalšie negatívne vplyvy na náš spánok. Pri prítomnosti televízie v spálni máme tendenciu chodiť neskôr spať, lebo podľahneme pozeraniu rôznych filmov a relácií.

Mnohí hovoria, že im televízia pomáha zaspať, no pri pozeraní televízie sa nám produkujú hormóny, ktoré sú práve naopak zodpovedné za to, že stimulujú centrá, ktoré sú aktívne počas bdelého stavu.

Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Teplo

Odborníci odporúčajú mať v izbe počas spánku nižšiu teplotu. Ak je v spálni horúco, budí nás to zo spánku a spomaľuje fázu REM. Nižšia teplota tak pomáha telu, aby mohlo pracovať prirodzenou termoreguláciou, ktorá je veľmi dôležitá pre spánok a prirodzený prechod do hlbokého spánku.

Budík

Je ideálne, ak sa budíš sám od seba. Znamená to, že všetky spánkové cykly si stihol absolvovať. Ak sa musíš budiť na budík, je logické, že nemáš dokončené všetky spánkové cykly. Samotný budík je pre naše telo šok. Prinútiť svoje telo vstávať bez budíka, môžeš iba tak, že pôjdeš do postele včas. Všetci však dobre vieme, že to nie je úplne najspoľahlivejšia cesta.

Alkohol

Žiaden alkohol neprospieva tvojmu spánku. Aj napriek tomu, že ti možno pomôže zaspať, spánok je však ľahší a častejšie sa počas noci budíš. Môžeš mať aj nočné mory spôsobené alkoholom. Vo všeobecnosti sa neodporúča piť tekutiny pred spaním, lebo sa môžeš budiť na to, že ti treba ísť na toaletu.

Sleep Sleeping GIF by K.I.D - Find & Share on GIPHY

Neporiadok

Každý máme síce svoj vlastný pohľad na to, čo je uprataná spálňa a čo nie. Avšak experti odporúčajú upratať si. Nielen preto, aby si vôbec mal kde spať. Aj preto, lebo mozog vníma neorganizovanú izbu a neporiadok ako nedokončenú úlohu.

A aj keď je to na podvedomej úrovni, stále ho to vyrušuje. Odporúča sa preto ako skvelá predspánková rutina upratanie si svojej spálne. K lepšiemu spánku ti tiež môže pomôcť, keď si dáš vyvetrať periny a vankúše.

Komfortná posteľ

Je veľmi dôležité mať komfortný matrac a rovnako aj vankúš. Prospeje to nielen tvojmu spánku, ale aj chrbtici. To, či máme kvalitnú posteľ spolu s matracom, ovplyvňuje kvalitu nášho spánku a aj hodinu, v ktorej sa budeme prebúdzať.

Svetlo

Zaspávanie so zapnutým svetlom nie je pre tvoj spánok zdravé. Svetlo, hlavne to modré, vyrušuje tvoje spánkové rytmy. Pri svetle sa vylučujú hormóny, ktoré majú na zodpovednosti, aby nás udržiavali hore. Spánok potom nie je taký kvalitný, ako keď svetlo vypneš.

Deti

Podľa štúdie deťom neprospieva spávanie s rodičmi, lebo si následne nevedia vytvoriť schopnosť zaspávania. Okrem toho vyrušujú aj váš spánok. Deti by mali v postieľke v spálni spávať do šiestich mesiacov, následne by mali spávať samé v izbe.

Craig Adderley, Pexels

Veda je veda, no reálny život je niečo iné. Ťažko vysvetlíš svojej mačke alebo dieťaťu, že štúdia hovorí o tom, aby si ich nemal v posteli. Niektoré z týchto vecí sú jednoducho dodržateľné, no iné by bolo naozaj náročné splniť. Predpokladáme však, že ani tí vedci nemajú každý deň kvalitný spánok.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.