Sociálne siete dominujú dnešnej dobe, o tom niet najmenších pochýb. Zrejme ti je známe, že Facebook či Instagram môže využívať každý, kto presiahol vek 13 rokov. Druhou otázkou je, či sa to naozaj dodržiava, ale o tom teraz hovoriť nebudeme. Ako píše aj portál Buzzfeed, šéfovia Facebooku a Instagramu sa rozhodli verzie týchto sociálnych sietí vytvoriť aj pre deti mladšie ako 13 rokov.
Bezpečné sociálne siete pre deti
Podľa Vishala Shaha, viceprezidenta Instagramu, je to pre nich prioritou číslo jedna. Tieto sociálne siete by mali byť zároveň bezpečné, a teda by nemali obsahovať žiadny násilný či sexuálny obsah. Plánujú tiež vytvoriť niekoľko ďalších bezpečnostných mechanizmov, aby zabránili deťom mladším ako 13 rokov, aby sa zaregistrovali na súčasný Facebook či Instagram (keďže vieme, že decká to často obchádzajú a udávajú falošný vek).
Nie je žiadnym tajomstvom, že práve na sociálnych sieťach vo veľkom bujnie zneužívanie a šikana. Zástupcovia Instagramu zdôraznili, že plánujú proti týmto javom v budúcnosti bojovať intenzívnejšie, keďže bezpečnosť používateľov je pre nich prvoradá. Úmysel vytvoriť sociálne siete pre deti sa stretol aj s rozpakmi. Mnohí si totiž uvedomujú, že tieto siete môžu byť navštevované sexuálnymi predátormi. Shah upozorňuje, že myslia aj na to.
Podľa neho nebude pre dospelého používateľa možné napísať správu niekomu mladšiemu ako 13 rokov. Aby to urobiť mohol, bude musieť dotyčného používateľa sledovať. Zároveň by mali byť tieto stránky navrhnuté tak, aby si aktivitu svojich detí mohli overiť aj rodičia. Okrem toho budú klásť dôraz na to, aby deti neposielali žiadne súkromné údaje či fotografie neznámym osobám. Bude tiež existovať možnosť žiadosť o komunikáciu zablokovať a nahlásiť.
Facebook a najmä Instagram sa teší ohromnej popularite medzi mladou generáciou, takže z obchodného hľadiska dáva príprava detských sociálnych sietí zmysel. Deti chcú sociálne siete využívať na komunikáciu s kamarátmi, ako aj kvôli zábave. Zároveň ale treba dodať, že sociálne siete majú aj svoju tienistú stránku a môžu v deťoch či tínedžeroch spôsobiť silné pocity úzkosti či depresie. Preto sa odporúča využívať ich s rozumom a obozretne.