Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Farmári v Keni si zmýlili nevybuchnutý granát so zeleninou

Munícia pochádza z 50. rokov.


V malej dedinke v Keni našli farmári nevybuchnutý granát ešte z 50. rokov. Ako informuje aj portál Aktuálně, časť obyvateľov si myslela, že ide o koreňovú zeleninu. Okolo granátu sa tak vytvoril hlúčik dohadujúcich sa ľudí, z ktorých jeden tábor tvrdil, že ide o granát, a druhý, že je to v skutočnosti koreň maranty trstinovej.

Celý spor napokon rozsekli úrady, ktoré potvrdili, že ide o naozaj o nevybuchnutú muníciu. Granát podľa nich pochádza ešte z koloniálnych dôb, konkrétne z roku 1953. Zanechali ho tam pravdepodobne britské sily počas povstania Mau Mau.

Časti Mount Kenya a lesov Aberdare vtedy čelili silnému bombardovaniu, ktorého cieľom bolo vyhnať bojovníkov hnutia Mau Mau. Spomínané hnutie založil kmeň Kikujov, ktorí vyzývali na otvorený boj proti britskej nadvláde.

Povstanie prebiehalo v rokoch 1952 až 1960 a skončilo sa britským víťazstvom. Padli v ňom desiatky tisíc domorodcov, niekoľko tisíc bolo zajatých a držaných v internačných táboroch. Nezávislosť Keňa získala až v roku 1963.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť