Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Fanúšikovia Taylor Swift spôsobili počas koncertov v Seattli rekordnú seizmickú aktivitu

Seizmická aktivita zodpovedala zemetraseniu s magnitúdom 2,3.


Fanúšikovia Taylor Swift spôsobili počas dvoch nocí koncertov na Lumen Field v Seattli seizmickú aktivitu zodpovedajúcu zemetraseniu s magnitúdom 2,3. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na seizmologičku Jackie Caplan-Auerbach.

„Swiftovské zemetrasenie“ prirovnávajú k takzvanému „Beast Quake“ z roku 2011, keď fanúšikovia Seattlu Seahawks vybuchli po touchdowne Marshawna „Beast Mode“ Lyncha. Následnú oslavu zaznamenal rovnaký miestny seizmometer ako koncert Swift, povedala Caplan-Auerbach pre CNN.

Caplan-Auerbach, ktorá pôsobí ako profesorka geológie na Western Washington University, si všimla toto porovnanie v skupine o zemetraseniach v Tichomorí, ktorú moderuje na Facebooku, a okamžite sa pustila do práce.

Profimedia

„Zobrala som údaje z oboch nocí koncertov a hneď som si všimla, že je to jasne rovnaký vzorec signálov,“ skonštatovala a dodala, že keď ich prekryje, „sú takmer identické“. Hlavný rozdiel medzi koncertmi z 22. a 23. júla, okrem prekvapení, ktoré Swift zvykne pridávať, predstavuje zhruba 26 minút. „Povypytovala som sa a zistila som, že nedeľné vystúpenie sa oneskorilo asi o pol hodiny, takže to sedí,“ podotkla.

I keď bol rozdiel v magnitúde medzi „Beast Quake“ a „Swift Quake“ len 0,3, Swifties podľa Caplan-Auerbach prekonali fanúšikov Seahawks. „Otrasy boli dvakrát silnejšie ako pri ‚Beast Quake‘,“ skonštatovala. „Hlavným rozdielom je dĺžka trvania otrasov. Radosť po touchdowne trvá niekoľko sekúnd, ale nakoniec utíchne. Je to oveľa náhodnejšie ako na koncerte. V prípade Taylor Swift som zozbierala asi 10 hodín údajov, kde rytmus ovládal správanie. Hudba, reproduktory, rytmus. Všetka táto energia môže vnikať do zeme a otriasať ňou,“ vysvetlila seizmologička.

Americkú časť turné Eras ukončí Swift začiatkom augusta šiestimi koncertami v Los Angeles a následne sa vydá na medzinárodnú šnúru, ktorú odštartuje 24. augusta v Mexico City. V rámci nej sa predstaví napríklad aj v Poľsku a Rakúsku.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.