Podľa najnovšieho prieskumu Európskej správy o platbách spotrebiteľov za rok 2024 od spoločnosti Intrum sa úverové správanie Slovákov výrazne mení. Prieskum, ktorý zahŕňal 20 000 respondentov z 20 európskych krajín, odhalil zaujímavé trendy v oblasti zadlžovania slovenskej populácie. O téme informovala agentúra TASR.
Významným zistením je, že len 38 % Slovákov nemá žiadne nezabezpečené úvery, čo je pod európskym priemerom 46 %. Najväčšia skupina dlžníkov, predstavujúca 24 % opýtaných, mesačne spláca 11 až 20 % svojho dlhu. V porovnaní s ostatnými krajinami V4 sa Slovensko umiestnilo na 15. mieste z 20 sledovaných krajín v rebríčku podielu respondentov bez nezabezpečených úverov.
Zmeny v úverovom správaní
Výrazný posun nastal v oblasti krátkodobých pôžičiek. Zatiaľ čo v rokoch 2019-2023 si až 77 % Slovákov nikdy nepožičiavalo peniaze na platenie účtov, v roku 2023 toto číslo kleslo na 59 %. Tento 24-percentuálny pokles posunul Slovensko pod priemer EÚ, ktorý je 63 %.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/pozicky.jpg?x35408)
Martin Musil, výkonný riaditeľ spoločnosti na Slovensku, k tomu uviedol: „V európskom kontexte vykazujú slovenskí spotrebitelia nadpriemernú mieru zadlženosti, zároveň sa snažia svoje záväzky splácať včas. Okrem výrazne zvýšeného využívania kreditných kariet na platenie účtov stúpa aj záujem o moderné formy financovania, ako je kúp teraz, zaplať neskôr.“
Zaujímavým trendom je aj rastúca popularita odložených platieb. Až 47 % slovenských spotrebiteľov preferuje nakupovať u predajcov ponúkajúcich možnosť odloženej platby, čo prevyšuje európsky priemer 40 %. V tejto kategórii sa Slovensko umiestnilo na 8. mieste, pričom na čele rebríčka je Švajčiarsko (68 %) a Nórsko (61 %).
Napriek týmto trendom zostáva Slovensko relatívne konzervatívne v otázke nových úverov na bežné výdavky. V roku 2023 len 12 % Slovákov predpokladalo, že si vezme dodatočný úver na pokrytie bežných výdavkov, čo je pod európskym priemerom 18 %. Spolu s Poľskom (11 %), Holandskom (10 %) a Maďarskom (8 %) patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším záujmom o nové úvery na bežné výdavky.