Peniaze sú v dnešnej dobe, či chceme alebo nie, veľmi dôležité. Ani si to možno neuvedomujeme, no v podstate sa celé dni zaoberáme tým, aby sme ich zarobili, ušetrili a uspokojili nimi naše potreby. Sú všade a každý z nás má k nim určitý vzťah. Niekto je lakomý, iný s nimi plytvá a ďalší sa strachuje, že ich má málo a nedokáže nimi pokryť životné náklady.
Ako uvádza Psychology Today, náš postoj k peniazom nám pomôže poodhaliť čo-to z nášho vnútra a vďaka nemu sa dokážeme o sebe dozvedieť veci, o ktorých sme ani netušili. Toto je pár oblastí, o ktorých sa vďaka tomu dozvieme viac.
1) Minulosť
Ak ste vyrastali v skromných podmienkach a často vám bolo niečo odopierané, je možné, že to ovplyvní váš vzťah k peniazom v budúcnosti. V dospelosti môžete začať povinne kupovať veci, ktoré vám neboli kedysi dopriate, aj keď ich nutne nepotrebujete.
Napríklad, ak ste mali iba pár kusov oblečenia, teraz, keď ste už finančne stabilní, máte ho až prebytok. Kedysi ste sa možno cítili kvôli tomu menejcenní, no už to zažiť nechcete. Tak nakupujete automaticky a podvedome, aby ste sa vyhli tejto negatívnej emócii.
2) Skryté obavy
Za obavou kvôli strate peňazí môže stáť niečo úplne iné ako úbytok samotných financií. A to z dôvodu, že peniaze sú voľne prepojené s našimi potrebami a prostredím. No a čo si najviac vážime, o to sa aj najviac bojíme, či je to už zdravie, rodina alebo vzdelanie.
Obávame sa možno toho, že si nebudeme môcť kúpiť lieky, zabezpečiť potreby našej rodiny alebo zaplatiť školu a pod. V podstate to, čo nám spôsobuje obavy, nie je samotný nedostatok, ale jeho následky.
3) Budúcnosť
Ak nám bolo niečo často odopierané, môže sa stať, že vidíme prekážky aj tam, kde to nie je potrebné. Kvôli tomu, že sa nám pravidelne nedostávalo to, po čom sme túžili, si náš mozog môže automaticky začať myslieť, že nikdy nedosiahneme to, čo chceme.
Tento proces, ktorý sa v nás pri takejto situácii odohráva, je veľmi podobný konceptu určenej bezmocnosti. Pri tomto jave ide o to, že človek si začne myslieť, že nič so svojou situáciou nedokáže urobiť, nijak ju zmeniť vo svoj prospech. Na druhej strane, dieťa, ktorému bolo vždy všetko dopriate, nevidí obmedzenie už nikde a takíto jedinci bývajú často ambicióznejší a nebojácnejší.
4) Vzťah k sebe samotnému
Ak sa človek cítiť kompetentný v hospodárení so svojimi peniazmi, nebojí sa investovať, podnikať či riešiť finančné výzvy, zrejme nemá problémy so sebavedomím.
No pokým sa niekto až priveľmi bojí, že o peniaze príde, nepodniká ani nijak neinvestuje, môže to naznačovať, že má so sebavedomím nejaký problém. A tým pádom nemusí ísť iba o obavy súvisiace s peniazmi, ale aj o celkový pohľad na seba.
5) Odhalia skutočný nedostatok
Peniaze nemusia byť vo vašom živote problémom. Môžete byť zabezpečený, mať stabilnú prácu, príjem a ušetrené financie. No napriek tomu môžete pociťovať úzkosť pri bežných výdavkoch, pri nákupe bežných vecí. Môže to spôsobiť zafixovaný nedostatok vo vašej mysli. A pri takom stave si stále budete myslieť, že vám niečo chýba, aj keď máte všetkého dosť.
Ľudia s týmto problémom sa až chorobne boja míňania peňazí. Každý výdavok je pre nich trápením. Tu môže pomôcť pochopiť, že všetci sme súčasťou jedného cyklu, v ktorom pri bežných výdavkoch minieme istý obnos peňazí, no určitá suma sa nám potom vráti vo forme zárobku. Tak funguje hospodárstvo a my sme jeho súčasťou.
Zdroj: Psychology Today