Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

O tom, že je naše telo úžasné, snáď ani len nemusíme dlho špekulovať. Vedci by nám to potvrdili a navyše, určite by nám prezradili také veci, o ktorých nemáme ani len tušenie.

Zozbierali sme 10 zaujímavostí o ľudskom tele, ktoré potvrdzujú, že naše telo je bezpochyby najdokonalejší systém na celom svete. A ani po toľkých rokoch však o ňom stále nevieme všetko.

1. Naše telo dokáže spomaliť svoj chod, aby nás uchránilo pred utopením

Tento efekt sa nazýva potápačský reflex. Keď si mozog uvedomí, že naše telo je ponorené vo vode, spomalí srdcovú frekvenciu tým, že presmeruje krv z končatín do životne dôležitých orgánov, aby tým šetrilo kyslík. Čím hlbšie sa potápame alebo ostávame pod vodou, tým pomalšia je naša srdcová frekvencia.

2. Náš mozog je najväčšia pamäťová karta na svete

Pamäť nášho mozgu dostatok kapacity na ukladanie 2,5 milióna GB informácií. Viete si predstaviť, aké je to obrovské množstvo? My vám pomôžeme. Je to video, ktoré by ste prehrávali 300 rokov. Pamäť najlepšie pracuje do veku 25 rokov a začína sa znižovať vo veku 50 rokov – ak ju netrénujete.

© Shutterstock

3. Keď sme boli malé deti, boli sme super silní

Novorodenci sú veľmi silní aj napriek svojej hmotnosti a váhe. Predstavte si, že keby uchopili hrazdu, mohli by tam visieť dlho bez toho, aby sa unavili. Tento reflex sme zdedili po našich predkoch. Podobne to majú aj malé opice, ktoré musia mať silu, aby sa dokázali udržať na svojich matkách. Túto schopnosť však deti po troch mesiacoch strácajú.

4. Ak by sme spojili všetky naše krvné cievy, tak by sme 2,5-krát obkrúžili rovník

Ak by sme vybrali všetky krvné cievy z tela priemerného dospelého človeka a uložili ich do jednej línie, predstavovalo by to vzdialenosť približne 100-tisíc kilometrov. Len pre porovnanie, obvod rovníka je 40 075 km. Naše srdce zároveň dokáže počas celého života napumpovať 5,7 milióna litrov krvi. Tento objem by postačil na vyplnenie troch olympijských bazénov.

© Shutterstock

5. Aj mužské prsia môžu produkovať mlieko

Aj keď sa to môže zdať na prvé počutie veľmi zvláštne, pravda je taká, že každý človek, bez ohľadu na pohlavie, má mliečne žľazy, mliečne kanáliky a bradavky. Dokonca aj tie mužské môžu začať produkovať mlieko. Môže sa to stať napríklad kvôli hormonálnej nerovnováhe spôsobenej ťažkým stresom.

6. Farba našich snov záleží od typu televízie, ktorú sme pozerali

Vedeli ste o tom, že typ televízie, ktorú ste sledovali ako dieťa, môže ovplyvniť farbu vašich snov? Štúdie ukázali, že väčšina ľudí, ktorí sa narodili v čase čiernobieleho vysielania, vidia svoje sny čiernobiele. Tí, ktorí sa narodili do novej éry farebných obrazoviek, ich vidia farebné.

© Shutterstock

7. Naše telo je stroj na výrobu hlienu

Dospelé telo vyprodukuje v priemere 1,5 litra hlienu denne. Väčšinu z neho prehltneme bez toho, aby sme tomu venovali pozornosť. To však ani zďaleka nie je všetko. Telo denne vytvára aj jeden liter slín, 3 litre žalúdočných štiav, 3,5 litra črevných štiav a jeden liter žlče.

8. Svaly sú predurčené na dvíhanie ťažkých váh

V roku 1982 využila Angela Cavallo silu svojich svalov, o akej dovtedy netušila. Nie, nešlo o otváranie zaváraninových pohárov. Jej syn Tony opravoval auto. Mal ho zdvihnuté pomocou zdvihákov a ležal pod ním. Zrazu tieto zdviháky povolili a auto Tonyho privalilo.

Angela neváhala, pribehla k autu a na vlastné prekvapenie ho zodvihla dostatočne vysoko a na dostatočne dlhý čas, aby stihli pribehnúť susedia a mohli Tonyho vytiahnuť. Aj táto situácia svedčí o tom, že v tele máme 640 svalov, ktorých silu si mnohí z nás ešte stále neuvedomujú.

© Shutterstock

9. Tekutina, ktorá vyteká z nosa, môže byť aj z nášho mozgu

Tekutina, ktorá niekedy vyteká z nosa, môže byť mozgová tekutina. Drží ju špeciálna membrána, no niekedy môže v malých množstvách pretekať nosom v podobe čírej tekutiny.

10. Nič na svete nie je chránené viac ako naše telo

Biele krvinky prenasledujú baktériu a nakoniec ju pohltia. Tieto bunky sú „Mužmi v čiernom“ v našom tele, ktorí ho chránia pred všetkými „votrelcami“, ktorí na naše telo útočia. Naše telo zároveň odstraňuje aj staré bunky.

Napríklad, počas toho, ako ste čítali túto vetu, odumrelo v našom tele 22 miliónov buniek. Počas nasledujúcich 30 sekúnd vytvorí naše telo 72 miliónov nových červených krviniek a zbaví sa 174-tisíc starých kožných buniek.

© Shutterstock, Columbia Pictures / moviestillsdb.com

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť