Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla

Facebook spolu s Instagramom môžu čoskoro zbierať aj dáta Slovákov na tréning umelej inteligencie. Takto im v tom zabrániš

Európske centrum pre digitálne práva podalo sťažnosť na Metu v 11 krajinách.


Európske centrum pre digitálne práva (NYOB) so sídlom vo Viedni podalo sťažnosti na spoločnosť Meta v 11 európskych krajinách.

Tvrdí, že plánovaná zmena ochrany osobných údajov používateľov služieb tohto technologického giganta umožní „nezákonné“ používanie informácií umelou inteligenciou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Meta oznámila, že od 26. júna zmení pravidlá ochrany osobných údajov pre európskych používateľov. Nové pravidlá by mali podľa združenia sprístupniť všetky verejné aj neverejné údaje používateľov „akýmkoľvek nedefinovaným druhom umelej inteligencie“.

Shutterstock

Údaje zozbierané od roku 2007 by sa tak mohli zdieľať s tretími stranami, a to aj bez súhlasu používateľa. „Ide o presný opak regulácie GDPR,“ vyhlásil zakladateľ NYOB Max Schrems. Zároveň doplnil, že Meta neuvádza, ako tieto informácie využije. „Môže ísť o jednoduché chatboty, no aj agresívne personalizované reklamy či dokonca drony určené na zabíjanie,“ doplnil Schrems.

Takto im v tom zabrániš

NYOB žiada príslušné orgány na ochranu údajov v jednotlivých krajinách, aby zastavili tieto plánované zmeny skôr, než nadobudnú účinnosť. Združenie zároveň uviedlo, že v nadchádzajúcich dňoch plánuje podať sťažnosti aj v ostatných krajinách Európskej únie.

NYOB inicioval už niekoľko súdnych konaní voči veľkým technologickým spoločnostiam, ktoré vo viacerých prípadoch viedli k zásahom regulačných orgánov.

Ak nesúhlasíš s tým, aby sociálne platformy spoločnosti Meta využívali tvoje údaje takýmto spôsobom, musíš vyplniť formulár na Facebooku alebo Instagrame. Čas máš už iba do 26. júna.

Profimedia

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.