Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Fajčenie či šikanovanie. Toto sú najčastejšie negatívne prejavy žiakov na slovenských školách

Základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou.


Fajčenie, záškoláctvo, šikanovanie, kyberšikanovanie, násilie medzi žiakmi, vandalizmus a sebapoškodzovanie sú najčastejšími patologickými (negatívnymi) prejavmi správania žiakov na základných a stredných školách.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v roku 2021. Týkal sa obdobia školského roka 2019/2020. Zúčastnilo sa na ňom 1112 škôl, teda 35,5 percenta škôl na Slovensku. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.

Najčastejšie negatívne prejavy

„Menej ako pätina základných a stredných škôl na Slovensku neeviduje na svojej pôde žiadne negatívne sociálno-patologické javy. Násilné správanie, prejavy vandalizmu, ale aj sexuálneho obťažovania sú častejšie prítomné na základných školách, zatiaľ čo na stredných školách sa najčastejšie vyskytuje konzumácia alkoholu a drog, prejavy extrémizmu a samovražedného správania,“ ukázal prieskum. Najviac sociálno-patologických javov zaznamenali v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.

Fajčenie sa vyskytlo na 56,4 percenta škôl, záškoláctvo na 47,3 percenta a šikanovanie na vyše 30 percentách. Značne zastúpené boli aj kyberšikanovanie (24,4 percenta), násilie medzi žiakmi (21,9 percenta) a vandalizmus (18,7 percenta). Tesne za nimi nasledovalo sebapoškodzovanie (18,3 percenta) a užívanie alkoholu (16,1 percenta).

Shutterstock

Extrémizmus na slovenských školách

Viac než štvrtina slovenských základných a stredných škôl sa v školskom roku 2019/2020 stretla s niektorými z prejavov extrémizmu. Najrozšírenejšími boli verbálne prejavy nenávisti vo forme posmeškov a verbálnych útokov na spolužiakov pre príslušnosť k inej rase, etniku alebo pre inú odlišnosť.

„Tento stav ma neteší, potrebujeme sa viac venovať deťom a sledovať, čomu sa venujú vo voľnom čase. Náš odbor prevencie kriminality MV SR už pripravuje sériu školení pre odborníkov pôsobiacich na základných a stredných školách po celom Slovensku,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Tehotenstvá neplnoletých žiačok

Rezort vnútra považuje za alarmujúce, že základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou. Tehotenstvo neplnoletej žiačky (do 18 rokov) sa v školskom roku 2019/2020 najčastejšie vyskytovalo v menších školách.

Dotazníkovým prieskumom ministerstvo reagovalo aj na zistenia informačných kancelárií pre obete trestných činov, z ktorých niektoré sa týkajú aj prípadov šikanovania či krutého a hrubého správania sa medzi tínedžermi. Tento rok plánuje realizovať ďalší prieskum zameraný na rovnakú tému k školskému roku 2020/2021.

Shutterstock

Zdroj: TASR


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.