Ženám a dievčatám robí vrásky na čele aplikácia, ktorá ich do sekundy celé vyzlečie. Upozornil na to portál CNN Prima News. Fotku môže zo sociálnych sietí ktokoľvek vziať, upraviť v tejto aplikácii a šíriť na internete ďalej. Len málo ľudí si všimne, že niečo na obrázku nehrá, a falošnej fotografii môžu uveriť.
CNN Prima News prichádza so šiestimi radami, ako rozoznať, že ide o fake, ktoré dali dokopy spolu s expertom na kyberbezpečnosť Janom Zmítkom.
Deformácia tela
Vyzliekacie aplikácie nemajú problém zbaviť osoby na fotografii oblečenia, no ešte disponujú malými nedostatkami. Najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťajú, je určitá fyzická deformácia, zvyčajne sú to prsty. Buď ich má osoba na obrázku o niekoľko viac, alebo menej.
„Žiaľ, schopnosti dnešných technológií umelej inteligencie sú už na veľmi vysokej úrovni, do budúcnosti sa bude kvalita naďalej zvyšovať. Obrazové chyby, ako napríklad šesť prstov, sa už v kvalitných službách nevyskytujú. V prípade ‚falošných aktov‘ sa upravuje len časť fotografie, nevytvára sa úplne nová,“ povedal pre CNN Prima News expert na kyberbezpečnosť Jan Zmítko.
Asymetria
Ďalšia vec, ktorú si je dobré všimnúť, ak chceme odhaliť dôveryhodnosť fotografie, je symetria tela. Zameraj sa na detaily očí, uší, nosa alebo vlasov. Aj tu zvykne umelá inteligencia sem-tam zakopnúť. Ak si náhodou takéto deformácie na vygenerovanej fotografii nevšimneš, treba sa pozrieť niekam inam.
Farba pleti
Redakcia portálu CNN Prima NEWS si počas skúšok týchto aplikácií všimla, že umelá inteligencia nevie úplne stopercentne pracovať s farbou pokožky. Závisí to od toho, čo mala osoba pred úpravou na sebe oblečené, podľa toho farba pokožky na danom mieste stmavla alebo sa zosvetlila.
Všimni si aj pozadie
Okrem osoby si na fotografii všimni aj pozadie. Častou chybou býva, že tiene, ktoré by postava na obrázku mala vrhať, nedávajú logiku. „Napríklad v dynamickom zábere v behu alebo z uhla môžete nájsť prvky, ktoré odporujú fyzike. Žiaľ, takúto analýzu výrazne komplikuje kvalita fotografie alebo kvalita zariadenia, na ktorom sa obsah prezerá,“ vysvetlil Zmítko.
Zisti zdroj fotografie
Ako sme už vyššie spomenuli, je veľmi jednoduché vziať niekoho fotografiu zo sociálnych sietí a nahrať ju do tejto aplikácie. Následne ju daný používateľ môže zneužiť. Ak natrafíš napríklad na fotografiu niekoho, koho poznáš, skús si ju overiť tak, že budeš hľadať zdroj. Prezri si profily na sociálnych sieťach danej osoby. Je dobré v takomto prípade upozorniť dotyčnú či dotyčného, že jeho fotografie niekto zneužíva nevhodným spôsobom.
AI bojuje proti AI
So zistením, či ide o falošnú fotografiu, ti prekvapivo môže pomôcť tiež umelá inteligencia. „Existujú nástroje ako Winston AI Content Detector alebo Hive AI Classifier. Otázkou je, aká je skutočná úspešnosť detekcie. Tieto technológie zároveň ešte nie sú optimalizované na použitie v mobilných zariadeniach,“ dodal pre CNN Prima News Jan Zmítko.