Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.3.2023
sk
Vieroslava
cz
Arnošt, Ernest

Máš chuť na nejaký dobrý film, ale nevieš, čo si pustiť? Možno ti teda príde vhod ďalší diel nášho seriálu o nových filmoch na Netflixe. Aj v tomto článku sa pozrieme na desať pozoruhodných titulov, ktoré streamovací gigant len nedávno pridal do svojej ponuky. Nájdeš medzi nimi klasiky, ale aj novšie kúsky.

1. Hobit: Neočakávaná cesta

Prvý diel trilógie Hobit s podtitulom Neočakávaná cesta nás zaviedol pred udalosti Pána prsteňov a rozpovedal nám príbeh Bilba (Martin Freeman) a jeho dobrodružstva so skupinou trpaslíkov, ktorí sa rozhodli získať svoju domovskú horu Erebor z pazúrov draka Smauga.

Rovnako ako Pána prsteňov, aj Hobita zrežíroval Peter Jackson, a hoci prvú zmienenú trilógiu neprekonal (to sa asi ani nedalo čakať), aj tak sa mu podarilo natočiť slušnú dobrodružnú fantasy, ktorá má tú správnu atmosféru a nenudí.

2. Hobit: Smaugova pustatina

Na Netflix v týchto dňoch doputoval aj druhý diel Hobita s podnázvom Smaugova pustatina. Peter Jackson v ňom pokračuje tam, kde naposledy skončil, a Bilbo (Martin Freeman) sa s trpaslíkmi posúva stále bližšie k Ereboru. Bude musieť čeliť nebezpečnému drakovi, ale aj ďalším prekážkam.

Problémy ale má aj Gandalf (Ian McKellen), ktorý sa rozhodne prepátrať temnú pevnosť Dol Guldur. Druhý diel Hobita ponúkol svižnejší a akčnejší dej, famózne spracovaného Smauga (s hlasom Benedicta Cumberbatcha) a viacero epických a silných scén.

3. Ľud verzus Larry Flynt

Výbornú životopisnú drámu Ľud verzus Larry Flynt natočil Miloš Forman. Príbeh sa odohráva v 70. rokoch, keď začal podnikateľ Larry Flynt (Woody Harrelson) vydávať pikantný magazín Hustler. Jeho aktivity ale boli tŕňom v oku náboženských fanatikov, ktorí na Flynta podali žalobu.

Flynt tak musel pred súdom obraňovať slobodu slova, na ktorú má každý Američan podľa Ústavy právo. Výborne natočená snímka stavia na skvelých hereckých výkonoch, ale aj kvalitnom scenári. Odniesla si dve nominácie na Oscara (za najlepšiu réžiu a najlepšieho herca v hlavnej úlohe).

4. Zvyčajní podozriví

Dokonalá kriminálka Zvyčajní podozriví od Bryana Singera rozpráva o skupine zlodejov, ktorých polícia zatkne, hoci nikto z nich nie je vinný. Rozhodnú sa teda mužom zákona pomstiť a ukradnúť vzácne diamanty. Lenže potom sa začne ukazovať, že za všetkým možno stojí tajomný a záhadný zloduch Keyser Söze. Kto to ale vlastne je a aké sú jeho plány?

Zvyčajní podozriví sú brilantne napísanou kriminálkou, ktorá sa majstrovsky pohráva s divákom a jeho očakávaniami. Záverečný prekvapivý twist je dnes už klasikou. Snímka si odniesla dvoch Oscarov: za najlepší originálny scenár a najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (Kevin Spacey).

5. Klub bitkárov

Kultová satira 90. rokov Klub bitkárov vznikla pod taktovkou Davida Finchera. Hlavný hrdina (Edward Norton) trpí nespavosťou a je uväznený v konzumnom štýle života. To sa ale zmení, keď stretne anarchistu Tylera Durdena (Brad Pitt) a založí s ním Klub bitkárov. Teda miesto, kde si môžu frustrovaní muži uľaviť od frustrácií v brutálnych zápasoch.

Časom sa ale začne tento klub meniť na niečo väčšie a nebezpečnejšie. Klub bitkárov je dnes už zaslúžená klasika, ktorú by mal vidieť každý milovník kvalitných filmov. V čase premiéry síce pozbierala skôr zmiešané ohlasy, ale čas jej kvality dostatočne preveril. Odporúčame!

6. Stroskotanec

Výbornú survival drámu Stroskotanec natočil Robert Zemeckis. Inžinier firmy FedEx Chuck Noland (Tom Hanks) počas letu stroskotá na opustenom ostrove. Odrezaný od civilizácie sa musí prispôsobiť novým podmienkam a pokúsiť sa prežiť. Číha naňho nielen príroda, ktorá neodpúšťa, ale aj ťaživosť ľudskej samoty.

Tom Hanks v hlavnej úlohe predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov (a právom si odniesol nomináciu na Oscara) a práve na ňom celý film stojí. Emotívne, silné a dojemné.

7. Podfu(c)k

Čierna krimi komédia Podfu(c)k od Guya Ritchieho ponúka poriadnu dávku zamotaného príbehu a zábavy. Celá zápletka sa točí okolo krádeže vzácnych diamantov, ktorá sa ale – ako inak – trochu zvrtne a spojí osudy niekoľkých svojráznych postavičiek.

Podfu(c)k sa môže pochváliť výbornou dynamickou réžiou, nahláškovaným scenárom a parádnymi hercami, ktorí si svoje postavy maximálne vychutnali (Brad Pitt si do veľkej miery celý film ukradol pre seba). Pecka.

8. Čistá duša

Dráma Čistá duša od Rona Howarda rozpráva životný príbeh brilantného matematika Johna Forbesa Nasha (Russell Crowe). Ten si za svoje bádanie odniesol Nobelovu cenu, celý život ale musel bojovať s ťažkou duševnou chorobou. Čistá duša je herecky precízny, hoci po scenáristickej stránke trochu konzervatívny film, ktorý ale bez problémov strhne a dojme. Snímka má na konte osem nominácií na Oscara, pričom premenila štyri sošky (vrátane tej za najlepší film či réžiu).

9. Terminál

Dramédiu Terminál natočil Steven Spielberg a inšpiroval sa pri nej neuveriteľným skutočným príbehom, o ktorom sme písali aj na EMEFKA. Viktor Navorsky (Tom Hanks) prichádza z malej východoeurópskej krajiny Krakhozia do New Yorku.

Na letisku ale zistí, že v jeho domovskom štáte došlo k vojenskému prevratu a kvôli komplikovanej byrokracii nemôže vstúpiť na pôdu Spojených štátov. Nemôže sa ale ani vrátiť domov. Jeho domovom sa tak stáva letisko. Pre mnohých divákov môže byť Terminál až príliš presladený, ale šarm, humor a sympatických hercov mu rozhodne uprieť nemožno.

10. Nezlomný

Vojnovú drámu Nezlomný podľa skutočných udalostí natočila Angelina Jolie a… výsledok nie je vôbec zlý! Príbeh sa točí okolo Louisa Zamperiniho (Jack O’Connell), olympijského bežca, ktorý počas druhej svetovej vojny vstúpil do armády. Bol ale zajatý Japoncami a umiestnený do zajateckého tábora. Ak chce v krutých podmienkach prežiť, bude si musieť siahnuť na dno svojich síl. Snímka si odniesla tri nominácie na Oscara.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje