S ostatnými slovanskými krajinami zdieľame nielen podobný jazyk a komunistickú minulosť, ale aj množstvo zvláštnych futuristických budov, pripomínajúcich ufá. Naša bratislavská reštaurácia, ktorá patrí medzi najznámejšie atrakcie hlavného mesta, má v ďalších slovanských štátoch viacerých „súrodencov“. Kde sa toto nadšenie pre lietajúce taniere v regióne vzalo?
Jedno, čo mali všetky komunistické krajiny spoločné, bola snaha skrývať reálne problémy pod „pozlátkom“ v podobe megalomanských stavieb a masových spoločenských podujatí. V spojení so snahou kompenzovať technologické zaostávanie za inými časťami sveta komunistickí lídri povzbudzovali architektov k futuristickým počinom, ktoré vytvárali ilúziu modernosti a pokroku. Vo viacerých štátoch strednej a východnej Európy preto môžeme natrafiť na extravagantné stavby, ktoré svojim tvarom pripomínajú lietajúce taniere alebo iné vesmírne lode.
Buzludža v Bulharsku
Tento obor bol postavený vysoko v horách na miestach, kde sa v roku 1891 stretli bulharskí ľavičiari na dôležitom sneme. Budova bola otvorená na 90. výročie tohoto komunistického sviatku. Ani nie o desať rokov neskôr došlo v krajine k zmene režimu a odvtedy Buzludža chátra.
Hala Spodek v Katowiciach
Slovo spodek by sa do slovenčiny dalo preložiť ako podšálka. Pri pohľade na katowický štadión je každému jasné, prečo stavba dostala takýto názov. Hala, do ktorej sa zmestí asi 10 000 návštevníkov obsahuje aj klzisko, telocvičňu, hotel a tri obrovské parkoviská. Medzi rokmi 1971-2014 išlo o najväčšiu budovu svojho druhu v Poľsku.
Stanica Gorkovskaja v Petrohrade
Stanica petrohradského metra nesie meno slávneho spisovateľa Maxima Gorkého. Stavba dokončená v roku 1963 sa teší vynikajúcej polohe v rámci mesta – v blízkosti sa nachádza hneď niekoľko obľúbených atrakcií, medzi ktoré patrí napríklad ZOO a pevnosť Petra a Pavla.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Komplex budov vystavaný v rokoch 1961-1966 je odborníkmi považovaný za skutočne dobre odvedenú prácu. Predovšetkým hlavný pavilón s aulou, ktorej kupola pripomína lietajúci tanier, je ťažké prehliadnuť. Ak by si niekto chcel utvoriť predstavu o tom, akoby vyzerala dokovacia stanica pre mimozemské ufá, SPU poslúži ako pekný vzor.
Hotel Ještěd v Liberci
Tvar tejto bizarnej budovy sa múdro nazýva „jednodielny rotačný hyperboloid“. Takmer sto metrov vysoký hotel, v ktorom sa nachádza aj vysielač, bol kolaudovaný v roku 1973. Česká národná kultúrna pamiatka je jedným zo symbolov mesta a celého okolitého kraja.
Autobusová stanica v meste Kielce
Ak by sa táto extravagantná autobuska dostala do rúk slovenským marketérom, pokojne by sa mohla premenovať na UFO-Vesmír-Shopping. Stavba z osemdesiatych rokov bola umiestnená priamo vedľa historického kostola. Zrejme preto, aby súdruhom spravila radosť pri pohľade na kontrast medzi tmárskou minulosťou a svetlými zajtrajškami.
Bieloruská národná knižnica v Minsku
Supermoderná knižnica disponuje najväčšou zbierkou písomností v bieloruskom jazyku a treťou najväčšou zbierkou ruskojazyčnej literatúry na svete. Ide o najnovšiu budovu na tomto zozname – má len dvanásť rokov. Medzi asi desiatimi miliónmi kníh, časopisov, audiovizuálnych záznamov a iných médií by návštevník len ťažko hľadal zložitejšie slovo než rombokobooktaéder, ktorým sa netypický tvar budovy označuje. Nielen politická situácia, ale aj architektonický vkus Bieloruska stále zostáva hlboko v osemdesiatych rokoch…
Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: yandex.ru