Pondelok 15.8.2022
sk
Marcela
cz
Hana
, Hanka, Hannah

Fajčenie či šikanovanie. Toto sú najčastejšie negatívne prejavy žiakov na slovenských školách

Základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou.


Fajčenie, záškoláctvo, šikanovanie, kyberšikanovanie, násilie medzi žiakmi, vandalizmus a sebapoškodzovanie sú najčastejšími patologickými (negatívnymi) prejavmi správania žiakov na základných a stredných školách.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v roku 2021. Týkal sa obdobia školského roka 2019/2020. Zúčastnilo sa na ňom 1112 škôl, teda 35,5 percenta škôl na Slovensku. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.

Najčastejšie negatívne prejavy

„Menej ako pätina základných a stredných škôl na Slovensku neeviduje na svojej pôde žiadne negatívne sociálno-patologické javy. Násilné správanie, prejavy vandalizmu, ale aj sexuálneho obťažovania sú častejšie prítomné na základných školách, zatiaľ čo na stredných školách sa najčastejšie vyskytuje konzumácia alkoholu a drog, prejavy extrémizmu a samovražedného správania,“ ukázal prieskum. Najviac sociálno-patologických javov zaznamenali v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.

Fajčenie sa vyskytlo na 56,4 percenta škôl, záškoláctvo na 47,3 percenta a šikanovanie na vyše 30 percentách. Značne zastúpené boli aj kyberšikanovanie (24,4 percenta), násilie medzi žiakmi (21,9 percenta) a vandalizmus (18,7 percenta). Tesne za nimi nasledovalo sebapoškodzovanie (18,3 percenta) a užívanie alkoholu (16,1 percenta).

Shutterstock

Extrémizmus na slovenských školách

Viac než štvrtina slovenských základných a stredných škôl sa v školskom roku 2019/2020 stretla s niektorými z prejavov extrémizmu. Najrozšírenejšími boli verbálne prejavy nenávisti vo forme posmeškov a verbálnych útokov na spolužiakov pre príslušnosť k inej rase, etniku alebo pre inú odlišnosť.

„Tento stav ma neteší, potrebujeme sa viac venovať deťom a sledovať, čomu sa venujú vo voľnom čase. Náš odbor prevencie kriminality MV SR už pripravuje sériu školení pre odborníkov pôsobiacich na základných a stredných školách po celom Slovensku,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Tehotenstvá neplnoletých žiačok

Rezort vnútra považuje za alarmujúce, že základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou. Tehotenstvo neplnoletej žiačky (do 18 rokov) sa v školskom roku 2019/2020 najčastejšie vyskytovalo v menších školách.

Dotazníkovým prieskumom ministerstvo reagovalo aj na zistenia informačných kancelárií pre obete trestných činov, z ktorých niektoré sa týkajú aj prípadov šikanovania či krutého a hrubého správania sa medzi tínedžermi. Tento rok plánuje realizovať ďalší prieskum zameraný na rovnakú tému k školskému roku 2020/2021.

Shutterstock

Zdroj: TASR


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť