Fakty o Severnej Kórei z ktorých padnete na zadok

Krajina tisícich tajomstiev


Neexistuje snáď krajina absurdnejších zákonov, paradoxov a hlavne toľkých nezmyselných obmedzení akou je práve Severná Kórea. Tento malý, pomerne neznámy a takmer dokonale izolovaný štát stráca svoju nenápadnosť snáď len vďaka filmu The Interview.  Ten naňho prezrádza nie len chudobu, hlad, či strach jeho obyvateľov, ale hlavne jeho bizarnosť a šialenosť.

Národné zviera je teda ekonomika

sdfsdf
Zdroj: Pinterest.com

Cholima, iným menom Qianlima, či Senrima, doslovne „kôň tisícich míľ“, je mytologický okrídlený kôň pôvodne vyobrazovaný v čínskych mýtoch a bájach. Toto zviera je veľmi elegantné, svižné a rýchle, schopné ubehnúť za jeden deň tisíce míľ. V Severnej Kórei je Cholima dôležitým symbolom ekonomického vzrastu štátu, rovnako ako prezývkou tamojšej futbalovej reprezentácie. Na počesť hospodárskej sily stojí v KĽDR mnoho Cholimniných sôch.

Trochu iný letopočet


Zdroj: Pinterest.com

Kalendár v Severnej Kórei nie je datovaný podľa narodenia Ježiša Krista, ale podľa narodenia ich prvého štátneho vodcu Kim Il- Sunga. Ten sa narodil 15. apríla 1912. Pomyselné žezlo prezidentskej moci uchopil v sedemdesiatom ôsmom a nepustil ho ani po svojej smrti v roku 1994, pretože je považovaný za „večného vládcu“ dodnes. Jeho telo bolo po jeho úmrtí uložené do sklenenej rakvy a stalo sa najväčšou atrakciou v krajine.

„Brkový“ raj“


Zdroj: keyword-suggestions.com

Občania tohto konzervatívneho, totalitného zriadenia fajčia trávu každý deň. Marihuana tu totiž nie je pokladaná za drogu a dá sa kúpiť v každej „samoške“.

Dôležitý archeologický nález


zdroj: gizmodo.com

V roku 2012 vyrukovali severokórejskí archeológovia s tým, že údajne objavili brloh jednorožca, na ktorom pred vyše dvoma tisíckami rokov jazdil legendárny kráľ Tongmyung. Príbytok tohto bájneho tvora lokalizovali 200 metrov od Yongmyongskej svätine v Moranských kopcoch situovaných v hlavnom meste štátu, Pyongyang City.

Kauza: Choco Pies


zdroj: diply.com

V roku 2014 zakázal diktátor Kim Čong-Un v svojom štáte koláčiky Choco pies, pretože sa stali natoľko populárnymi, až sa zástupcovia štátnej moci báli, že zapríčinia povstanie. Južná Kórea reagovala na toto vyhlásenie zaslaním severokórejčanom päťdesiatich balónov nesúcich krabice obľúbenej sladkosti.

Bývalý vodca Kim Čong-Il ako milovník filmov


zdroj: hlidacipes.org

Okolo osoby bývalého diktátora KĽDR panuje veľa povier. „Oficiálne zdroje“ uvádzajú že sa Kim ako zázračné dieťa naučil chodiť už v svojich troch mesiacoch, rozprávať v piatich mesiacoch a počas školského štúdia napísal približne 1500 kníh a 80 opier. V trochu oficiálnejších a dôveryhodnejších zdrojoch sa možno dočítať, že Kim v období svojho politického pôsobenia poberal asi tak 500x vyšší plat, ako je severokórejský priemér. Potreboval ho na samé dôležité veci. Napríklad si zaň ročne kupoval litre koňaku Hennesy v celkovej hodnote približne 736 tisíc amerických dolárov, či rozširoval svoju zbierku filmových kaziet, ktorá sa ku koncu jeho života vyšplhala na závratné číslo 20tisíc kusov. Medzi jeho najobľúbenejšie filmy patrili Rambo a Godzilla. Jeho filmografický fanatizmus zašiel až tak ďaleko, že v roku 1978 uniesol dvoch juhokórejských režisérov a vydieral ich, aby mu natočili nejaké propagandistické filmy. Režisérom sa našťastie podarilo uniknúť, a tak sa musel Kim uspokojiť so severokórejským remake-om Godzilly, nazývaným „Pulgasari“.

Severná Kórea strelila v roku 2010 na World Cup-e Brazílii gól!


zdroj: businessinsider.com

Aj tak prehrala 2:1.

Účes „na pána“ a „na vodcu“


zdroj: blesk.cz

V Severnej Kórei majú muži povolených 10 a ženy 28 účesov. Muži nesmú mať vlasy dlhšie ako päť centimetrov a jeden z účesov, ktorý majú na výber, je „na vodcu Kima.“ Istý čas obletelo severokórejský svet takzvané „Nariadenie z Pyongyang City“, ktoré striktne odporúčalo všetkým mužom účes, aký má Kim, a ktorý je v KĽDR považovaný za ambiciózny (a všade inde za hrozný), a všetkým ženám prikazovalo kopírovať jeho manželku.

Pyongyang time


zdroj: blogs.ft.com

Pri príležitosti osláv osamostatnenia sa od Japonska si vytvorila Severná Kórea  svoju vlastnú časovú zónu:, Pyongyang time, pomenovanú podľa hlavného mesta krajiny. Táto časová zóna je posunutá o 30 minút za juhokórejskou a japonskou a platiť začala 15. augusta 2015.

The Interview


zdroj: sites.imsa.edu

The Interview je americká satiricko-politická špionážna komédia režírovaná Sethom Rogenom a Evanom Goldbergom. Zachycuje príbeh dvoch žurnalistických núl vyslaných do Severnej Kórei učiniť rozhovor s vodcom jediného socialistického zriadenia na svete, s Kim Čong-unom, do čoho sa pripletie CIA so svojou požiadavkou zavraždiť ho. Počas ich pobytu v Kórei sú satirickým spôsobom vykresľované fenomény tamojšej chudoby, biedy, totalitného režimu, všadeprítomnej propagandy a odpudivej osoby Kim Čong-una. Istý šťastlivý utečenec, ktorému sa nejakým zázračným spôsobom podarilo preliezť cez hranice KĽDR, inicioval vo svojich voľných chvíľach masové zhadzovanie tisícok kópii tohto filmu z teplovzdušného balóna na územie Severnej Kórei.

Kraj bez nafty a po kotníky v hovne


zdroj: quora.com

Uzavretosť tejto krajiny ju núti improvizovať – s jediným obchodným partnerom sa musela naučiť fungovať takmer bez benzínu, petroleja, hnojiva a mnohých ďalších vecí.  Preto sú skoro všetky jej vozidlá prispôsobené na spaľovanie dreva a uhlia, čo znie samozrejme tak trochu neekologicky. Našťastie smú autá v tomto štáte šoférovať len štátni úradníci, čo značne znižuje percento vlastníkov dopravného prostriedku. Pomerne inovatívne sa štátna moc vysporiadala aj s nedostatkom poľnohospodárskych prvkov: namiesto hnojiva používa ľudskú stolicu a deficit ochotných roľníkov kompenzuje navyšovaním platov. Tamojší robotník má oproti úradníkovi dvojnásobne mastné vrecko.

Trochu iné sviatky


zdroj: prezi.com

Na otravnú záplavu vianočných „serepetičiek“ uprostred septembra by ste v severokórejských supermarketoch čakali márne. Márne by ste čakali aj na Ježiška, Santa Clausa, Mikuláša a všetky ostatné „nechutné“ kapitalistické ikony sviatkov zo západu. V Severnej Kórei sú hlavné sviatky datované v dni narodenia prezidentov, prezidentových matiek, či generálov. Tak napríklad 24. decembra severokórejčania oslavujú Deň Kimovej matky Jong-il a 16. februára si blahoželajú k Dňu generálových narodenín. Obľúbeným „valentínskym“ darčekom je tu takzvaný „Worker´s Party badge.“

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Zdroj: wikipedia.org, factslides.com, vice.com, gizmodo.com, diply.com, factlides.com, buzzfeed.com, refresher.sk, businessinsider.com, higherperspectives.com, jemne.sk, kldr.info, facretriever.com


Ľudia práve čítajú

Macka Pú práve zakázali v Číne, pretože sa vraj podobá na čínskeho prezidenta Xi Jinpinga

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
24
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
10
Uups
Haha Haha
24
Haha
Woow Woow
43
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 3

    1. aha niekto koho poznám pomôž mi som tu zmätený 😀 inak všetko čo tam je je pravda

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Fakty o Severnej Kórei z ktorých padnete na zadok

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME