Čierne diery sú pre väčšinu z nás len akési vesmírne „vysávače“, o ktorých toho veľa nevieme. To by sa však malo zmeniť, pretože tieto vesmírne vysávače ukrývajú množstvo zaujímavých tajomstiev. Tak poďme spoločne niektoré z nich odkryť.
1. Čierne diery ovplyvňujú čas. Funguje to rovnako, ako keď čas plynie pomalšie v nízkej nadmorskej výške ako na nejakej vesmírnej stanici. V blízkosti čiernych dier čas plynie veľmi pomaly a všetko to má na svedomí gravitácia.
2. Môžu byť nekonečne obrovské. Teda, minimálne to tvrdí väčšina teórií. Je však treba podotknúť, že nie každý vedec sa s týmito teóriami stotožňuje, keďže toto je jedna z tých citlivých tém, na ktoré sa názory veľmi rôznia.
3. Najbližšia čierna diera je od nás vzdialená 1,600 svetelných rokov. Môžeš si teda pokojne vydýchnuť. Aj napriek tomu, že naša galaxia čiernymi dierami len tak srší, tá, ktorá nás najpravdepodobnejšie zničí, je ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy.
4. Existuje miesto, ktoré fyzici nazývajú horizont udalostí. Dalo by sa povedať, že tento horizont je hranicou medzi čiernou dierou a vonkajším svetom. Predtým, ako dosiahneš tento bod, môžeš ešte stále uniknúť. Potom už nie je šanca. (Teda niežeby si sa niekedy dostal tak blízko k čiernej diere, ale chápeš…)
5. Uprostred Mliečnej cesty (galaxia, ktorej súčasťou je aj naša slnečná sústava) je obrovská čierna diera. Od našej planéty je vzdialená 30,000 svetelných rokov a je tridsať miliónov ráz väčšia ako naše Slnko.
6. Čierna diera sa môže vypariť. Hoci sa hovorí, že čiernej diere nič neunikne, jedna vec predsa len áno – radiácia. Podľa niektorých vedcov čierne diery, ktoré vylučujú radiáciu, zároveň strácajú hmotu. Tento proces môže vo výsledku dieru aj „zabiť“.
7. Čierna diera nie je diera, za ktorou vedie tunel. Množstvo učebníc ich takto vykresľuje, no v skutočnosti, ak už ich chceme prirovnať k nejakému tvaru, tak je to jednoznačne guľa.
8. Táto diera ťa môže zabiť naozaj nechutným spôsobom. Samozrejme, väčšina ľudí predpokladá, že čierna diera a ľudský život nie sú práve dobrí kamaráti, no držia sa predstavy, že ich diera jednoducho pohltí a bum… koniec. Lenže tak by to nebolo. Ktorákoľvek časť tvojho tela, ktorá by sa k čiernej diere priblížila najskôr, by začala byť priťahovaná silnou gravitáciou. Tá by ťa začala ťahať a ťahala by až do momentu, kým by si sa roztrhol.
9. Čierne diery nie sú vždy čierne. Sú síce známe práve pre svoju čiernotu, no ako sme vyššie spomínali, niektoré vyžarujú elektromagnetickú radiáciu, a tá nie je čierna.
10. Čierne diery nemusia len ničiť. Vo väčšine prípadov to tak síce je, no existuje množstvo teórií, štúdií a výskumov, ktoré sa snažia dokázať jej užitočnosť. Sú vedci, ktorí veria, že by mohla byť prostriedkom na cestovanie v čase (keby ťa teda neroztrhala, že?) a taktiež by mohla slúžiť ako zdroj elektrickej energie.
11. Je niekoľko druhov čiernych dier. Rotujúce čierne diery, elektrické čierne diery, rotujúce elektrické čierne diery… všetko záleží od množstva energie, ktorú diera vylučuje.
12. Čierne diery sú veľmi hlučné. Vo vesmíre sa síce zvukové vlny šíria zle, no ak by ste načúvali pomocou špeciálnych prístrojov, zistili by ste, že vydávajú akýsi statický zvuk.
13. Technicky, hviezdy nie sú jediné objekty, z ktorých sa môže stať čierna diera. Ak by sa tvoje kľúče od auta dokázali zmrštiť na miniatúrnu veľkosť, no aj napriek tomu si udržali stálu hmotu, ich hustota by narástla do astronomických rozmerov a gravitačná sila taktiež.
14. Všetky zákony fyziky uprostred čiernej diery padajú. Jednoducho neplatia. Neexistuje tam ani čas a priestor.
15. Čierne diery určujú počet hviezd vo vesmíre. Inými slovami, počet hviezd je vždy limitovaný počtom čiernych dier. Dôvodom je to, že čierne diery ovplyvňujú podmienky v tých častiach galaxie, kde sa tvoria hviezdy.
Zdroj: list25.com
Titulná fotka: astrochara.wordpress.com