25 faktov, ktoré zmenia tvoj doterajší pohľad na svet

A ak aj nie, aspoň zabiješ chvíľu času čítaním zaujímavého článku.

Zdroj: Koláž EMEFKA

Pohodlne sa usaď sa prečítaj si nasledujúcich 25 faktov, ktoré ti rozvibrujú mozgové závity a myšlienky.

1. Keď vymreli posledné chlpatučké mamuty, pyramídy v Gize mali už 1000 rokov.

2. Keď už je reč o pyramídach: Kleopatra žila v období, ktoré bolo bližšie k vynájdeniu iPhonu, ako obdobiu, keď sa stavali veľké pyramídy. Myslíš, že si to uvedomovala?

Medzi stavbou pyramíd (2580 až 2560 p.n.l.) a narodením Kleopatry (69 p.n.l.) je takmer 2500 rokov. Na rozdiel od toho je medzi Kleopatrinou smrťou (30 p.n.l.) a prvým iPhonom (2007) „len“ 2037 rokov.

3. A ešte k tým pyramídam: Nie sú len tak opustené v púšti, ako to môžeme vidieť na väčšine idylických fotiek. Tesne za nimi je husto zastavané mesto Giza.

wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giza_pyramid_complex_from_air_(2928).jpg)

4. Keď do kín vstúpil prvý film zo série Star Wars, vo Francúzsku ešte stále fungovali popravy pomocou gilotíny. Posledná osoba odsúdená na takúto popravu bola v roku 1977!

5. Rusko a Pluto majú približne rovnakú povrchovú plochu. Pluto má plochu približne 17,8 milióna štvorcových kilometrov a Rusko 17,1 milióna.

6. Keď už sme vo vesmíre, pripomeňme si, aká je naša Zem miniatúrna oproti nášmu zdroju tepla:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planets2013.svg

7. A ešte aj to, aké je maličké Slnko oproti Canis Majoris – najväčšej hviezde Mliečnej Dráhy. A ďalej by sme si mohli porovnať, aká je Mliečna Dráha maličká oproti zvyšku vesmíru, ktorý vlastne ani nevieme, kde a či vôbec končí. Ešte stále si myslíš, že sme v celom vesmíre len my sami jediní „inteligentní“ žijúci tvorovia?

Oona Räisänen / de.wikipedia.org (https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Sun_and_VY_Canis_Majoris.svg)

8. V Severnej Dakote je po angličtine druhým najrozšírenejším jazykom nemčina.

9. Meno „Barbie“ je prezývka pre meno „Barbara“.

10. Takto vyzerá lebka dieťaťa so všetkými zubami – mliečnymi, ktoré sú práve v službe a trvalými, ktoré sa do služby ešte len pripravujú a sú schované vo vnútri.

Child’s Skull Before Losing Baby Teeth from WTF

11. Leonardo da Vinci mohol písať jednou rukou a zároveň kresliť druhou.

12. Oxfordská univerzita je staršia ako Aztécka ríša (bola založená v roku 1167, pričom Aztécka ríša bola vytvorená v roku 1428).

13. Keď si kúpiš dvojité balenie Snickers, tak očakávaš, že sú tam dve klasické Snickersky. V skutočnosti si si však kúpil 1,5 Snickersky. To sa oplatí.

2 in 1 Snickers from assholedesign

14. Experimenty dokázali, že samce opice Makaka Rézus sú ochotné zaplatiť za pohľad na zadky samičiek tohto druhu.

15. V roku 1567 si chcel jeden muž vypestovať najdlhšiu bradu na svete. No tá sa mu vyplatila asi tak, že o ňu zakopol, keď utekal pred požiarom a zomrel. 

16. Reštaurácia Krusty Krab zo seriálu SpongeBob nie je pokladnica na šperky, ale klietka, ktorá slúži ako pasca na kraby a homáre. Chudáčik.

Nickelodeon Animation Studios, Hartmut Inerle / commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lobster_trap.jpg)

17. Žaba, ktorá sa vyskytuje prevažne v Kanade a USA (Northern leopard frog) konzumuje svoju potravu pomocou svojich očí. Zatlačí nimi jedlo dolu hrdlom tým, že si ich zasunie dozadu hlavy.

18. V roku 2008 vedci objavili nový druh baktérie, ktorá žije v laku na vlasy.

19. Vedel si, že ananásy rastú takto?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ghana_pineapple_field.jpg

20. V roku 1518 sa v Štasburgu konala Tanečná horúčka, ktorá trvala mesiac. Ľudia jednoducho bezdôvodne tancovali. Niektorí sa utancovali až na smrť.

21. Najosamelejším tvorom na svete je veľryba, ktorá svoju spriaznenú dušu hľadala volaním až vyše 20 rokov. No jej hlas bol posadený o niečo vyššie ako hlas iných veľrýb. Nikdy jej nikto neodpovedal.

22. Casu marzu je názov pochúťkového syra zo Sardínie, ktorý obsahuje živých červíkov. Počas toho, ako si tento syr vychutnávate, môžu červíky zo syra vyskakovať, takže sa pri jeho konzumácii odporúča kryť si oči. Dobrú chuť.

wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Casu_Marzu_cheese.jpg)

23. V roku 1962 vypukla v Tanzánii epidémia smiechu, ktorá trvala takmer rok. Tisícky ľudí v dedinách sa neustále nekontrolovateľne smiali, a dokonca sa muselo aj zatvoriť niekoľko škôl. Nebola to však len sranda, pretože sa časom dostavili následky ako mdloby, plač, vyhrážky či bolesti.

24. V tele máme asi 96 540 km žíl a ciev. Ak by sme ich všetky rozložili za sebou po zemi, obkolesili by sme celú zemeguľu asi dvakrát. 

25. Katzenklavier“ (mačacie piáno) je hudobný nástroj vyrobený z mačiek. Vznikol v 17. storočí v Nemecku a spočíval v zoradených mačkách s rôznymi výškami hlasov. „Hralo“ sa na ňom tým, že „klavirista“ jazdil klincami po mačacích chvostoch. 

Piano à chats - Katzenklavier

Zdroj: buzzfeed buzzfeed


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Žmurkajúci chlapík z obľúbeného meme rozbieha charitatívny projekt

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME