Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Extrémne horúčavy ohrozujú ľudí bez domova

Sociálne služby v Bratislave však dokážu pomôcť len približne desiatim percentám ľudí bez domova.


Extrémne horúčavy ohrozujú ľudí bez domova. Sú pre nich nebezpečné rovnako ako zima. Sociálne služby v Bratislave však dokážu pomôcť len približne desiatim percentám ľudí bez domova.

Funguje v nej iba jedna kamenná pobočka, ktorá ľuďom bez domova ponúka prístup k hygienickým zariadeniam a útočisko počas dňa. Ľudia bez domova často mávajú problém s prístupom k pitnej vode, keďže v hlavnom meste je nedostatok verejných toaliet. Podľa dostupných informácií je v ňom sedem funkčných bezplatných verejných toaliet. OZ Vagus to uvádza v tlačovej správe.

V Bratislave žije odhadom asi 4-tisíc ľudí bez domova. Denné centrum DOMEC, ktoré im ponúka prístup k hygienickým zariadeniam a útočisko aj počas dňa má kapacitu 120 ľudí. „Problém, ktorý je v extrémnom počasí ešte vypuklejší, je akútny nedostatok sociálnych služieb v meste. Nemáme dostatok denných centier, kde by ľudia mohli tráviť čas v tieni a mali prístup k vode a hygienickým zariadeniam,” vysvetlila riaditeľka OZ Vagus Alexandra Kárová. Doplnila, že títo ľudia potom prirodzene vyhľadávajú úkryt v tieni stromov či v nákupných centrách. Odtiaľ sú však často vyháňaní.

Kritická je situácia najmä pre starších ľudí bez domova a tých, ktorí trpia kožnými ochoreniami. Ohrozuje ich prehriatie aj spálenie od slnka a v prípade ľudí s chronickými ochoreniami aj kolapsy. „Priamo v teréne ale aj v ošetrovni v dennom centre riešime najmä, zhoršené chronické rany, spáleniny od slnka a nedoliečené omrzliny zo zimy” povedala Kárová. Vyzvala tiež verejnosť, aby si všímala ľudí bez domova a v prípade potreby im poskytla pomoc.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť