Fascinujúce budovy zo slovanských krajín, ktoré svojim tvarom pripomínajú UFO

Bratislavská reštaurácia v tom nie je sama!

S ostatnými slovanskými krajinami  zdieľame nielen podobný jazyk a komunistickú minulosť, ale aj množstvo zvláštnych futuristických budov, pripomínajúcich ufá. Naša bratislavská reštaurácia, ktorá patrí medzi najznámejšie atrakcie hlavného mesta, má v ďalších slovanských štátoch viacerých „súrodencov“. Kde sa toto nadšenie pre lietajúce taniere v regióne vzalo?

Jedno, čo mali všetky komunistické krajiny spoločné, bola snaha skrývať reálne problémy pod „pozlátkom“ v podobe megalomanských stavieb a masových spoločenských podujatí. V spojení so snahou kompenzovať technologické zaostávanie za inými časťami sveta komunistickí lídri povzbudzovali architektov k futuristickým počinom, ktoré vytvárali ilúziu modernosti a pokroku. Vo viacerých štátoch strednej a východnej Európy preto môžeme natrafiť na extravagantné stavby, ktoré svojim tvarom pripomínajú lietajúce taniere alebo iné vesmírne lode.

Buzludža v Bulharsku

Tento obor bol postavený vysoko v horách na miestach, kde sa v roku 1891 stretli bulharskí ľavičiari na dôležitom sneme. Budova bola otvorená na 90. výročie tohoto komunistického sviatku. Ani nie o desať rokov neskôr došlo v krajine k zmene režimu a odvtedy Buzludža chátra.

https://www.lonelyplanet.com/bulgaria/veliko-tarnovo-central-mountains/travel-tips-and-articles/bulgarias-ufo-the-spell-of-the-abandoned-buzludzha-monument/40625c8c-8a11-5710-a052-1479d276292a
https://www.nomadasaurus.com/exploring-bulgarias-ufo-the-buzludzha-monument/

Hala Spodek v Katowiciach

Slovo spodek by sa do slovenčiny dalo preložiť ako podšálka. Pri pohľade na katowický štadión je každému jasné, prečo stavba dostala takýto názov. Hala, do ktorej sa zmestí asi 10 000 návštevníkov obsahuje aj klzisko, telocvičňu, hotel a tri obrovské parkoviská. Medzi rokmi 1971-2014 išlo o najväčšiu budovu svojho druhu v Poľsku.

https://hisour.com/modernism-in-poland-33740/
https://en.wikipedia.org/wiki/Spodek

Stanica Gorkovskaja v Petrohrade

Stanica petrohradského metra nesie meno slávneho spisovateľa Maxima Gorkého. Stavba dokončená v roku 1963 sa teší vynikajúcej polohe v rámci mesta – v blízkosti sa nachádza hneď niekoľko obľúbených atrakcií, medzi ktoré patrí napríklad ZOO a pevnosť Petra a Pavla.

https://yandex.ru/collections/card/59637578be1d7700b7d82838/
https://pitertransport.com/post-1199

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Komplex budov vystavaný v rokoch 1961-1966 je odborníkmi považovaný za skutočne dobre odvedenú prácu. Predovšetkým hlavný pavilón s aulou, ktorej kupola pripomína lietajúci tanier, je ťažké prehliadnuť. Ak by si niekto chcel utvoriť predstavu o tom, akoby vyzerala dokovacia stanica pre mimozemské ufá, SPU poslúži ako pekný vzor.

https://eduworld.sk/cd/tasr/4839/spu-podpisala-zmluvy-o-spolupraci-s-dvoma-kubanskymi-univerzitami
https://www.aktuality.sk/clanok/362503/korupcna-kauza-policia-vysetruje-ludi-z-nitrianskej-univerzity/

Hotel Ještěd v Liberci

Tvar tejto bizarnej budovy sa múdro nazýva „jednodielny rotačný hyperboloid“. Takmer sto metrov vysoký hotel, v ktorom sa nachádza aj vysielač, bol kolaudovaný v roku 1973. Česká národná kultúrna pamiatka je jedným zo symbolov mesta a celého okolitého kraja.

https://jested.cz/
https://jested.cz/fotogalerie/hotel

Autobusová stanica v meste Kielce

Ak by sa táto extravagantná autobuska dostala do rúk slovenským marketérom, pokojne by sa mohla premenovať na UFO-Vesmír-Shopping. Stavba z osemdesiatych rokov bola umiestnená priamo vedľa historického kostola. Zrejme preto, aby súdruhom spravila radosť pri pohľade na kontrast medzi tmárskou minulosťou a svetlými zajtrajškami.

http://www.radio.kielce.pl/themes/upload/s7/2013/06/img-3566-18-4-2013-dworzec-pks-luc-214134.jpg
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/530,kielce-dworzec-pks.html

Bieloruská národná knižnica v Minsku

Supermoderná knižnica disponuje najväčšou zbierkou písomností v bieloruskom jazyku a treťou najväčšou zbierkou ruskojazyčnej literatúry na svete. Ide o najnovšiu budovu na tomto zozname – má len dvanásť rokov. Medzi asi desiatimi miliónmi kníh, časopisov, audiovizuálnych záznamov a iných médií by návštevník len ťažko hľadal zložitejšie slovo než rombokobooktaéder, ktorým sa netypický tvar budovy označuje. Nielen politická situácia, ale aj architektonický vkus Bieloruska stále zostáva hlboko v osemdesiatych rokoch…

https://www.calvertjournal.com/articles/show/7061/wild-architecture-new-east
https://www.mimoa.eu/projects/Belarus/Minsk/National%20Library%20of%20Belarus/

Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: yandex.ru

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ohromujúce fotografie, ktoré odhaľujú, ako vyzerajú bežné veci pod mikroskopom


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME