Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Fakt to nie sú banality. 6 „drobných“ zlozvykov, ktoré ti časom zničia život

Stále len sedíš. Doma či v práci, to je jedno.

Hovorí sa, že šťastie je relatívny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. Psychológovia sa s touto myšlienkou ale nestotožňujú.

Majú jasnú predstavu o tom, čo človeku robí dobre a naopak, čo mu po duševnej stránke škodí. Toto sú podľa nich tie najhoršie zlozvyky, ktorých sa musíš zbaviť, ak chceš viesť šťastný a naplňujúci život.

Netráviš čas vonku

Keď sa s babami dohadujete, že v sobotu večer pôjdete niekam von, pravdepodobne nepôjdete naozaj von. Do úvahy pripadá vymetanie obchodov, kino, divadlo či čajovňa a vodná fajka, ale určite nie prostredie, kde je čerstvý vzduch. Okrem toho sú to stále tie isté, dôverne známe miesta, ktoré spolu navštevujete už roky.

Keď sa jedného dňa rozhodnete rozbiť tento stereotyp a vyraziť niekam do prírody, okamžite postrehnete, že sa cítite skvelo. Zlepší sa vám nálada, dokonca aj sebavedomie pôjde smerom nahor. Psychológovia nazývajú túto metódu „terapia dobrodružstvom“.

Objavovanie nových miest nám jednoducho robí dobre a je úplne jedno, či ide o dažďový prales na opačnej strane zemegule, alebo lesík za mestom. Efekt je rovnaký.

© Profimedia / úprava redakcie

Neustále len sedíš

Sedíš v práci, sedíš doma. Najprv pri počítači, potom na sedačke pred telkou. Keď nesedíš, tak rovno skĺzneš do ľahu a tváriš sa, že tam nie si. Tvoje telo je neustále v šetriacom režime a akosi sa nemáš k tomu, aby si ho dokopal k nejakej fyzickej aktivite. Sedavé zamestnanie ti veľmi vyhovuje a vo väčšine prípadov je to skvelá výhovorka, prečo si lenivý ako voš.

V skutočnosti tým škodíš len sám sebe. Niežeby si o tom nevedel, len túto informáciu potláčaš do úzadia a tváriš sa, že neexistuje. Pritom tak málo stačí k tomu, aby sa veci zmenili. Len zdvihnúť prdel zo sedačky, zobrať Dunča na vôdzku a ísť sa trochu poprechádzať. Chlpáč sa určite poteší, že môže svojou páchnucou hnedou kôpkou počastovať nejaký krík, a ty si prevetráš hlavu a načerpáš novú energiu.

© Profimedia / úprava redakcie
Životné pravdy, o ktorých nevieš, že ich vieš, a potrebuješ si ich prečítať

Odporúčame prečítať:

Životné pravdy, o ktorých nevieš, že ich vieš, a potrebuješ si ich prečítať

Nevnímaš, čo pekné sa okolo teba deje

Človek sa často teší na veľké veci. Letné prázdniny, lyžovačka s kamarátmi či rande s novým týpkom zo zoznamky. To všetko sú super udalosti a je prirodzené, že sa ich nevieme dočkať.

Nie je na nich nič zlé do momentu, kým nezatienia tie maličké, ktorých sa nám počas bežného dňa udeje milión. Je v poriadku tešiť sa na to, čo príde, ale nemôžeme sa upnúť na budúcnosť ako žuvačka na podrážku a ignorovať zvyšok sveta.

Tá dovolenka ti neutečie. To rande tiež nie. Čaká na teba v budúcnosti. Rýchlejšie aj tak nepríde, ale keď budeš ignorovať prítomnosť, prídeš o množstvo pekných chvíľ, ktoré by možno boli hodnotnejšie než to, načo tak vášnivo čakáš.

© Profimedia / úprava redakcie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje