Nie všetky miesta na svete navštevujeme pre krásu prírodných úkazov či obdivuhodné historické stavby a monumenty vytvorené človekom. Existujú miesta opradené strašidelnými legendami, ktoré ešte strašidelnejšie vyzerajú. Niekto by na ne ani nevstúpil a niekoho jednoducho vzrušuje takéto mierne desivé dobrodružstvo a spoznávanie. Takže ak ti v tvojom nudnom živote chýba trochu adrenalínu a exotiky, a samozrejme nemáš čo robiť s voľným časom a tou hordou peňazí čo máš, môžeš sa vydať na tieto miesta. Zábava zaručená.
1. Ostrov bábik (Mexico City, Mexico)
Podľa legendy sa na týchto miestach utopilo malé dievčatko. Jej otec neskôr našiel bábiku blízko miesta, kde sa tragédia stala a uveril tomu, že duša jeho malej dcérky sa preniesla do bábiky. Zavesil ju preto na strom a začal zbierať ďalšie a ďalšie opustené bábiky, ktoré nosil na tento ostrov. Časom dokonca zostal aj so svojou rodinou na ostrove žiť.
Info od turistov: Noc môžete stráviť v starom zrube otca dievčatka. V posteli bude vedľa vás ležať jeho dcérka (bábika v životnej veľkosti dievčatka) a po súmraku budete potrebovať naozaj všetku svoju odvahu, aby ste vydržali spoločnosť bábiky aj s jej sklenenými očami.
2. Kapucínske katakomby (Palermo, Taliansko)
V týchto katakombách sa nachádzajú pozostatky 8000 ľudí z 18. a 19. storočia. Slávny francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal o katakombách toto: „Ich hlavy vyzerajú strašne, ústa, ako keby nám chceli niečo povedať a tváre sa zdajú ako zdrvené neopísateľným a neznesiteľným mučením.“
Info od turistov: Katakomby môžete navštíviť každý deň okrem nedele. Ale nestraťte sa tam. Jeden opitý chlapík tam zaspal a v noci sa zobudil uprostred katakomb. Toho chudáka našli v strašnom stave a išiel rovno do psychiatrickej liečebne.
3. Haw Par Villa „Zábavný park“ (Singapur)
Tento park je akýsi opak Disneylandu. Takže Hello Kitty ani Minnie Mouse tu nečakaj. Namiesto toho ťa tu bude čakač Desať pekelných súdov. Ideálne pre rodinnú prechádzku, pretože tieto výjavy tu boli vystavané s cieľom naučiť deti morálke. Napríklad scény zobrazujúce rozkúskovaných ľudí mali varovať deti pred podvádzaním na písomkách.
Info od turistov: Vstupné je zadarmo a nie všetky sochy sú až také strašné, niektoré sú milé. No pripravte sa, mytológia vie byť niekedy veľmi prekvapivá.
4. Nagoro: Dedina „žijúcich“ bábok (Japonsko)
Istá Ayamo Tsukimi sa rozhodla povytvárať repliky svojich susedov dedinčanov. A dala do toho naozaj všetko odhodlanie. Bábky sú totiž všade: rybári na brehoch riek, žiaci a učitelia v školách, staré páry sediace spolu na lavičkách. Dedina obsahuje dokopy 350 tajomných postavičiek.
Info od turistov: Ak vám už poriadne lezú na nervy vaši hluční susedia, ktorí neustále presúvajú nábytok, táto dedina je skvelým miestom pre útek. Užijete si dni so skvelými, tichými a neškodnými obyvateľmi tejto dediny, ktorí majú len jedu chybu – nie sú tak úplne nažive.
5. Mŕtvi v závesných rakvách (Sagada, Filipíny)
Miestni tu neukladajú svojich pozostalých do zeme ale do závesných rakiev na skalu. A je to dokonca výsada! Ak chcete mať takýto pohreb, musíte spĺňať niekoľko podmienok. Napríklad človek musí byť ženatý a mať vnúčatá. Predpokladá sa, že čím vyššie je rakva zavesená, tým skôr sa dostane duša zosnulého do neba.
Info od turistov: Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, nečakajte žiadny cestovateľský prepych. Najväčším luxusom, v aký môžete dúfať, je 2 – hviezdičkový hotel, v ktorom ale aj tak pravdepodobne nepôjde teplá voda. No s kýblom studenej vody na umývanie a studeným morských vzduchom na vyschnutie je vždy sranda!
6. 2,5 metrová socha Krista v priepasti pod morom (San Fruttuoso, Taliansko)
Táto bronzová socha sa nachádza 17 metrov pod hladinou mora v zátoke v Stredozemnom mori. Jej oficiálny názov je Il Cristo degli Abissi, čo v preklade znamená Kristus z priepasti. Nachádza sa tu od roku 1954, kedy ju vytvoril a umiestnil sem taliansky potápač a sochár Duilio Marcante na počesť svojho priateľa, tiež potápača, ktorý sa tu utopil. Toto umelecké dielo vyvoláva rôzne zmiešané emócie, no má vzdávať hold všetkým utopeným v morských hlbinách.
Info od turistov: Či už vám táto socha príde desivá alebo nádherná, jedno je isté – musíte sa kvôli nej potopiť dlhých 17 metrov, aby ste ju mohli vidieť na vlastné oči, čo je určite vzrušujúce, nehovoriac o selfies, ktoré si môžete spraviť!
7. Dymiace mesto duchov (Centralia, Pensylvánia, USA)
Toto mesto postavené nad uhoľnou baňou rozkvitalo až do roku 1962, keď začal požiar. Miestnych to zo začiatku nijako nepoškodzovalo, no o desať rokov neskôr niekoľko z nich prepadlo do horiacich trhlín, ktoré sa začali objavovať na cestách a chodníkoch. Mesto bolo uvakuované a dnes tam žije asi 10 ľudí. Prípad tohto je priama inšpirácia tvorcov hororovej hry Sillent Hill aj jej filmového spracovania.
Info od turistov: Výlet do tohoto mesta rozhodne prinesie množstvo nezabudnuteľných spomienok a zážitkov. Je to predsa len mesto duchov – opustené a zničené budovy, zrúcané dymiace chodníky či graffitmi pokrytý pás cesty Route 61. Avšak ani na chvíľu by ste nemali zabudnúť, prečo bolo mesto evakuované. (Náš tip: Zahrať si pred návštevou mesta hru Sillnet Hill alebo si pozrieť rovnomenný horor, môže byť fajn predohra.)
8. Opustená vojenská nemocnica v Beelitz-Heilstätten (Nemecko)
História tohoto miesta môže kľudne súperiť so scenárom najstrašidelnejších hororov. V priebehu rokov táto nemocnica slúžila ako tuberkulózne sanatórium a vojenská nemocnica, ktorej pacienti zahŕňali aj Adolfa Hitlera. V týchto dňoch sa niekoľko oddelení využíva ako neurologické rehabilitačné centrum, no zvyšok je úplne opustený.
Info od turistov: Beelitz-Heilstätten rozhodne priťahuje nadšencov pochmúrnych miest, dobrodruhov a vyvolávačov duchov. Len 25 kilometrov od Berlína na teba čaká toto miesto ako z amerického hororu!
9. Hřbitovní kostel Všech Svatých s kostnicí (Česká republika)
Tento kostol bol pôvodne súčasťou kláštora a nachádza sa blízko Kutnej Hory. V jeho podzemnej časti sa nachádza kostnica (ossuarium), ktorá má zaujímavú históriu. Pôvodne to bol cintorínsky kostol tunajšieho cisterciánskeho kláštora. No tento cintorín, ktorý tu existuje od 13. storočia, bol poznamenaný istou historickou udalosťou. Podľa povesti totiž priniesol opát do Sedleckého kláštora hrsť zeminy z Božieho hrobu v Jeruzaleme a rozosial ju po cintoríne. Tamojšia pôda sa tak stala súčasťou Svätej zeme a preto sa tu už nepochovávalo len z Čiech ale aj z okolitých krajín. Tisíce ľudí tu našli odpočinok aj v období epidémií. Do dnešnej podoby nechali kostnicu upraviť Schwarzenbergovci a autorom unikátnej výzdoby z cca 40 000 ľudských kostí je František Rint z Českej Skalice.
Info od turistov: Vášmu oku sa určite nevyhne obrovský luster z kostí či erb Schwazenbergov, na ktorom je pole s hlavou Turka, ktorému vyďobáva oči krkavec.
10. Park sôch Veijo Rönkkönen (Fínsko)
Veijo Rönkkönen je vlastne dnes už populárny fínsky umelec, ktorý bol však plachý a väčšina jeho diel postávala u neho na dvore. Čo tak možno mohlo aj zostať. Tieto podivné sochy sú totiž považované za autoportréty a na mnohé z nich použil skutočné ľudské zuby. Kde ich bral?
Info od turistov: Obklop sa grotesknými bytosťami s dlhými rukami, obrovskými hlavami, diabolskými úsmevmi a temnými očami! Tak vraví odporúčanie doktora pre všetkých s čo i len malým problémom svrbenia mozgu. A ak ho nemáš, tak po návšteve tohto parku, nejakú menšiu psychickú poruchu rozhodne očakávaj.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: pixabay.com